Greece

Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana - Kréta - Památky - Klášter Kardiotissa

Klášter Kardiotissa - ostrov Kréta

Kera Kardiotissa

Klášter Kardiotissa

Ženský pravoslavný klášter Kera Kardiotissa se nachází v severovýchodní části vnitrozemí řeckého ostrova Kréta, u silnice vedoucí k náhorní planině Lasithi. Klášter je spojen s tajuplnou ikonou Panny Marie z Cardiotissy.

Kréta, Klášter Kardiotissa na mapě Google maps

Vznik kláštera Kardiotissa není zcela známý, podle odhadů mohl být založen už v 10. století. V kapli kostela se dochovaly krásné fresky ze 14. století a ikona Panny Marie z Cardiotissy, ke které se váže velmi zajímavá legenda. Slovo "Kera" znamená v překladu "Matka Boží" a pojem "Cardiotissa" odkazuje ke slovu "srdce" (tedy "srdečná").

Podle vyprávění oplývá ikona Panny Marie tajemnou mocí. Hned několikrát během dlouhé historie kláštera došlo k tomu, že ikona byla odcizena, ale brzy se sama bez pomoci člověka vrátila zpět na své místo. Ikona, která je dnes v kapli vystavována, je ve skutečnosti replikou. Původní ikona Panny Marie pochází z 10. století, v 15. století byla ale italským obchodníkem odvezena do Říma, a klášter ji tak navždy ztratil (dnes je prý vystavována v kostele San Alfonso v Římě). Na místo původní ikony byla umístěna její kopie, která přežila tureckou nadvládu i několik krádeží. Naposledy se prý ikona vrátila i s řetězy a kusem sloupu, k němuž byla připoutána. Tento fragment sloupu je k vidění na nádvoří kláštera.

Ikoně Panny Marie se také přisuzuje zázračná moc léčit nemocné. Vedle ikony proto visí řada prosebných zlatých a stříbrných darů a přívěsků různých tvarů - rukou, nohou, srdcí - podle toho, co každého člověka bolí a co si přeje vyléčit.

Klášter Kera Kardiotissa je zasazený do krásného prostředí okolních cypřišů a v současnosti ho obývá už jen pár jeptišek. Ty se věnují turistickým výpravám a péči o tento krásný církevní objekt. Kromě kláštera se v areálu nachází i malá dílna a obchod se suvenýry.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám