Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Platanias (Chania)

Platanias (Chania) - ostrov Kréta

Turisticky velmi oblíbené přímořské letovisko Platanias se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 153 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Společně se sousedními středisky Agia Marina a Stalos tvoří centrum turistické zábavy pro západní část Kréty.

Kréta, Platanias (Chania) na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Platanias

Rušné prázdninové letovisko Platanias leží asi 12 km západně od regionálního města Chania, v dlouhém Chanijském zálivu. Jedná se o jedno z největších a nejnavštěvovanějších středisek západní části Kréty. Na malebnosti místu dodává spousta zeleně, která se táhne až k samotnému pobřeží a alespoň částečně vyvažuje rozrůstající se zástavbu zdejších hotelů a taveren.

Původně malá vesnička Platanias rychle zareagovala na rozvoj v oblasti cestovního ruchu a v současnosti platí za moderní městečko s výborným turistickým zázemím. Postupem času a novou výstavbou se oblast propojila s okolními letovisky Agia Marina a Stalos a dohromady tvoří největší zábavní prázdninový resort v západní části Kréty, ve kterém se návštěvníci mohou těšit nejen na čilý společenský život, ale také na krásnou písčitou pláž a množství vodních aktivit. Obdobně tak pro východní část Kréty funguje resort Hersonissos - Stalida - Malia.

V Platanias nalezneme množství nejrůznějších hotelů, rodinných vilek i menších apartmánů, obklopených restauracemi, tavernami a bary. Návštěvníci letoviska mohou počítat také s nejrůznějšími obchody, bankomatem, půjčovnou aut, čerpací stanicí, lékarnou a dalšími potřebnými službami. Městečko Platanias má dokonce i vlastní policejní stanici, zdravotnické středisko i školu. Noční život zajišťuje v letovisku několik barů, ale více to žije v sousední vesnici Agia Marina nebo turisté jezdí do nedalekého města Chania.

Platanias má dobré dopravní spojení, přímo střediskem prochází hlavní silnice spojující města Chania a Kissamos / Kasteli.

Pobřeží kolem letoviska a pláž Platanias

Letovisko je lemováno krásnou a dlouhou písečnou pláží Platanias, která se táhne v délce až 4 km a přirozeně splývá se sousední pláží Agia Marina. Písečné pobřeží kolem letoviska klesá do moře pozvolna a díky křišťálově čisté vodě si ho oblíbily i rodiny s dětmi a páry. Obdobně jako letovisko samotné je i pláž Platanias rušná a dobře organizovaná.

Návštěvníci mohou na pláži využít jak lehátka a slunečníky, tak i nabídku blízkých taveren a sportovních klubů. Díky své čistotě a vybavenosti je pláž Platanias pravidelně oceňována tzv. modrou vlajkou EU. Z pobřeží je také krásný výhled na malý ostrůvek svatého Theodora (Agioi Theodori), ležící nedaleko v moři.

Tipy na výlety v okolí

Přímo v Platanias se nachází pamětní muzeum německé okupace během 2. světové války. Jeho hlavní část tvoří dochované německé tunely, doplněné o dobové fotografie a předměty a malou galerii u kostela Agios Dimitrios, které jsou upomínkou na utrpení místních obyvatel v této těžké době. Když Němci obsadili ostrov Kréta, vybrali si kvůli jeho strategické poloze i město Platanias. Usadila se tu pěchota i dělostřelectvo, stavěly se kasárny, domy pro důstojníky a pro skladování munice a dalších zásob byly v zemi vyhloubeny tunely. Nejdůležitější z tunelů vede právě pod kostelem Agios Dimitrios a i dnes je v dobrém stavu a veřejnosti přístupný.

Máte-li rádi ducha starých řeckých vesnic, budete se muset vydat do vnitrozemí ostrova, dál od současného moderního světa. Krásným tipem na výlet mohou být i blízké Bílé hory (Lefka Ori) nebo soutěska Samaria.

Díky dobré dopravní dostupnosti městečka budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek nebo navštivte blízké malebné historické město Chania, které bylo hlavním městem Kréty až do roku 1972. V letovisku si můžete zapůjčit auto a spolehlivě tu funguje i veřejná autobusová doprava. Budete-li si chtít zalenošit i na nějaké jiné pláži, doporučujeme navštívit například pláže Gramvousa, Balos, Falassarna či Elafonisi. Milovníci vodních atrakcí mohou vyzkoušet také vodní park Limnoupolis u Chanie.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Platanias je vhodné pro ty návštěvníky, kteří na své dovolené hledají především dobré turistické zázemí a kvalitní služby. S množstvím hotelů, restaurací a zábavních podniků se ale pojí také čilý turistický ruch a zábava v denních i nočních hodinách. Za nočním životem turisté vyrážejí spíše do sousedního letoviska Agia Marina, které je tímto vyhlášené.

Letovisko se pyšní také krásnou písečnou pláží a zeleným, hornatým okolím. Na druhou stranu ale postrádá tradiční řeckou zástavbu a atmosféru těch pravých řeckých vesniček. Za historickými památkami a tradičním řeckým způsobem života tak doporučujeme vyrazit jinam, ale například jako výchozí bod pro cestování po západní části Kréty může posloužit velmi dobře.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Marina, Gerani, Maleme, Stalos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám