Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Muzeum a sídlo rodiny Romas

Muzeum a sídlo rodiny Romas - ostrov Zakynthos

Muzeum a sídlo rodiny Romas

Sídlo rodiny Romas, která již od 16. století ovlivňovala společenský i politický život nejen na ostrově Zakynthos, bylo přeměněno na muzeum a živou ukázku bohatého životního stylu tehdejší aristokracie. Sídlo rodiny Romas se nachází v hlavním městě Zakynthos.

Zakynthos, Muzeum a sídlo rodiny Romas na mapě Google maps

Rozlehlé rodinné sídlo bylo postaveno v 60. letech 17. století anglickým vícekonzulem na Zakynthu Robertem Johnem Geoffreyem a během období anglické ochrany (v rozmezí let 1816 až 1864) byl zámek využíván jako sídlo anglického guvernéra a sídlo vlády na Zakynthu. V 80. letech 19. století dům koupil Alexander Romas, ministr vlády a předseda řeckého parlamentu, a ve vlastnictví jeho rodiny zůstal dodnes. Rodina Romas byla jednou z předních aristokratických rodin na ostrově Zakynthos.

Alexander Romas patří k výjimečným osobnostem moderních politických a vojenských dějin Řecka, byl bojovníkem v bojích za osvobození řecké Ioanniny (vojenské jednotky "řeckých červených triček") a stal se také předsedou řeckého parlamentu.

Velmi silné zemětřesení, které zasáhlo ostrov Zakynthos v roce 1953 a které společně s následnými obrovskými požáry zničilo takřka celé jeho hlavní město, poškodilo velmi vážně i sídlo rodiny Romas. Díky nemalým finančním prostředkům i velkému úsilí jednoho z potomků rodiny Romas, Dionysia Roma a jeho manželky Marie, se podařilo rodinný zámek zrekonstruovat. Oproti původnímu sídlu však byla nová stavba již menší (je nižší o jedno patro, menší o boční křídla, chybí stáje atd.). Dům, ke kterému patří například i malá kaple, má výhled přímo na moře a kdysi měl i soukromý přístup na pláž.

Rodinný příslušníci se rozhodli sídlo Romas otevřít veřejnosti, aby skrze dochované předměty mohla lépe poznat historii a kulturu ostrova před velkým zemětřesením v polovině 20. století. Interiér sídla dýchá elegancí a bohatým životním stylem tehdejší zakynthoské aristokracie, návštěvníci zde mohou vidět krásný nábytek, rodinné portréty, vojenské uniformy, zbraně, v kůži vázané knihy a další historické předměty. Bohužel v současné době již sídlo není veřejnosti dále zpřístupněno.

Sídlo rodiny Romas stojí v hlavním městě Zakynthos, asi 400 m severně podél pobřeží od Solomosova náměstí a Byzantského muzea Zakynthos.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám