Greece

Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana - Kréta - Památky - Pevnost Koules (Heraklion)

Pevnost Koules (Heraklion) - ostrov Kréta

Rocca al Mare, Kastro Koules

Pevnost Koules (Heraklion)

Mohutná středověká pevnost Rocca al Mare, dnes známá spíše pod názvem Koules, stojí u starého benátského přístavu v hlavním městě Heraklion. Koules je jedním ze symbolů hlavního města ostrova Kréta.

Kréta, Pevnost Koules (Heraklion) na mapě Google maps

Poté, co vládu nad řeckým ostrovem Kréta převzali Benátčané a ve Středozemním moři se začali objevovat piráti, vyvstala potřeba více chránit jeho strategická a významná místa. A tak ve 14. století vyrostla u starého přístavu hlavního města kulatá strážní věž. I ta se ale stala časem nedostatečnou a navíc byla poničena zemětřesením, a proto v 16. století musela ustoupit mohutnějšímu opevnění. Benátčané tu nechali vystavět obrovskou pevnost s názvem Rocca al Mare (tedy "pevnost moře"), jejímž hlavním úkolem byla obrana zdejšího přístavu. Později Turkové přejmenovali hrad na Koules (v turečtině "pevnost") a tento název se používá dodnes. Z tureckého období se do současnosti dochovala přistavěná věž minaretu.

Pevnost musela odolat nejen silným mořským vlnám, ale také nájezdům nepřátelských národů, zvláště poté, co byl vynalezen střelný prach a dělostřelecké kanony. Na stavbě opevnění se tak materiálem nešetřilo. Vnější zdi dosahují neuvěřitelné tloušťky téměř 9 metrů a vnitřní zdi mají místy i 3 metry. Pevnost byla koncipována jako dvoupatrová, přičemž v patře se nacházely pokoje pro důstojníky a posádky a místnosti v přízemí sloužily různým účelům. Nalezli byste tu sklady potravin i munice nebo nádrže na dešťovou vodu. V období turecké nadvlády se tu nacházelo vězení, prý velmi kruté, kam byli zavíráni místní vzbouřenci.

V současnosti je dobře zachovalá benátská pevnost veřejnosti přístupná a dokonce často funguje i jako místo pro kulturní a společenské akce.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám