Letoviska ostrova Kréta

Ierapetra - ostrov Kréta

Gerapetro

Rušné přímořské letovisko Ierapetra se nachází v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 95 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Ierapetra je největším turistickým letoviskem na jižním pobřeží Kréty.

Kréta, Ierapetra na mapě Google maps

Oblast Ierapetra a její specifika

Ierapetra je jediným městem na jižním pobřeží ostrova Kréta (v ostatních případech se jedná o vesnice či vesničky) a zároveň také nejjižnějším městem Evropy. Leží v nejužším místě ostrova, kde vzdálenost k jeho severnímu břehu činí pouhých 14 km. Pobřeží letoviska omývá Lybijské moře a blízkost afrického kontinentu (necelých 300 km) je tu už poměrně dobře citelná.

Ierapetra a její okolí je nejteplejší oblastí Kréty a díky specifickému proudění teplého afrického vzduchu tu v průběhu roku skoro vůbec neprší. Mírné klima, velmi příznivé pro zemědělství, předurčuje povahu tohoto města, které je vyhlášenou zemědělskou oblastí a produkuje tolik plodin, že je vyváží i na hlavní evropské trhy. Po této informaci tak už tolik nepřekvapí pohled na okolí turistického letoviska, doslova posázeného malými políčky a obrovským množstvím foliovníků a skleníků, které se táhnou až k oblasti Myrtos. Zvlášť chutné jsou prý místní banány a rajčata.

Ierapetra, v místním dialektu nazývaná také jako Gerapetro, je nejlidnatějším městem krétské regionální jednotky Lassithi a počet obyvatel (včetně přidružených vesnic) činí zhruba 11,5 tisíce. Většina místních obyvatel pracuje samozřejmě v zemědělství a přes hlavní letní sezonu také v cestovním ruchu, který je dalším důležitým zdrojem jejich příjmů.

Město Ierapetra - charakteristika a vybavenost letoviska

Znatelným rozvojem cestovního ruchu si ospalá zemědělská oblast Ierapetra prošla teprve nedávno, a tak se jako turisticky oblíbené přímořské letovisko objevuje v nabídkách cestovních kanceláří poměrně krátce. Dnes se ale můžete spolehnout na kvalitní turistické zázemí, kterým letovisko disponuje.

Jihozápadní část letoviska tvoří stará zástavba města Ierapetra, charakteristická malými domky a úzkými uličkami. Modernější část Ierapetry je plná několikapatrových hotelů a širokých ulic s množstvím různorodých obchůdků, taveren, kaváren a restaurací. Naleznete tu velké supermarkety i malé obchůdky, lékárnu, bankomat, půjčovnu aut a například i kino. Zatímco centrum letoviska bývá rušné i v noci, a mladší ročníky si tak mohou dosyta užít i nočního života, okrajové části jsou už klidné.

Letovisko Ierapetra - pobřeží a pláže

Pobřeží kolem letoviska Ierapetra pokrývá povětšinou směs písku a malých oblázků a od centra letoviska se táhne daleko na východ i na západ. Mořské dno klesá v této oblasti ale poměrně rychle. Díky teplému africkému proudění bývá voda krásně prohřátá, na druhou stranu nejsou výjimkou velké vlny a rozbouřené moře, které sem lákají milovníky windsurfingu a paraglidingu. Občas sem vítr zanese i saharský písek.

Centrální část pláže se nachází v těsné blízkosti samotného městečka a je lemována krásnou a dlouhou promenádou, tvořenou spoustou taveren, barů a obchůdků. Pláž Ierapetra je písečná, vybavená plážovým servisem v podobě lehátek a slunečníků.

Součást letoviska tvoří i velký, barvami hýřící přístav Ierapetra. Zde si můžete koupit lodní lístky na blízký ostrov Chrisi, nazývaný také "Oslí ostrov". Ostrov je vzdálený asi 15 km a vyhledávaný je zejména pro své krásné pláže s bělostným pískem a azurově čistou vodou. Z přístavu se podnikají plavby i k malým ostrůvkům Koufonisi a Gaiduronisi.

Půjdete-li podél pobřeží směrem na západ, objevíte tu několik menších i izolovaných plážiček. Naopak východním směrem leží velmi dlouhá pláž s všeříkajícím názvem Long Beach (někdy se také nazývá jako Ierapetra Bay). Ta je pokrytá velmi tmavým až černým pískem.

Ierapetra - historie města a dochované historické památky

Historie sahá až do mínojského období, kdy na místě dnešního města Ierapetra existovalo řecké a později římské město Hierapytna (Ierapytna). To se postupně stalo nejvýznamnějším městem východní Kréty. Později, ve 3. století př. n. l., bylo ale místo nechvalně proslulé jako přístaviště pirátů. Dodnes jsou v mělké zátoce patrné pozůstatky římského přístavu. V době benátské nadvlády (13. až 17. století) se začalo město zase zvedat a už pod současným jménem Ierapetra zažilo další období prosperity a rozvoje. V druhé polovině 17. století spadlo město do rukou Turků a známky jejich nadvlády jsou tu viditelné i dnes. Na konci 18. století tu také prý údajně přespal Napoleon při svém tažení do Egypta.

Na pobřeží letoviska stojí stará benátská přístavní pevnost Kale ze 13. století, která si nedávno prošla částečnou rekonstrukcí. Ve staré zástavbě města se můžete projít kolem mešity Tzami a otomanské fontány a spatřit můžete i dům, ve které měl přespat sám Napoleon. Navštívit můžete také malé archeologické muzeum, sídlící v budově bývalé turecké školy. Ústředním prvkem výstavy je dobře zachovalá socha Persefony.

Pro koho je středisko vhodné

Středisko Ierapetra nabízí návštěvníkům kvalitní turistické zázemí a komfort. Chcete-li poznat jižní pobřeží Kréty a přitom si dosyta užít pohodlí, pak je Ierapetra ideálním místem. Může být také dobrým výchozím bodem, toužíte-li tentokrát poznávat krásy východní části ostrova Kréta.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Koutsounari

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám