Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Ostrov Chrisi

Ostrov Chrisi - ostrov Kréta

Chrissi, Gaidouronisi ("Oslí ostrov")

Ostrov Chrisi

U jihovýchodního břehu řeckého ostrova Kréta, 15 km jižně od oblíbeného letoviska Ierapetra, se ve vodách Libyjského moře nachází malý, ale velmi zajímavý ostrov Chrisi. "Oslí ostrov" je rájem s překrásnými bílými plážemi a zářivě čistou vodou.

Kréta, Ostrov Chrisi na mapě Google maps

Ostrov Chrissi - Gaidouronisi

Chrissi, v překladu "Zlatý ostrov", je menší a plochý ostrov s rozměry 5 km na délku, 1 km na šířku a s nadmořskou výškou maximálně 31 metrů (malý kopec Kefala). Jméno ostrova odkazuje k jeho překrásným plážím a jemnému světlému písku, který se ve slunečních paprscích odráží ve zlatavých odstínech. Společně s křišťálově čistou a modrou vodou vytvářejí nádherný barevný kontrast a ostrov si mezi turisty vysloužil označení "krétský Karibik". Ostrov je známý také pod jménem Gaidouronisi, neboli "Oslí ostrov".

Ostrov Chrisi toho může návštěvníkům nabídnout mnohem více, především co se týká jeho přírodních krás a zajímavostí. Mějte ale na paměti, že se nacházíte v chráněné krajinné oblasti. Ostrov Chrisi je součástí programu na ochranu přírody Natura 2000.

Přírodní bohatství ostrova Chrisi

Uprostřed ostrova Chrisi se rozkládá velký cedrový les, čítající asi 5 tisíc kusů těchto keřů s průměrným věkem 200 let. Objevili byste tu dokonce i keře vyšší než 10 metrů a starší 300 let. Lesem se můžete projít a nasávat jeho vůni zblízka, měli byste se ale zdržovat na vyšlapané cestě a příliš nevstupovat mezi jednotlivé keře. V posledních letech dochází totiž vlivem neukázněných turistů a kempařů k erozi písku v okolí kořenů cedrů a keře následně schnou a hynou.

Od malého přístavu na jihu ostrova vede cedrovým lesem stezka, která vás dovede k severnímu pobřeží, na pláž Belegrina. Na plážích Belegrina a sousedící Golden Beach budete mít jedinečnou možnost spatřit zkamenělé skořápky mořských živočichů, především mořských mlžů, které tvoří velké kamenné bloky tzv. pískovce růžového. Tyto fosilie se datují několik tisíc let nazpět a nachází se jich tu opravdu velké množství. Na celém ostrově ale platí zákaz odnášení jakýchkoliv přírodních "suvenýrů", včetně těchto zkamenělých mušlí nebo i samotného písku.

Za nejkrásnější pláže jsou považovány právě severní pláže Belegrina a Golden Beach, kde tráví svůj volný čas i největší procento zdejších návštěvníků. K dispozici je tu turistům několik taveren a barů, včetně několika slunečníků a lehátek, ty jsou ale většinou beznadějně obsazené. Ale nevadí, zdejší bílý písek je tak jemný, že si můžete lehnout přímo na něj. Malý přístav pro výletní loďky se nachází na jihu ostrova, v blízkosti pláže Vlychadia.

Památky na ostrově Chrisi

V západní části ostrova stojí malý, pravoslavný kostelík Agios Nikolaos (sv. Mikuláše), pocházející ze 13. století. V jeho těsné blízkosti, u severního břehu ostrova, se můžete zastavit u starého, dosud funkčního majáku, který je dnes poháněn fotovoltaickým článkem. V mořských vodách uvidíte i zbytky starobylých vlnolamů. Východní oblast ostrova je zajímavá ještě jedním místem a tím je místní solné jezero. V létě je vysušené až na dno, v zimních měsících se ale plní vodou a stává se dočasným domovem pro hejna stěhovavých ptáků.

V blízkosti kostela Agios Nikolaos a starého majáku byly odkryty pozůstatky osídlení z dávné historie dob mínojské a římské. Rozeznatelné jsou tu základy budov a ruiny několika hrobek.

Tip na výlet - plavba na ostrov Chrisi

Plavba na ostrov Chrisi je zajímavým tipem na výlet, především pak, trávíte-li svoji dovolenou na jihovýchodním pobřeží Kréty. Loďky směřující k Oslímu ostrovu vyplouvají z přístavu Ierapetra v dopoledních hodinách a během odpoledne se poté vracejí zpět. Ostrov Chrisi je trvale neobydlený a je na něm zakázáno nocovat či kempovat.

Nedaleko východního břehu ostrova ční z moře malinký skalnatý ostrůvek Mikronissi, který se stal útočištěm pro tisíce racků.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám