Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Kalamaki (Matala)

Kalamaki (Matala) - ostrov Kréta

Menší, klidné letovisko Kalamaki se nachází v zálivu Mesara v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 69 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Kalamaki (Matala) na mapě Google maps

Letovisko Kalamaki - charakteristika, vybavenost a pláž

Letovisko Kalamaki patří mezi moderní a uměle vytvořená turistická střediska, neboť ještě v roce 1970 bývalo v této části zálivu Mesara jen holé pobřeží. Poté, co turistický ruch významně zasáhl i řecký ostrov Kréta a jeho přímořská městečka, tu začala vyrůstat nová vesnice s názvem Kalamaki. Místní budovy a infrastruktura tak mají být především funkční a turisticky příjemná, na druhou stranu už postrádají ducha těch pravých řeckých vesnic. Za tradiční řeckou architekturou se můžete vydat například do sousední vesnice Kamilari.

Hledáte-li však především přímořské letovisko s kvalitním turistickým zázemím a krásnými plážemi, pak jste tu správně. Návštěvníci letoviska se mohou ubytovat v pěkných hotelech i menších apartmánech, zajít si do restaurací a taveren na chutná jídla z řecké i mezinárodní kuchyně či si jen tak po západu slunce posedět v baru u sklenky krétského vína. Komu by zdejší bary nestačily, za nočním životem se jezdí do blízkých letovisek Matala nebo Tympaki. V Kalamaki je turistům k dispozici také množství obchůdků s různorodým zbožím.

Součástí letoviska je krásná písečná pláž Kalamaki, která vás nechá oddávat se hřejivým slunečním paprskům a sladkému nicnedělání. Záliv Mesara je ale směrem do moře hodně otevřený, a tak tu v období silných větrů můžete zažít i pořádné vlny. Pláž Kalamaki tvoří jen malou část zálivu a po jeho několik kilometrů dlouhém pobřeží naleznete i další pěkné pláže, například oblíbené pláže Matala a Kommos.

Okolí letoviska Kalamaki

Prázdninové středisko Kalamaki leží na turisticky klidnějším jižním pobřeží Kréty. V okolí letoviska se nacházejí spíše menší vnitrozemské vesničky, například tradiční řecká vesnice Kamilari nebo vesnička Pitsidia, kde funguje jeden z oficiálních kempů na ostrově. Na pobřeží zálivu Mesara bývá ale v hlavní turistické sezoně rušno, především sousední pláže Kommos a Matala mohou posloužit jako tip na pěkný výlet i pro turisty z jiných letovisek.

Krásná písečná pláž Kommos patří se svými téměř 2 km k nejdelším plážím na ostrově Kréta. V její blízkosti leží archeologické naleziště Kommos a právě tato část pláže v okolí naleziště je vyhrazena nudistům (říká se jí proto také "Nudist Beach"), jižní část pláže pod nalezištěm je organizovaná a vybavená plážovým servisem. Pláž Kommos je také unikátní tím, že do písku na pláži kladou svá vajíčka velké vodní želvy Caretta-caretta. Z vajíček se poté klubou malé želvičky, vylézají z písku a co nejrychleji směřují do moře.

Jižně přes skalní masiv leží další krásná a zajímavá pláž. Pláž Matala je menší a příjemná oblázkovo-písečná pláž a právě skalní masiv oddělující tyto dvě pláže poutá pozornost zdejších návštěvníků. Zdobí ho totiž množství větších či menších jeskyní, které byly vyhloubeny přímo do skály. Pláže Matala, Kommos a Red Beach spadají pod ochranu programu "Natura 2000", který zřídila Evropská unie za účelem dlouhodobé ochrany a zachování těch nejvzácnějších druhů živočichů i rostlin.

Ani milovníci historie ale nebudou ochuzeni o příjemné zážitky. Město Matala v minulosti sloužilo jako přístav pro mínojské město Faistos a pozůstatky tohoto antického města společně se zbytky paláce Faistos naleznete jen pár kilometrů severovýchodně směrem do vnitrozemí. Následně v dobách římské nadvlády byla Matala přítavem pro tehdejší hlavní město Gortys, jehož ruiny se nám také dochovaly až do současnosti. Archeologickou zónu Gortys hledejte východně směrem do vnitrozemí, u vesničky Agioi Deka. A do třetice můžete prozkoumat i archeologické vykopávky Agia Triada, které leží nedaleko dvou výše zmíněných.

Pro koho je středisko vhodné

Středisko Kalamaki je vhodné pro turisty, kteří si chtějí na své dovolené u moře hlavně odpočinout, a to v pěkném přímořském letovisku s dobrým turistickým zázemím a příjemnými okolními plážemi. Kalamaki leží v turisticky klidnější oblasti, kde se na pravidelnou autobusovou dopravu nelze spolehnout. Budete-li chtít proto cestovat a vyrazit na nějaký výlet, doporučujeme pronajmout si auto. A pak už můžete být během chvíle například v některém z místních významných archeologických nalezišť nebo prozkoumávat nejkrásnější pláže jižního pobřeží Kréty.

Preferujete-li cestování veřejnou dopravou, podívejte se raději na živější turistická střediska severního pobřeží Kréta nebo alespoň městečka, která se nacházejí u hlavní silnice protínající ostrov.

Kalamaki (Matala) vs. Kalamaki (Chania)

Na některých cestovatelských stránkách můžete narazit na letovisko "Kalamaki" nacházející se v severozápadní části ostrova Kréta, v blízkosti města Chania. Ve skutečnosti tu leží přímořského městečko s názvem Kato Galatas a jedna z jeho přilehlých pláží nese jméno "Kalamaki Beach". Odtud se i celému letovisku říká někdy také Kalamaki.

A tak zatímco "naše" Kalamaki (Kalamaki - Matala) leží v klidné části krétského jižního pobřeží, daleko od velkých turistických resortů, druhé letovisko Kalamaki (Kalamaki - Chania) žije čilým turistickým ruchem na severozápadním pobřeží ostrova, v blízkosti správního města Chania.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Galini, Matala

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám