Letoviska ostrova Kréta

Anissaras - ostrov Kréta

Anissaras Hersonissos

Anissaras

Příjemné a dobře turisticky vybavené letovisko Anissaras se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 25 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblíbené je zejména pro své pěkné písčité pláže.

Kréta, Anissaras na mapě Google maps

Anissaras - historický vývoj a charakteristika letoviska

První zmínky o osídlení přímořské oblasti Anissaras pocházejí z dob turecké nadvlády, kdy si tu několik tureckých rodin postavilo kamenné domy a založilo vesničku. Po odchodu Turků začali příbytky během zimních měsíců využívat obyvatelé náhorní planiny Lasithi Plateau, kteří migrovali směrem k pobřeží i se svým dobytkem. Lasithi Plateau je rovinatá oblast uprostřed pohoří Dikti ve východní části vnitrozemí ostrova, v létě je velmi úrodná a plodná, v zimě však nehostinná a ukrytá pod hromadami sněhu.

Dnes tvoří Anissaras součást oblíbené turistické oblasti Kato Gouves - Analipsi - Anissaras, která se táhne podél severního pobřeží Kréty v pásu dlouhém asi 6 km. Tato tři městečka si jsou typově velmi podobná a na západní straně k nim přiléhá ještě menší vesnice Gournes.

Anissaras je živé a dobře turisticky vybavené letovisko. Vyberete-li si ho jako místo pro svoji dovolenou, můžete se spolehnout, že tu o vás bude dobře postaráno - k ubytování můžete využít apartmány a hotely různé úrovně, skvěle se najíte v příjemných tavernách a restauracích a zábavu vám poskytne nádherná pláž a po západu slunce i zdejší bary a diskotéky. V letovisku fungují minimarkety i obchůdky se suvenýry.

Přijde vám zdejší noční život ještě málo divoký? Zajeďte si do nedalekých resortů Malia a Hersonissos, které jsou tímto vyhlášené. Za zábavou a nákupy směřují turisté i do blízkého hlavního města Heraklion.

Letovisko Anissaras - pláže

Jedním z hlavních lákadel prázdninového resortu jsou jednoznačně jeho příjemné a skvěle turisticky vybavené pláže. Návštěvníci zde mají k dispozici dostatek lehátek a slunečníků, popř. plážových matrací. Samozřejmostí jsou tu plážové bary a v blízkosti pláže i několik typických řeckých taveren podávajících velmi chutná jídla. Na pobřeží letoviska nechybí ani sportovní kluby s rozmanitou nabídkou vodních sportů.

Hlavní pláž Anissaras je dlouhá a písčitá, s pozvolným vstupem do vody. Na některých místech ale tvoří podmořské dno spíše kameny a skály a právě zde se často ukrývají mořští ježci. V těchto místech tedy doporučujeme boty do vody. Mezi turisty je pláž Anissaras velmi oblíbená, protože nabízí různé možnosti vyžití dospělým i dětem. A podmořské skály sem přitahují i milovníky šnorchlování a sportovní potápěče.

Výlety a památky v blízkém okolí

Středisko Anissaras leží v blízkosti hlavní silnice spojující město Heraklion s letoviskem Agios Nikolaos a můžete se tak odtud vydat kam jen budete po ostrově chtít. V letovisku funguje i půjčovna automobilů a motorek. U hlavní silnice najdete poté zastávku hromadné autobusové dopravy i čerpací stanici.

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě nedaleké historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Z přírodních zajímavostí bychom měli vyzdvihnout největší horskou planinu ostrova Lasithi Plateau, která se nachází asi 30 km směrem do vnitrozemí a kterou dříve zavlažovalo množství malých větrných mlýnů. Pozůstatky mlýnů jsou tu patrné dodnes a v těsné blízkosti planiny nalezneme i další zajímavosti a krásné památky, jakými jsou např. klášter Moni Vidianis nebo krápníková jeskyně Dikteo Andro, kde se podle jedné z legend řecké mytologie narodil bůh Zeus.

Nad sousedním městečkem Analipsi se nachází malá soutěska s velmi pěknou okolní přírodou. Není tak velká a známá jako soutěska Samaria, ale přesto vám i ona nabídne krásné přírodní scenerie.

Velkým lákadlem pro všechny vodní živly je bezesporu rozsáhlý vodní park Star Beach Water Park (vzdálený zhruba 5 km od Anissaras). A milovníci bujarých tanců a nočního veselí míří do nedalekého Hersonissos (někdy je letovisko podle tohoto resortu označováno i jako "Anissaras Hersonissos").

Pro koho je středisko vhodné

Většina typických prázdninových návštěvníků bude v Anissaras spokojena, neboť letovisko nabízí kvalitní turistické zázemí i různorodé možnosti vyžití. Středisko je živé a pyšní se krásnými a dobře vybavenými plážemi. Na druhou stranu, v hlavní letní sezoně se připravte i na větší davy turistů, proto letovisko nedoporučujeme těm, kteří na své dovolené hledají hlavně klid a soukromí.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Analipsi, Hersonissos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám