Letoviska ostrova Kréta

Agia Marina - ostrov Kréta

Moderní a rušné přímořské letovisko Agia Marina se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 148 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Společně s okolními středisky Platanias a Stalos tvoří centrum turistické zábavy pro západní část Kréty.

Kréta, Agia Marina na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Agia Marina

Oblíbené letovisko Agia Marina leží asi 10 km západně od regionálního města Chania, v dlouhém Chanijském zálivu. Letovisko je primárně zaměřeno na turistický ruch a zajištění co možná největšího pohodlí pro množství turistů, kteří sem každoročně přijíždějí. Na malebnosti místu dodává spousta zeleně, která se táhne až k samotnému pobřeží a alespoň částečně vyvažuje rozsáhlou zástavbu zdejších hotelů.

Z původní vesničky Agia Marina toho příliš nezbylo, pouze část starých domků nahoře na kopci nad dnešním turistickým letoviskem. Stojí tu i kostel Agia Marina, který dal tomuto místu jméno.

Letovisko Agia Marina rychle zareagovalo na poptávku ze strany turistů a dnes disponuje velmi kvalitním turistickým zázemím. Nachází se tu množství nejrůznějších hotelů (často opravdu luxusních s vlastními bazény a dalším vybavením), rodinných vilek i menších apartmánů, obklopených restauracemi, tavernami a bary. Návštěvníci letoviska mohou počítat také s množstvím rozmanitých obchůdků (včetně velkého obchodního centra), bankomatem, půjčovnou aut, čerpací stanicí, policejní stanicí, lékarnou i lékařem. Centrum Agia Marina žije i v noci, kdy se o zábavu starají místní diskotéky a noční kluby.

Postupem času a novou výstavbou se Agia Marina propojila s okolními letovisky Platanias a Stalos a dnes tak dohromady tvoří největší zábavní prázdninový resort v západní části Kréty, ve kterém se návštěvníci mohou těšit nejen na čilý společenský život a kvalitní turistické zázemí, ale také na krásnou písčitou pláž a množství vodních aktivit. Obdobně tak pro východní část Kréty funguje resort Hersonissos - Stalida - Malia.

Přímo střediskem prochází hlavní silnice, která bývá v hlavní turistické sezoně poměrně dost vytížená, a to jak osobními auty, tak i množstvím autobusů. Půjčíte-li si auto, budete během chvilky v některém ze sousedním letovisek či krásném městečku Chania. Na druhou stranu může tato hlučná silnice kazit celkový dojem z centra letoviska.

Legenda o ostrově

Přímo naproti hlavní pláži letoviska Agia Marina, jen asi 400 m od pobřeží, uvidíte v moři malý ostrůvek svatého Theodora (Agioi Theodori). Podle legendy tu žila velká mořská obluda, která se chystala spolknout všechny obyvatele malé vesnice. V tom ale zasáhl bůh moří Poseidon a mořskou obludu proměnil v kámen. A ten tu vyčnívá z moře dodnes. Také se říká, že zlatá barva písku vznikla od plamenů, které šlehaly obludě z tlamy.

Dnes je ostrov chráněnou památkovou oblastí a veřejnost sem má zákaz vstupu. V posledních letech byla ale několika lodím udělena výjimka, a tak se omezené množství návštěvníků na ostrov podívat může. Na ostrůvku se nacházejí pozůstatky kostela svatého Theodora a pozůstatky staré benátské pevnosti, postavené v roce 1574 za účelem ochrany zdejší oblasti před nájezdy Turků. Jinak je ostrov domovem pro chráněné krétské kozy Kri-Kri.

Pobřeží kolem letoviska a pláž Agia Marina

Letovisko Agia Marina je lemováno krásnou a dlouhou písečnou pláží, která se táhne v délce až 2,5 km a přirozeně splývá s plážemi sousedních letovisek. Hlavní pláž letoviska nese stejné jméno - pláž Agia Marina a pohodlně po ní dojdete buď k pláži Platanias (na západ) nebo k pláži Stalos (na východ).

Písečné pobřeží kolem letoviska klesá do moře pozvolna a díky křišťálově čisté vodě si ho oblíbily i rodiny s dětmi a páry. Obdobně jako letovisko samotné je i pláž Agia Marina poměrně rušná a dobře organizovaná. Návštěvníci tu mohou využít jak lehátka a slunečníky, tak i nabídku blízkých taveren a sportovních klubů.

Tipy na výlety v okolí

Přímo v letovisku můžete navštívit místní Folklórní muzeum nebo se projít nahoru do staré vesnice Agia Marina. Máte-li rádi ducha starých řeckých vesnic, budete se muset vydat do vnitrozemí ostrova, dál od současného moderního světa. Krásným tipem na výlet mohou být i blízké Bílé hory (Lefka Ori) nebo soutěska Samaria.

Necelé 2 km jižně od vesnice se nachází jeskyně Nerospilia, která se pyšní úžasnými stalagmity a stalaktity. Bohužel ale leží na soukromém pozemku a veřejnosti tak sem není povoleno vstupovat.

Díky dobré dopravní dostupnosti vesnice budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek nebo navštivte blízké malebné historické město Chania. V letovisku si můžete zapůjčit auto a spolehlivě tu funguje i veřejná autobusová doprava. Budete-li si chtít zalenošit i na nějaké jiné pláži, doporučujeme navštívit například pláže Gramvousa, Balos, Falassarna či Elafonisi. Milovníci vodních atrakcí mohou vyzkoušet také vodní park Limnoupolis u Chanie.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Agia Marina je vhodné pro ty návštěvníky, kteří na své dovolené hledají především dobré turistické zázemí a kvalitní služby. S množstvím hotelů, restaurací a zábavních podniků se ale pojí také čilý turistický ruch a zábava v denních i nočních hodinách. Za nočním životem turisté vyrážejí i do sousedního letoviska, které je tímto vyhlášené.

Letovisko se pyšní také krásnou písečnou pláží a zeleným okolím. Na druhou stranu ale postrádá tradiční řeckou zástavbu a atmosféru těch pravých řeckých vesniček. Za historickými památkami a tradičním řeckým způsobem života tak doporučujeme vyrazit jinam, ale například jako výchozí bod pro cestování po západní části Kréty může posloužit velmi dobře.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Daratso, Gerani, Kato Galatas (Kalamaki - Chania), Platanias (Chania), Stalos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám