Greece

Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana - Kréta - Památky - Olous - potopené město

Olous - potopené město - ostrov Kréta

Oloys

U severovýchodního pobřeží řeckého ostrova Kréta, v těsné blízkosti oblíbeného turistického letoviska Elounda a poloostrova Spinalonga, spí pod mořskou hladinou starobylé město Olous.

Kréta, Olous - potopené město na mapě Google maps

Město Olous (psáno také jako Oloys) bylo jedním z krétských měst, která na ostrově existovala již v dobách mínojské kultury přibližně od 3. tisíciletí př. n. l. Olous se postupně stalo významným přístavním městem a svého největšího rozmachu dosáhlo zhruba mezi 5. a 2. stoletím př. n. l., kdy se dostalo na stejnou úroveň jako blízká města Lato, Gortys, Ierapitna (dnešní Ierapetra) a Driros.

V té době čilé a prosperující římské město obývalo asi 40 tisíc stálých občanů a zdejší společnost využívala i demokratických principů, pravidelně se tu například volil starosta města. Olous bylo autonomním městem, mělo vlastní zásoby vody a razilo si i vlastní mince.

Existuje několik teorií, proč se starobylé město Olous potopilo. Jedna z hypotéz dává zánik města do spojitosti s ohromným a devastujícím výbuchem vulkánu na ostrově Santorini, ke kterému došlo zhruba kolem roku 1500 př. n. l. Archeologické výzkumy ale ukazují, že ještě ve 2. století př. n. l. město fungovalo a komunikovalo s ostatními. Jako pravděpodobnější se tak zdá teorie postupného a více méně přirozeného klesání. Východní část ostrova se totiž pomalu noří do moře a naopak západní část Kréty se vynořuje. Zmínka o tomto "pohybu" Kréty byla zaznamenána i ve 4. století n. l.

Město Olous nakonec zmizelo pod mořskou hladinou a poloostrov Spinalonga zůstal s pevninou spojen jen úzkou pevninskou šíjí. Ve dnech, kdy je moře klidné, můžete i ze souše spatřit obvodové zdi jednotlivých domů "potopeného města". Jinak je to úžasné místo pro šnorchlování a sportovní potápění a nejlépe pozorovatelné je v jihovýchodní části letoviska Elounda, poblíž větrných mlýnů na poloostrově Spinalonga.

Několik dochovaných historických a uměleckých artefaktů můžete spatřit v Archeologickém muzeum ve městě Agios Nikolaos. Ve městě Olous také stávala krásná svatyně boha Apollona se třemi bronzovými sochami Apollona, Léto a Artemis, které jsou umístěny v Archeologickém muzeum ve městě Heraklion. Pozůstatků města z mínojského až římského období se ale dochovalo jen málo, protože v 15. století využili Benátčané vše, co mohli, na stavbu zdejších solných nádrží i pevnosti Spinalonga.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám