Pláže na ostrově Santorini

Pláž Baxedes - ostrov Santorini

Baxedes

Tichá, ale někdy dost větrná písečná pláž Baxedes leží na severním pobřeží řeckého ostrova Santorini. Její vzdálenost je cca 11 km severozápadně od hlavního města Fira.

Santorini, Baxedes na mapě Google maps

Pláž Baxedes se rozprostírá na severozápadním výběžku ostrova, pouhé 3 km od vyhlášeného santorinského letoviska Oia. Baxedes je spíše klidná a izolovaná pláž a nachází se v oblasti krásných sousedních pláží Cape Coloumbo a Paradise. Pláž je dobře přístupná motorkou i autem.

Název pláže je odvozen z tureckého slova "Baxes", což znamená "zahrada". Obyvatelé městečka Oia v této rovinaté oblasti totiž pěstovali ovoce a zeleninu, které nepotřebovaly tolik zalévat (například rajčata, okurky, hrách, lilek, mrkev, cukety nebo melouny). Prý tím, že zdejší ovoce a zelenina dostává méně zálivky, je na chuť výraznější a sladší.

Pláž Baxedes pokrývá tmavý sopečný písek a obklopují ji vysoké skály, které návštěvníkům poskytují i žádoucí stín. Pláž je spíše úzká a neorganizovaná. Občerstvení je tu ale zajištěno, a to stánkem přímo na pláži nebo tavernami v jejím blízkém okolí. Díky pozvolnému vstupu do vody a jemnému písku, který pokrývá jak pláž, tak i mořské dno, je pláž oblíbená u rodin s dětmi. Na druhou stranu ale musíme návštěvníky varovat před letními severními větry, nazývanými "meltemi". Tyto větry jsou opravdu silné a vytvářejí na moři velké vlny.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Pláže v blízkém okolíPláž Cape Columbo, Pláž Katharos, Pláž Paradisi

Nejoblíbenější pláže na ostrově Santorini: Pláž Kamari, Pláž Monolithos, Pláž Perissa, Pláž Perivolos, Pláž Red Beach, Pláž Vlychada

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám