Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Sirná pláž Xigia

Sirná pláž Xigia - ostrov Zakynthos

Přírodní lázně ostrova Zakynthos

Sirná pláž Xigia

Přírodní sirné lázně Xigia se nacházejí na severovýchodním pobřeží řeckého ostrova Zakynthos, kolem členité pláže Xigia se sirnými výduchy v moři. Přítomnost sirných pramenů v moři naznačuje nejen typický zápach síry, ale také mléčné zbarvení vody. Díky léčebným účinkům zdejších pramenů se místu přezdívá "přírodní lázně".

Zakynthos, Sirná pláž Xigia na mapě Google maps

Pláže Xigia (někdy psané také jako Xygia či Ksigiya) se rozkládají na severovýchodním pobřeží ostrova, zhruba 22 km severozápadně od hlavního města Zante. Pláže Xigia leží mimo hlavní turistická letoviska ostrova a jsou hůře přístupné, příliš velké davy návštěvníků sem proto nemíří. I přesto však mohou být pláže Xigia v hlavní letní sezoně přeplněné, protože se jedná o velmi malé pláže. K plážím se lze dostat buď autem nebo lodí.

Většinou se mluví o pláži Xigia, ale ve skutečnosti jsou pláže Xigia hned tři a nedaleko od sebe. Nejznámější pláž Xigia se nachází nejseverněji na cestě od hlavního města Zante, v malé úzké zátoce za vysokými skalami, s několika slunečníky a lehátky. Jižněji, na druhé straně tohoto velkého skalnatého výběžku, leží další pláž Xigia, která je čistě přírodní bez plážového servisu. A o několik set metrů dál jižním směrem, za dalším výběžkem do moře, se rozkládá ještě třetí pláž Xigia, kde jsou také tyto jedinečné sirné prameny ještě přítomny a návštěvníkům je tu k dispozici i několik lehátek a slunečníků.

1) severní pláž Xigia

Mluvíme-li o "pláži Xigia", obvykle máme na mysli tuto úzkou oblázkovou pláž Xigia, schovanou za vysokými skalami, kde je koncentrace sirných pramenů největší. Sirné prameny způsobují jakýsi zákal vody a tyrkysová barva moře tu dostává specifický mléčný odstín, i když je ve skutečnosti nádherně čistá. Přítomnost pramenů prozrazuje také typický sirný zápach kolem pláže, většinou ale nebývá nijak výrazný.

Povrch pláže tvoří malé světlé oblázky a mořské dno tu klesá do hloubky poměrně rychle. Teplota vody tu bývá o něco nižší než v jiných částech ostrova, protože okolní vysoké skály nedovolují, aby se voda prohřála i do větších hloubek. V parných letních dnech se jedná o velmi osvěžující koupel. Doporučujeme také odplavat dál od pláže a zatočit doleva za malý výběžek, kde se ukrývají krásné mořské jeskyně, do kterých se dá i vplavat a odpočinout si tu. Právě v těchto jeskyních se nachází největší množství sirných výduchů.

Při koupeli v těchto vodách se nejvíce zdůrazňují léčivé účinky zdejších pramenů. Nejedná se pouze o síru, ale tím, jak pramen protéká okolními horninami, váže do sebe také nejrůznější minerální látky. Sirné a minerální prameny působí blahodárně zejména na pohybový aparát člověka (klouby, svaly apod.), ale také na stav pleti a kůže celkově.

Pláž Xigia je částečně organizovaná, vybavená několika málo lehátky a slunečníky k pronájmu. Nahoře na kopci funguje malý bar a aby nemuseli zákazníci běhat nahoru a dolů po schodech, objednané občerstvení jim servíruje pomocí malé kladkové lanovky přímo na pláž.

K pláži Xigia lze dojet autem, přičemž parkovat se dá buď u malého baru nahoře na kopci nebo na soukromém placeném parkovišti hned vedle baru. Přístup na pláž není obtížný, hned vedle parkoviště vede cesta dolů k pláži nebo mohou návštěvníci využít schody vedoucí od baru dolů k pobřeží.

2) střední pláž Xigia

Další dvě menší pláže Xigia se rozprostírají zhruba jen 700 m jižním směrem od té první, za velkým skalnatým výběžkem. "Střední pláž Xigia" (v mapách někdy označovaná jako Xigia Pelagaki Beach) je krásná přírodní pláž ukrytá za kopečky a zelení. Kvůli horšímu přístupu k pláži bývá většinou klidná a prázdná, není vybavena ani lehátky a slunečníky. Občas tu ale zakotví výletní loď v rámci své plavby,.

Koncentrace sirných pramenů není v těchto místech už tak silná jako u první pláže, ale stále je patrné jemné mléčné zbarvení mořské vody a v některých místech mohou plavci ucítit chladnější proud vody a lehký sirný odér.

Nahoře nad pláží funguje malá taverna, kde lze zaparkovat i auto. Cesta dolů k pláži ale není nijak upravená, zájemci musí projít po vyšlapané stezce mezi křovím až dolů k pláži. Oplátkou za to jim však je krásná malá pláž s azurově čistým mořem a léčivými prameny s příměsí síry a minerálů.

3) jižní pláž Xigia

Od malé taverny na vrcholu kopce však kromě vyšlapané cesty křovím vedou i schody dolů k pobřeží - a právě ty vás zavedou ke třetí, jižní pláži Xigia. Jižní pláž Xigia je částečně organizovaná (obdobně jako severní pláž Xigia), vybavená několika málo lehátky a slunečníky. Poznávacím znamením této části přírodních lázní Xigia jsou husy procházející se po břehu mezi lehátky a ručníky.

Kocentrace sirných pramenů je zde slabší než u severní pláže Xigia, srovnatelná spíše se střední pláží Xigia. Sirný odér tu pravděpodobně asi návštěvníci ani nezaznamenají, spíše ucítí při plavání lehce chladnější proud vody v místech, kde se právě nachází nějaký sirný výduch.

Všechny tři pláže Xigia tvoří dohromady tzv. přírodní lázně Xigia, které jsou oblíbeným cílem turistických výletů na ostrově Zakynthos.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám