Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Ostrov Santorini

Ostrov Santorini - ostrov Kréta

Ostrov Santorini

Sopečný ostrov Santorini patří k nejkrásnějším a zároveň také k nejvíce specifickým řeckým ostrovům. Díky této kombinaci přitahuje návštěvníky z celého světa a protože neleží daleko, můžete se na Santorini vypravit i z ostrova Kréta.

Kréta, Ostrov Santorini na mapě Google maps

Řecký ostrov Santorini, nebo také Théra, se řadí mezi tzv. kykládské ostrovy a nachází se v jižní části Egejského moře. Jeho vzdálenost je zhruba 126 km (asi 70 námořních mil) severně od sousedního ostrova Kréta.

Unikátnost Santorini spočívá především v tom, že celou historii ostrova ovlivňuje silná sopečná činnost. Jeden z největších sopečných výbuchů (nejen v rámci oblasti, ale v celosvětovém měřítku) postihl ostrov Théra v 17. století př. n. l. a mimo jiné mu dal i jeho současnou podobu. Vysoké strmé skály, drsnou santorinskou přírodu a tmavé sopečné pláže krásně doplňují typické bílé domky a kapličky s modrými kopulemi. Dechberoucí pohled na západ slunce nad zatopenou kalderou je už takovou třešničkou na závěr každého krásně stráveného dne.

Hlavní námořní trasa mezi ostrovy Kréta a Santorini vede z přístavu města Heraklion do přístaviště města Fira a měří zhruba 136 km. Tuto vzdálenost překonáte za 2 až 4 hodiny, podle toho, jakou loď ke své přepravě využijete. Klasické trajekty plují 4 i více hodiny, naopak nejrychlejší tzv. rychlolodě tuto cestu zvládnou za 2 hodinky (ale těchto spojů je o poznání méně než klasických). Aktuálně na trase Heraklion - Thira fungují čtyři přepravní společnosti a pokud si spoj hledáte sami, existuje hned několik internetových vyhledávačů (viz konec článku).

Dáváte-li přednost tomu mít vše dopředu zařízené, můžete využít nabídku fakultativních výletů. Cestovní kanceláže organizují návštěvu ostrova Santorini jako jednodenní výlet, kdy se brzy ráno (cca kolem 5 hod.) vyplouvá z města Heraklion a návrat je v pozdních večerních hodinách. Doporučujeme si dopředu zjistit, jakou lodí poplujete, abyste potom většinu dne nestrávili na palubě lodi. V ceně výletu bývá také prohlídka krásných santorinských měst Thira a Oia, někdy zvládnete i návštěvu městečka Kamari nebo koupání u jedinečných sopečných pláží ostrova.

Chcete-li si ale ostrov prohlédnout déle než pár hodin, pokochat se nádherným západem slunce a navštívit jeho krásné sopečné pláže, zůstaňte na Santorini přes noc a užijte si zdejší atmosféru. Většinou nebývá problém sehnat ubytování na jednu noc, ale počítejte s tím, že na Santorini je obecně dráže. Uchvátil vás tento ostrov? Naplánujte si na další rok dovolenou právě sem!

Vyhledávače lodních spojů v Řecku - nejpoužívanější:
Ferries.gr
Greeceferries.com
Directferries.cz (česky)

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám