Letoviska ostrova Kréta

Stalida - ostrov Kréta

Stalis

Stalida

Rušné přímořské letovisko Stalida leží na severním pobřeží řeckého ostrova Kréta, cca 31 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast Stalidy a okolních letovisek funguje jako největší centrum zábavy na ostrově.

Kréta, Stalida na mapě Google maps

Vznik turistického střediska Stalida

Prázdninové městečko Stalida tvoří součást jedné velké oblasti Hersonissos - Stalida - Malia, která si vysloužila označení "největší a nejrušnější letovisko na ostrově Kréta". Na rozdíl od svých "sousedů" Chersonisou a Malie byla Stalida vytvořena uměle.

Přístavní města Chersonisou (Hersonissos) a Malia se vyvinula postupně a přirozeně z malých rybářských vesnic až do jejich nynější podoby velkých a rušných letovisek. A mezi těmito dvěma letovisky zůstala prázdná oblast s krásnou písčitou pláží. Nebylo tak překvapivé, že podél pobřeží začaly vyrůstat první příbytky a začaly se tu otevírat nejrůznější obchody a taverny.

Název městečka Stalis je odvozen z řeckého slovesa "stalizo", což v překladu znamená "zastav se a odpočiň si". V minulosti toto místo totiž využívali pastýři, aby si tu se svými stády odpočinuli nebo aby je tu na noc ustájili.

Stalida - vybavenost letoviska a pláž Stalida

Letovisko Stalida, známé také pod názvem Stalis, disponuje množstvím ubytovacích kapacit různé úrovně a kvality. Obecně se tu nacházejí spíše hotely a apartmány nižší úrovně, často jsou ale v blízkosti pláže a mívají vlastní bazény. Pokud se chcete v noci vyspat, doporučujeme při výběru hotelu věnovat pozornost tomu, aby nestál přímo u hlavní promenády, jinak by vás mohli budit noční návštěvníci letoviska.

České cestovní kanceláře často letoviska Stalida a Malia spojují v jedno, neboť leží těsně vedle sebe. Pokud jdete po pobřeží, ani nepoznáte, že jste překročili z jednoho městečka do druhého, dlouhá písečná pláž se táhne dál na východ až do Malie. Že se jedná o dvě letoviska, poznáte podle značek na hlavní silnici.

Vedle ubytovacích kapacit můžete v letovisku využívat další turistické služby v podobě nejrůznějších obchůdků, výborných taveren, barů a diskoték. Fungují tu i půjčovny aut a motorek. Navečer se však turisté ze Stalidy i dalších středisek sjíždějí do sousedního městečka Chersonisou, které na ostrově platí za vyhlášené noční letovisko.

Součástí letoviska je stejnojmenná, krásná písečná pláž Stalida, která je označována za jednu z největších a nejkrásnějších pláží na celém ostrově Kréta. Písek pokrývající zdejší pobřeží je nádherně jemný a děti si v něm rády hrají. Pláž Stalida je obecně mezi rodinami s dětmi hodně oblíbená, protože pobřeží klesá do moře velmi pomalu a voda v zálivu Malia bývá krásně teplá a čistá. Nechybí tu ani plážový servis, rychlé občerstvení nebo nabídka adrenalinových vodních sportů.

Historie a historické památky

Oblast kolem zálivu má velmi dlouhou historii, nejstarší nálezy sahají až do období 6 000 př. n. l. Prokazatelné stopy osídlení poté pocházejí z období kolem 3 000 př. n. l., ze kterého se dochovaly i zbytky jednotlivých osad či hrobů. Nejznámější historickou památkou z této éry je mínojský palác Knossos, jehož stáří se datuje do období kolem roku 2 000 př. n. l. Knossos bývalo pravděpodobně správní centrum celé mínojské civilizace, dnes se jedná o rozlehlou archeologickou lokalitu, která přináší svědectví o místní mínojské civilizaci. Leží poblíž hlavního města Heraklionu.

Záliv Malia a jeho okolí je obecně označován za první obydlenou oblast na Krétě.

Konkrétně na území dnešní Stalidy ale žádné velké historické památky nenajdeme. Jak bylo již zmíněno, letovisko vzniklo uměle mezi dvěma rozvíjejícími se přístavními městečky. Nedaleko pláže stojí jedna z mála historických budov - byzantský kostelík Agios Ioannis, pocházející z období kolem roku 1600 n. l.

Výlety do okolí

Letovisko Stalida leží z hlediska cestování a dopravy na strategickém místě. Nachází se v blízkosti hlavní silnice vedoucí podél severního pobřeží a poskytuje tak dobré dopravní spojení s ostatními letovisky na ostrově. Za návštěvu jistě stojí nedaleké hlavní město Heráklion s mohutnou pevností, známým archeologickým muzeem a pěkným byzantským kostel sv. Tita. Jako fakultativní výlety jsou také pořádány prohlídky archeologických lokalit s pozůstatky chrámu Knóssos.

Milovníci přírody a pěších vycházek jistě ocení okolní přírodu. Hned za letoviskem se začínají zvedat kopce a směrem na jihovýchod uvidíte pohoří Selena (Selena Oros), které tvoří severní část nejvyššího pohoří této oblasti pohoří Dikti. Z vesničky Stalis vede také tzv. "bulharská stezka" nahoru do kopců do vnitrozemské vesničky Mochos. Toto označení si stezka vysloužila během druhé světové války, kdy tudy pochodovali bulharští zajatci. Ve vesničce Mochos se můžete osvěžit studeným nápojem, posedět si v kavárně na náměstí nebo navštívit celkem moderní klášter Panagia Theogenitor (Panny Marie). Několikrát během sezony se tu pořádá i tradiční "řecká noc" s výborným jídlem a živou řeckou hudbou.

Mezi letovisky Stalida a Chersonisou se nachází zajímavé muzeum v přírodě - skanzen tradiční lidové architektury Lychnostatis, ve kterém můžete nahlédnout do starobylých příbytků krétských farmářů a obchodníků a zjistit, jak fungovaly tehdejší lisovny oleje, lihovary nebo také tkací a keramické dílny. Některé činnosti si můžete dokonce sami i vyzkoušet.

Pro koho je středisko vhodné

Turistické středisko Stalida bychom doporučili těm, kteří jedou na svoji dovolenou hlavně relaxovat a užívat si prázdninovou atmosféru. Stalida je rušné letovisko s překrásnou pláží, kde o vás bude zároveň skvěle postaráno. Procházky po historických památkách si tu ale moc neužijete.

Toužíte-li naopak spíše po klidu a rozjímání v okolní přírodě, zkuste se podívat například na klidnější letoviska Bali, Plakias nebo Paleochora.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Hersonissos, Malia

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám