Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Klášter Moni Vidianis

Klášter Moni Vidianis - ostrov Kréta

Moni Vidiani

Klášter Moni Vidianis

Mužský klášter Moni Vidianis pochází z poloviny 19. století a je především oslavou života, jara a květu. Stojí na okraji planiny Lasithi v severovýchodní části vnitrozemí řeckého ostrova Kréta.

Kréta, Klášter Moni Vidianis na mapě Google maps

Klášter Moni Vidianis je poměrně novým církevním objektem, protože jeho vznik se datuje k roku 1854. Pravděpodobně byl však postaven na troskách dřívějšího kláštera, což dokládají i staré zříceniny v blízkosti jeho vchodu. Klášter patřil ve své době rodině Vidon (odtud název "Vidiani"), potomkům benátské rodiny. V nedávné době prošla stavba rekonstrukcí a v současnosti funguje jako mužský klášter.

I během své relativně krátké historie si klášter prošel už několika událostmi. Krátce po svém vzniku, během revoluce v roce 1866 byl vypálen, brzy se ale dočkal obnovy do svého původního stavu. Později, za druhé světové války, nechali Němci popravit zdejšího opata Dorothea za jeho odbojovou činnost.

Místní chloubou je krásný, ve dřevě vyřezávaný kněžský oltář. Klášter je zasvěcený řeckému Zoodochos Pigi, což můžeme překládat jako "Životodárné jaro". V létě se klášter opravdu topí v záplavě různobarevných květin a malá kašna ve dvoře symbolizuje "pramen života". V příjemném stínu vzrostlých stromů se nachází také malá kavárna.

Cesta ke klášteru je snadná, stojí přímo u silnice vedoucí po obvodu horské planiny Lasithi. Návštěva kláštera Vidianis je často spojována s výletem do nedaleké jeskyně Dikteon Andron (ležící nad vesnicí Psychro), o které se věřilo, že právě zde se narodil bůh Zeus.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám