Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Byzantské muzeum

Byzantské muzeum - ostrov Zakynthos

Byzantine Museum, Musio Byzantiko, Zakynthos Museum

Byzantské muzeum

Byzantské muzeum, nebo jednoduše také "Zakynthoské muzeum", se nachází v hlavním městě řeckého ostrova Zakynthos. Muzeum spravuje rozsáhlou a jedinečnou sbírku historických předmětů pocházejících z různých částí ostrova.

Zakynthos, Byzantské muzeum na mapě Google maps

Byzantské muzeum (Musio Byzantiko) nalezneme na Solomově náměstí (Platía Solomoú), které je nejen největším náměstí hlavního města Zakynthos, ale zároveň i celého ostrova Zante. Byzantské muzeum je jednou z dominant hlavního města, a i proto se mu jednoduše říká jen "Zakynthoské muzeum". Budova muzea je velmi působivou stavbou, která vznikla po ničivém zemětřesení roku 1953 na místě původního muzea. Budova má dvě rozlehlá patra a veřejnosti byla poprvé otevřena v roce 1960.

Rozsáhlá expozice muzea zahrnuje nádherná díla a předměty pocházející z různých historických epoch ostrova. Tvoří je především náboženské artefakty, vzácné ikony i krásné nástěnné malby a obrazy. Návštěvní trasa začíná byzantskými ikonami vytesanými do dřeva, v další místnostech může poté návštěvník obdivovat původní fresky z 15. až 17. století až dojde k výstavě obrazů a maleb od umělců 18. století (např. Doxaras, Koutouzis, Damaskinos či Kantouni). Zvláštní význam má muzeum také v tom, že díky zdejším malbám a modelům mohou turisté porovnat, jak vypadalo město před velkým zemětřesením roku 1953 a po jeho následné obnově.

V současné době plní muzeum i roli společenské instituce a pořádají se tu různé výstavy, besedy a vernisáže. Byzantské muzeum je otevřeno denně kromě pondělí.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám