Pláže na ostrově Zakynthos

Pláž Xigia - ostrov Zakynthos

Xygia Sulphur

Xigia

Úzká oblázková pláž Xigia leží v severní části řeckého ostrova Zakynthos, cca 20 km severozápadně od hlavního města Zante. Xigia je známá jako "sirná pláž", protože tu v moři vyvěrají sirné prameny, které ovlivňují barvu vody i její vůni, ale především prý mají také léčivé účinky.

Zakynthos, Xigia na mapě Google maps

Pláž Xigia (Xygia) leží v malé zátoce na severovýchodním pobřeží ostrova Zakynthos, nedaleko od malé oblázkové pláže Makris Gialos. Pláže jsou v této oblasti ostrova spíše menší a oblázkové.

Povrch pláže Xigia tvoří malé světlé oblázky, které omývá krásně čisté moře, které je ale pocitově trochu chladnější než v jiných částech ostrova Zakynthos. Mohou za to jednak okolní vysoké skály, které na pláž i hladinu moře vrhají stín, a také hloubka moře, protože mořské dno tu klesá velmi rychle. Chladnější proud vody lze zaznamenat také na konkrétních místech, a to tam, kde ze skalních útesů vyvěrají sirné prameny, pro které je pláž známá také jako "sirná pláž" (Xigia Sulphur Beach).

Sirovodík je typický svým zápachem, který je z vody lehce cítit (někdy více, někdy méně), a způsobuje i specifické mléčné zbarvení moře. Nejvíce diskutovanými jsou však léčivé účinky sirných pramenů, pro které se místu přezdívá "přírodní lázně ostrova Zakynthos". Uvádí se, že sirné prameny (obohacené nejen sírou, ale také např. minerály) působí blahodárně především na pohybový aparát plavců a zejména ženy zdůrazňují i omlazují účinek síry (prý působí proti celulitidě). Podle místních obyvatel stačí být ve vodě zhruba 20 minut.

Dobrým plavcům a vyznavačům šnorchlování či potápění doporučujeme vyplavat za malý skalnatý výběžek na levé straně pláže, za kterým se skrývají nádherné mořské jeskyně. Do jeskyní se dá vplavat a pozorovat krásné podmořské scenerie, lze si tu i odpočinout na velkých balvanech. V jeskyních je také větší koncetrace sirných pramenů.

Na pláži Xigia je umístěno několik málo lehátek a slunečníků a nahoře na kopci funguje malá taverna (nebo spíše bar), jejíž zaměstnanci vymysleli takový "zlepšovák" - aby nemuseli návštěvníci pláže pořád běhat nahoru k taverně, funguje tu taková malá lanovka pro občerstvení mezi tavernou a pláží.

Na pláž se lze dostat buď lodí nebo autem. Nahoře u taverny je malé parkoviště a pokud je už plné, lze také využít soukromé (placené) parkoviště nad pláží. Od taverny vedou dolů k pláži schody.

Kromě této (výše popsané) pláže Xigia existují v této lokalitě ještě další dvě malé pláže, které se také nazývají Xigia a leží jižně, za velkým skalnatým výběžkem. U těchto dvou pláží již není mléčné zbarvení moře ani typický zápach tak zřetelný, ale několik sirných pramenů se nachází i zde, proto jsou také označovány jako součást "sirné pláže Xigia".

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Pláže v blízkém okolí: Pláž Alykes (Alikes), Pláž Makris Gialos

Nejoblíbenější pláže na ostrově Zakynthos: Pláž Agios Nikolaos (Vassilikos), Pláž Banana, Pláž Gerakas, Pláž Laganas, Pláž Limnionas (Porto Limnionas), Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání), Pláž Porto Zoro, Pláž Tsilivi

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám