Letoviska ostrova Kréta

Sougia - ostrov Kréta

Malé a velmi klidné přímořské letovisko Sougia se nachází v jihozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 197 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Je to místo, které vyhledává spíše speciální typ turistů.

Kréta, Sougia na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Sougia

Tradiční řecká vesnice Sougia leží na jihozápadním pobřeží Kréty, asi 70 km jižně od regionálního města Chania. Toto malé městečko na okraji soutěsky Agia Irini stálo po dlouhou dobu mimo rozvíjející se turistický ruch. Dnes už bývá i Sougia vyznačena na mapách oblíbených krétských letovisek, ale žádný masový turismus tu nečekejte, naopak sem jezdí pouze speciální typ turistů. Vesnici navštěvují především milovníci nádherné a divoké krétské přírody, liduprázdných pláží a poklidného řeckého způsobu života.

V blízkosti místní pláže funguje hned několik příjemných taveren podávajících tradiční řecká jídla, v centru vesnice poté naleznete i menší ubytovací kapacity (malé penziony a rodinné apartmány) nebo obchod s různorodým zbožím. Vaše základní turistické potřeby tak budou výborně naplněny, za dalšími službami (jako poštou, lékárnou, čerpací stanicí atd.) se budete ale muset vypravit do některého z blízkých letovisek. Podél pobřeží směrem na západ leží oblíbené přímořské městečko Paleochora, východně podél pobřeží pro změnu letoviska Loutro a Chora Sfakion.

Součástí letoviska Sougia je také malý přístav, který má pro vesnici velmi zásadní význam. Zajišťuje totiž místu spojení s okolními středisky, v hlavní turistické sezoně odtud pravidelně vyplouvají lodě k městečkům Paleochora, Loutra, Chora Sfakion a Agia Roumeli. Můžete si také zaplatit plavbu na blízký ostrov Gavdos. K vesnici Sougia se dá dojet i po souši a především cesta ze severu je velmi krásná, protože vede nádhernou, zelenou a divokou přírodou krétského vnitrozemí (do Chanie trvá cesta asi 2 hodiny).

Pobřeží a pláž Sougia

Vesnici Sougia lemuje dlouhá pláž pokrytá hrubším pískem a oblázky a omývaná křišťálově čistým mořem. Pláž začíná na západě vesnice u malého přístavu a táhne se směrem na východ v délce asi 1,5 km. Podél pláže rostou malé tamaryškové stromy, poskytující v horkých letních dnech tolik žádaný stín. V nedávné době byly v hlavní části pláže umístěny slunečníky s lehátky, jinak je pláž neorganizovaná a velmi klidná, až pustá. Není proto ani překvapení, že si ji oblíbili především nudisté a naturisté.

Historie oblasti a tipy na výlet

Nynější vesnička Sougia leží na místě starobylého města jménem Syia, které fungovalo jako přístav Římské říše (většina z jeho pozůstatků dnes leží pod vodou). Nahoře nad vesnicí stojí starý kostel Agia Irini (sv. Panteleimona) pocházející ze 6. století, který zdobí překrásná podlahová mozaika. Od kostelíka je krásný výhled do dalekého okolí.

Západně od letoviska se nachází pozůstatky starověkého města Lissos, kde můžete spatřit například zbytky Asklipiova chrámu, starověkého divadla, lázní nebo klenuté hrobky. K této archeologické oblasti se lze dostat buď lodí nebo pěší vycházkou (cesta trvá asi 1 hodinu).

Okolí letoviska Sougia zdobí krásná a rozmanitá příroda, ideální pro pěší výlety. Můžete zblízka prozkoumat hlavní lákadlo této oblasti a vydat se na pěší túru soutěskou Agia Irini, s celkovou délkou 12 km (cesta trvá zhruba 3,5 hodiny). Stezka je charakterizována jako středně těžká, vede zelenou přírodou, mezi různými druhy stromů, keřů i rostlin. Stezka Agia Irini patří k oficiálním evropským trasám a je po cestě vybavena i toaletami a pitnou vodou.

K oblíbeným pěším výletům patří také procházka podél pobřeží k městečku Paleochora (cesta trvá asi 4 hodiny).

Pro koho je středisko vhodné?

Sougia je opravdu tiché a poklidné místo, ideální k odpočinku, relaxaci a pěším túrám. Příjemné ubytování společně s místními milými a ochotnými obyvateli vám zcela jistě zajístí pocit pohodové až rodinné atmosféry. Místo se naopak nehodí pro ty, kteří chtějí během svého pobytu hodně cestovat, protože dopravní dostupnost je v této oblasti náročnější.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám