Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Olous - potopené město

Olous - potopené město - ostrov Kréta

Oloys

U severovýchodního pobřeží řeckého ostrova Kréta, v těsné blízkosti oblíbeného turistického letoviska Elounda a poloostrova Spinalonga, spí pod mořskou hladinou starobylé město Olous.

Kréta, Olous - potopené město na mapě Google maps

Město Olous (psáno také jako Oloys) bylo jedním z krétských měst, která na ostrově existovala již v dobách mínojské kultury přibližně od 3. tisíciletí př. n. l. Olous se postupně stalo významným přístavním městem a svého největšího rozmachu dosáhlo zhruba mezi 5. a 2. stoletím př. n. l., kdy se dostalo na stejnou úroveň jako blízká města Lato, Gortys, Ierapitna (dnešní Ierapetra) a Driros.

V té době čilé a prosperující římské město obývalo asi 40 tisíc stálých občanů a zdejší společnost využívala i demokratických principů, pravidelně se tu například volil starosta města. Olous bylo autonomním městem, mělo vlastní zásoby vody a razilo si i vlastní mince.

Existuje několik teorií, proč se starobylé město Olous potopilo. Jedna z hypotéz dává zánik města do spojitosti s ohromným a devastujícím výbuchem vulkánu na ostrově Santorini, ke kterému došlo zhruba kolem roku 1500 př. n. l. Archeologické výzkumy ale ukazují, že ještě ve 2. století př. n. l. město fungovalo a komunikovalo s ostatními. Jako pravděpodobnější se tak zdá teorie postupného a více méně přirozeného klesání. Východní část ostrova se totiž pomalu noří do moře a naopak západní část Kréty se vynořuje. Zmínka o tomto "pohybu" Kréty byla zaznamenána i ve 4. století n. l.

Město Olous nakonec zmizelo pod mořskou hladinou a poloostrov Spinalonga zůstal s pevninou spojen jen úzkou pevninskou šíjí. Ve dnech, kdy je moře klidné, můžete i ze souše spatřit obvodové zdi jednotlivých domů "potopeného města". Jinak je to úžasné místo pro šnorchlování a sportovní potápění a nejlépe pozorovatelné je v jihovýchodní části letoviska Elounda, poblíž větrných mlýnů na poloostrově Spinalonga.

Několik dochovaných historických a uměleckých artefaktů můžete spatřit v Archeologickém muzeum ve městě Agios Nikolaos. Ve městě Olous také stávala krásná svatyně boha Apollona se třemi bronzovými sochami Apollona, Léto a Artemis, které jsou umístěny v Archeologickém muzeum ve městě Heraklion. Pozůstatků města z mínojského až římského období se ale dochovalo jen málo, protože v 15. století využili Benátčané vše, co mohli, na stavbu zdejších solných nádrží i pevnosti Spinalonga.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám