Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Pevnost Koules (Heraklion)

Pevnost Koules (Heraklion) - ostrov Kréta

Rocca al Mare, Kastro Koules

Pevnost Koules (Heraklion)

Mohutná středověká pevnost Rocca al Mare, dnes známá spíše pod názvem Koules, stojí u starého benátského přístavu v hlavním městě Heraklion. Koules je jedním ze symbolů hlavního města ostrova Kréta.

Kréta, Pevnost Koules (Heraklion) na mapě Google maps

Poté, co vládu nad řeckým ostrovem Kréta převzali Benátčané a ve Středozemním moři se začali objevovat piráti, vyvstala potřeba více chránit jeho strategická a významná místa. A tak ve 14. století vyrostla u starého přístavu hlavního města kulatá strážní věž. I ta se ale stala časem nedostatečnou a navíc byla poničena zemětřesením, a proto v 16. století musela ustoupit mohutnějšímu opevnění. Benátčané tu nechali vystavět obrovskou pevnost s názvem Rocca al Mare (tedy "pevnost moře"), jejímž hlavním úkolem byla obrana zdejšího přístavu. Později Turkové přejmenovali hrad na Koules (v turečtině "pevnost") a tento název se používá dodnes. Z tureckého období se do současnosti dochovala přistavěná věž minaretu.

Pevnost musela odolat nejen silným mořským vlnám, ale také nájezdům nepřátelských národů, zvláště poté, co byl vynalezen střelný prach a dělostřelecké kanony. Na stavbě opevnění se tak materiálem nešetřilo. Vnější zdi dosahují neuvěřitelné tloušťky téměř 9 metrů a vnitřní zdi mají místy i 3 metry. Pevnost byla koncipována jako dvoupatrová, přičemž v patře se nacházely pokoje pro důstojníky a posádky a místnosti v přízemí sloužily různým účelům. Nalezli byste tu sklady potravin i munice nebo nádrže na dešťovou vodu. V období turecké nadvlády se tu nacházelo vězení, prý velmi kruté, kam byli zavíráni místní vzbouřenci.

V současnosti je dobře zachovalá benátská pevnost veřejnosti přístupná a dokonce často funguje i jako místo pro kulturní a společenské akce.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám