Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Adelianos Kampos

Adelianos Kampos - ostrov Kréta

Adelianos Kambos

Oblíbené plážové letovisko Adelianos Kampos leží v severní části řeckého ostrova Kréta, v těsné blízkosti krásného historického města Rethymno. Od hlavního města Heraklion (Iraklion) je vzdáleno cca 75 km západním směrem.

Kréta, Adelianos Kampos na mapě Google maps

Adelianos Kampos - charakteristika a vybavenost letoviska

Původně několik malých rybářských vesniček východně od města Rethymno se postupně rozrostlo a spojilo v jeden celistvý úsek označovaný jako "East Rethymno", který se táhne podél krásného písečného pobřeží od města Rethymno až po letovisko Skaleta. Vesnice Adelianos Kampos se nachází zhruba 7 km východně od Rethymno, v malebné a rovinaté přímořské oblasti.

Adelianos Kampos tvoří de facto předměstí samotného centra Rethymno a návštěvníkům poskytuje velmi kvalitní turistické zázemí pro jejich dovolenou. Nacházejí se tu spíše menší hotely a příjemnou atmosféru letoviska podtrhuje zejména množství zeleně mezi jednotlivými hotely a budovami. Typickým poznávacím znakem střediska Adelianos Kampos jsou vysoké palmy, mnohé z nich dokonce vyšší než okolní budovy, které letovisku propůjčují i jemný exotický nádech.

Kromě množství hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit jsou tu turistům k dispozici také výborné restaurace a taverny, malebné kavárny a pro vyznavače nočního života i několik živých barů. Samozřejmostí jsou obchůdky s rozmanitým zbožím, lekárna či půjčovna automobilů.

Letoviskem prochází severokrétská dálnice spojující města Rethymno a Heraklion, hotely u pláže ale nejsou hlukem z dopravy zasaženy. Provoz z dálnice může být rušivý pouze, pokud jste ubytovaní v její těsné blízkosti (zde jsou hotely horších kategorií). Díky místní dálnici tak není problém vypůjčit si auto a vydat se na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí. Z vesnice Adelianos Kampos odjíždějí také pravidelné autobusové linky do města Rethymno i do sousedních letovisek Missiria, Pigianos Kampos, Sfakaki ad.

Pláž Adelianos Kampos ("Adele Beach")

Oblast východně od města Rethymno je vyhledávaná zejména díky nádherným písčitým plážím a ani Adelianos Kampos není v tomto směru výjimkou. Hlavní pláž přiléhající k letovisku nese stejné jméno Adelianos Kampos, někdy ale můžeme zaslechnout i název "Adele Beach". Dříve totiž zdejší rybářská vesnice fungovala jako pobřežní sídlo pro obyvatele nedaleké vesnice Adele.

Povrch pláže Adele tvoří především písek, místy s příměsí malých oblázků. Hlavními výhodami pláže jsou křišťálově čistá voda a mělké pobřeží, které sem často lákají především rodiny s dětmi. Záliv Rethymno je ale otevřený proudění severních větrů, a tak tu často zažijeme i zvlněnou mořskou hladinu.

Pláž je dobře turisticky organizovaná, místa před většími hotely jsou vybavena lehátky a slunečníky, najdeme tu i několik plážových sprch, převlékáren a toalet. Přímo na pláži fungují i plážové bary a chcete-li zažít trochu adrenalinu, doporučujeme zajít do místního centra vodních aktivit a nějaký nezvyklý sport si vyzkoušet na vlastní kůži.

Mořské želvy karety obrovské

Místní zajímavostí zálivu Rethymno jsou mořské želvy karety obrovské, které v období od května do září vylézají především v noci z moře a do písku na pláži kladou svá vajíčka. Z vajíček se poté líhnou malé želvičky a putují zpět do moře. Karety jsou ohroženým a chráněných druhem, a proto na zdejších pláží pracují ochránci přírody, kteří označí želví hnízda, a tím dávají turistům najevo, aby byli v jejich okolí opatrní a obezřetní. Želvičky se ale nemají brát do rukou, protože pro jejich další vývoj je důležité, aby se zpátky do moře dostaly samy. Uvidíte-li ale takovou ževličku během dne, můžete ji svým tělem udělat stín, aby ji silné řecké sluníčko příliš nevyčerpalo.

(Hlavním hnízdištěm těchto ohrožených želv je řecký ostrov Zakynthos - více se o nich tak dozvíte zde - želví ostrov.)

Pro koho je středisko vhodné?

Prázdninové středisko Adelianos Kampos je v porování s okolními vesničkami už živější a lépe vybavené letovisko, stále je ale mnohem klidnější než blízký resort města Rethymno. To společně s nádhernou písečnou pláží dělá z místa ideální destinaci pro rodinnou či romantickou dovolenou.

Díky dobré dopravní dostupnosti se lze snadno dostat do některého z větších letovisek a vychutnat si tamní historické památky, zábavu či větší nákupy.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Missiria, Pigianos Kampos, Rethymno, Sfakaki

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám