Letoviska ostrova Kréta

Hersonissos - ostrov Kréta

Limenas Chersonisou, Chersonissos

Hersonissos

Rušné a skvěle turisticky vybavené letovisko Hersonissos leží na severním pobřeží řeckého ostrova Kréta, cca 26 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast Hersonissos a okolních letovisek funguje jako největší centrum zábavy na ostrově.

Kréta, Hersonissos na mapě Google maps

Vývoj přístavního městečka Hersonissos

Z původních rybářských vesniček se postupně stalo přístavní městečko, významné především v dobách helénsko-římských, a pozůstatky tohoto důležitého přístavu se dochovaly dodnes. Na pobřeží můžete vidět zbytky vlnolamů, přičemž velká část přístavu se propadla do moře a v současnosti tu tak probíhá i podmořský archeologický výzkum. Městečko prosperovalo, svoji rybářskou tradici si ale udržovalo i nadále.

S rozvojem cestovního ruchu na ostrově zareagovalo městečko Hersonissos na poptávku turistů a postupně se rozrostlo do velkého prázdninového resortu. Obdobným vývojem prošla také okolní městečka Stalida a Malia, až se postupem času tato tři střediska spojila v jednu velkou oblast Hersonissos - Stalida - Malia, která si vysloužila označení "největší a nejrušnější letovisko na ostrově Kréta".

Hersonissos - vybavenost letoviska, turistické služby

Letovisko Hersonissos, známé také pod názvy Chersonissos nebo Limenas Chersonisou, disponuje velkým množstvím nejrůznějších ubytovacích kapacit. Podíváte-li se na nabídky zájezdů českých cestovních kanceláří, velké procento z nabízených hotelů a apartmánů leží právě tady nebo v širším resortu Hersonissos - Stalida - Malia. Většina hotelů se nachází v blízkosti pobřeží, některé mají i své vlastní bazény nebo soukromé pláže.

Vedle ubytovacích kapacit můžete v letovisku využívat nejrůznější turistické služby. Samozřejmostí je množství obchůdků se zbožím všeho druhu, výborných restaurací a taveren a především pak nespočet barů a diskoték, ve kterých to žije až do ranních hodin. Oblíbené jsou ty s živou hudbou a v některých narazíte i na tematické večery. Večer se sem sjíždějí turisté z blízkých i vzdálenějších středisek a právě Hersonissos platí na ostrově za vyhlášené noční letovisko.

Přilehlé pláže a vodní parky

Součástí letoviska Hersonissos je hned několik pláží, většinou písčitých až písčito-oblázkových. Turisté tu mají k dispozici plážový servis v podobě lehátek a slunečníků, plážových barů a občerstvení. Koupání je v této oblasti velmi příjemné, voda tu bývá teplá a krásně čistá. V mělkých vodách často uvidíte i rodiny s hrajícími si dětmi. Celkem v letovisku napočítáte asi deset pláží, včetně stejnojmenné pláže Hersonissos.

Život na pláži odpovídá charakteru celého letoviska, zdejší pláže jsou tak velmi živé, s dobrým turistickým zázemím i nabídkou vodních sportů. V oblasti se nachází i několik vodních parků, kde si můžete užít spoustu zábavy. V aquaparku Star Beach, který je menší a leží přímo u moře, můžete vyzkoušet i bungee jumping. Vysoko v kopcích se rozkládá větší Aqua Splash Water Park. Pravděpodobně nejvyhledávanějším je ale vodní park Anapolis, vzdálený asi 10 km na západ, směrem na Gouves.

Historie a historické památky

Oblast Hersonissos má velmi dlouhou historii, nejstarší nálezy sahají až do období 6 000 př. n. l. Prokazatelné stopy osídlení poté pocházejí z období kolem 3 000 př. n. l., ze kterého se dochovaly i zbytky jednotlivých osad či hrobů. Nejznámější historickou památkou z této éry je mínojský palác Knossos, jehož stáří se datuje do období kolem roku 2 000 př. n. l. Knossos bývalo pravděpodobně správní centrum celé mínojské civilizace, dnes se jedná o rozlehlou archeologickou lokalitu, která přináší svědectví o místní mínojské civilizaci. Leží poblíž hlavního města Heraklionu.

Záliv Malia a jeho okolí je obecně označován za první obydlenou oblast na Krétě.

Postupem času se zdejší malé rybářské vesničky rozrostly a spojily do pěkného a významného přístavního městečka, zmiňovaného v úvodu tohoto článku. Pozůstatky římského přístavu jsou na pobřeží letoviska patrné dodnes. Hersonissos bývalo i oblíbenou lokalitou pro obyvatele města Heraklion, kteří sem jezdili za odpočinkem.

Jako zajímavá historická památka je uváděna dobře zachovalá mozaiková podlaha z 5. století. Prohlednout si ji můžete ve vstupním areálu místního hotelu Eri Beach. Navštívit můžete také muzeum v přírodě - skanzen tradiční lidové architektury Lychnostatis.

Výlety do okolí

Letovisko Hersonissos leží z hlediska cestování a dopravy na strategickém místě. Nachází se v blízkosti hlavní silnice vedoucí podél severního pobřeží a poskytuje tak dobré dopravní spojení s ostatními letovisky na ostrově. Za návštěvu jistě stojí nedaleké hlavní město Heráklion s mohutnou pevností, známým archeologickým muzeem a pěkným byzantským kostel sv. Tita. Jako fakultativní výlety jsou také pořádány prohlídky archeologických lokalit s pozůstatky chrámu Knóssos.

Milovníci přírody a pěších vycházek jistě ocení okolní přírodu. Hned za letoviskem se začínají zvedat kopce a směrem na jihovýchod uvidíte pohoří Selena (Selena Oros), které tvoří severní část nejvyššího pohoří této oblasti pohoří Dikti.

Z přístavu Chersonissos se dají také podnikat lodní výlety do okolních přímořských měst.

Pro koho je středisko vhodné

Prázdninové středisko Hersonissos bychom doporučili těm, kteří se jedou na svoji dovolenou hlavně pobavit. Hersonissos je rušné letovisko s neutuchajícím nočním životem a příjemnými plážemi, kde o vás bude zároveň skvěle postaráno.

Toužíte-li naopak spíše po klidu a rozjímání v okolní přírodě, zkuste se podívat například na klidnější letoviska Bali, Plakias nebo Paleochora.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Anissaras, Stalida

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám