Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Klášter Kardiotissa

Klášter Kardiotissa - ostrov Kréta

Kera Kardiotissa

Klášter Kardiotissa

Ženský pravoslavný klášter Kera Kardiotissa se nachází v severovýchodní části vnitrozemí řeckého ostrova Kréta, u silnice vedoucí k náhorní planině Lasithi. Klášter je spojen s tajuplnou ikonou Panny Marie z Cardiotissy.

Kréta, Klášter Kardiotissa na mapě Google maps

Vznik kláštera Kardiotissa není zcela známý, podle odhadů mohl být založen už v 10. století. V kapli kostela se dochovaly krásné fresky ze 14. století a ikona Panny Marie z Cardiotissy, ke které se váže velmi zajímavá legenda. Slovo "Kera" znamená v překladu "Matka Boží" a pojem "Cardiotissa" odkazuje ke slovu "srdce" (tedy "srdečná").

Podle vyprávění oplývá ikona Panny Marie tajemnou mocí. Hned několikrát během dlouhé historie kláštera došlo k tomu, že ikona byla odcizena, ale brzy se sama bez pomoci člověka vrátila zpět na své místo. Ikona, která je dnes v kapli vystavována, je ve skutečnosti replikou. Původní ikona Panny Marie pochází z 10. století, v 15. století byla ale italským obchodníkem odvezena do Říma, a klášter ji tak navždy ztratil (dnes je prý vystavována v kostele San Alfonso v Římě). Na místo původní ikony byla umístěna její kopie, která přežila tureckou nadvládu i několik krádeží. Naposledy se prý ikona vrátila i s řetězy a kusem sloupu, k němuž byla připoutána. Tento fragment sloupu je k vidění na nádvoří kláštera.

Ikoně Panny Marie se také přisuzuje zázračná moc léčit nemocné. Vedle ikony proto visí řada prosebných zlatých a stříbrných darů a přívěsků různých tvarů - rukou, nohou, srdcí - podle toho, co každého člověka bolí a co si přeje vyléčit.

Klášter Kera Kardiotissa je zasazený do krásného prostředí okolních cypřišů a v současnosti ho obývá už jen pár jeptišek. Ty se věnují turistickým výpravám a péči o tento krásný církevní objekt. Kromě kláštera se v areálu nachází i malá dílna a obchod se suvenýry.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám