Letoviska ostrova Kréta

Malia - ostrov Kréta

Rušné přímořské letovisko Malia leží na severním pobřeží řeckého ostrova Kréta, cca 35 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast Malie a okolních letovisek funguje jako největší centrum zábavy na ostrově.

Kréta, Malia na mapě Google maps

Vývoj přístavního městečka Malia

Městečko Malia se vyvinulo postupně a přirozeně z původních malých rybářských vesniček, které se nacházely zhruba uprostřed zálivu Malia. Tyto vesničky se rozrůstaly a spojily se v důležité přístavní město Malia. Malia bývala i oblíbenou lokalitou pro obyvatele města Heraklion, kteří sem jezdili za odpočinkem.

S rozvojem cestovního ruchu na ostrově zareagovalo městečko na poptávku turistů a postupně dospělo do velkého prázdninového resortu. Uvádí se, že Malia byla prvním městem na Krétě, kde se ve 20. století rozvinula moderní turistika. Dnes je Malia součástí jedné velké oblasti Hersonissos - Stalida - Malia, která si vysloužila označení "největší a nejrušnější letovisko na ostrově Kréta". Středisko Malia z nich leží nejvýchodněji.

Letovisko Malia - vybavenost, turistické služby

Letovisko Malia disponuje velkým množstvím nejrůznějších ubytovacích kapacit. Podíváte-li se na nabídky zájezdů českých cestovních kanceláří, velké procento z nabízených hotelů a apartmánů leží právě tady nebo v širším resortu Chersonisou - Stalida - Malia. České cestovní kanceláře často letoviska Stalida a Malia spojují v jedno, neboť leží těsně vedle sebe. Pokud jdete po pobřeží, ani nepoznáte, že jste překročili z jednoho městečka do druhého, dlouhé písečné pláže se táhnou dál na západ až do Stalidy. Že se jedná o dvě letoviska, poznáte podle značek na hlavní silnici.

Vedle ubytovacích kapacit můžete v letovisku využívat nejrůznější turistické služby. Samozřejmostí je množství obchůdků se zbožím všeho druhu, výborných restaurací a taveren a především pak nespočet barů a diskoték, ve kterých to žije až do ranních hodin. Oblíbené jsou ty s živou hudbou a v některých narazíte i na tematické večery. Večer se sem na pobřeží zálivu Malia sjíždějí turisté z blízkých i vzdálenějších středisek a právě Malia a Chersonisou platí na ostrově za vyhlášená noční letoviska.

Resort Malia si oblíbili především angličtí turisté, kteří ho přezdívají "3s holidays" ("sand, sea and sex"). Stále se ale život v letovisku udržuje v mezích zábavy a nočního života na hlavní promenádě, nedochází zde k nějakým výtržnostem či dokonce násilí. Do Malie létají i rodiny s malými dětmi, které si nemohou vynachválit místní písčité pláže a dobré turistické zázemí. Hledáte-li klidnější místo, vybírejte spíše z hotelů ve východní části letoviska. Sem už noční ruch centra tolik nezasahuje a přitom mu budete stále blízko.

Pláž Malia a další přilehlé pláže

Zhruba 2 km dlouhé pobřeží kolem letoviska Malia pokrývají krásné písčité až písčito-oblázkové pláže, většinou prostorné s dobrým turistickým zázemím. Na většině zdejších pláží je turistům k dispozici plážový servis v podobě lehátek a slunečníků, plážových barů a občerstvení. Koupání je v této oblasti velmi příjemné, voda tu bývá teplá a krásně čistá. V mělkých vodách často uvidíte i rodiny s hrajícími si dětmi a také hejna malých barevných rybiček.

Součástí letoviska je několik pláží včetně známé pláže Malia, najdete tu i malinké plážičky, které často patří ke konkrétním hotelům. Život na pobřeží odpovídá charakteru celého letoviska, zdejší pláže jsou tak velmi živé, s dobrým turistickým zázemím i nabídkou vodních sportů.

Historie a historické památky

Záliv Malia a jeho okolí je obecně označován za první obydlenou oblast na Krétě, přičemž nejstarší nálezy z této oblasti sahají až do období 6 000 př. n. l. Prokazatelné stopy osídlení poté pocházejí z období kolem 3 000 př. n. l., ze kterého se dochovaly i zbytky jednotlivých osad či hrobů.

Nejznámější historickou památkou z této éry je mínojský palác Knossos, jehož stáří se datuje do období kolem roku 2 000 př. n. l. Knossos bývalo pravděpodobně správní centrum celé mínojské civilizace, dnes se jedná o rozlehlou archeologickou lokalitu, která přináší svědectví o místní mínojské civilizaci. Leží poblíž hlavního města Heraklionu.

Nedaleko městečka Malia (necelé 3 km východně) byly odkryty pozůstatky třetího největšího mínojského paláce Malia. Při vykopávkách bylo odhaleno i několik hrobek a v jedné z nich se našel vzácný šperk s vyobrazením dvou včel nesoucích kapku medu. Bohužel však byly hrobky vypleněny dřív, než tu archeologické práce začaly, a nikdo tak neví, kolik unikátních věcí bylo tímto ztraceno. Archeologické práce v okolí Malie pokračují i v současnosti, archeologická lokalita je ale veřejnosti přístupná.

Ve staré zástavbě městečka Malia můžete během svých procházek místními úzkými uličkami navštívit i několik krásných kostelů. Známý je například kostel sv. Nektaria (St. Nektarios) nebo kostel Panagia Galatiani, o kterém se říká, že na jeho stavbu bylo namísto vody použito mléko.

Výlety do okolí

Letovisko Malia leží z hlediska cestování a dopravy na strategickém místě. Nachází se v blízkosti hlavní silnice vedoucí podél severního pobřeží a poskytuje tak dobré dopravní spojení s ostatními letovisky na ostrově. V centru Malie funguje několik půjčoven automobilů, motorek i kol, které můžete pro svoje výlety směle využít.

Za návštěvu jistě stojí hlavní město Heráklion s mohutnou pevností, známým archeologickým muzeem a pěkným byzantským kostel sv. Tita. Jako fakultativní výlety jsou pořádány prohlídky archeologických lokalit s pozůstatky chrámu Knóssos. Využít samozřejmě můžete i blízkost malého archeologické naleziště hned za městečkem s pozůstatky jednoho z mínojských paláců Malia (zmiňovaný výše).

Milovníci přírody a pěších vycházek jistě ocení okolní přírodu. Hned za letoviskem se začínají zvedat kopce a směrem na jihovýchod uvidíte pohoří Selena (Selena Oros), které tvoří severní část nejvyššího pohoří této oblasti pohoří Dikti. Zajímavým tipem na výlet je návštěva nedaleké planiny Lasithi obklopené okolními horami (doporučujeme půjčit si auto), v jejíž blízkosti se nacházejí také krásné kláštery, například ženský klášter Kera Kardiotissa a mužský klášter Moni Vidianis.

Z přístavu Malia se dají také podnikat lodní výlety do okolních přímořských měst. Oblíbeným je například výlet k benátské pevnosti na malém ostrůvku Spinalonga nedaleko Agios Nikolaos nebo plavba k severovýchodnímu cípu Kréty, kde se nachází známá pláž Vai (Palmová pláž).

Pro koho je středisko vhodné

Prázdninové středisko Malia bychom doporučili těm, kteří se jedou na svoji dovolenou hlavně pobavit. Malia je rušné letovisko s neutuchajícím nočním životem a krásnými plážemi, kde o vás bude zároveň skvěle postaráno. Užijete si tu především spoustu zábavy, nakupování a vodních radovánek.

Toužíte-li naopak spíše po klidu a rozjímání v okolní přírodě, zkuste se podívat například na klidnější letoviska Bali, Plakias nebo Paleochora.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Varvara (Malia), Stalida

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám