Letoviska ostrova Kréta

Kissamos - ostrov Kréta

Kastelli, Kasteli Kissamos

Poklidné přímořské letovisko Kissamos se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 175 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Přístavní městečko obklopuje divoká příroda západo-krétských poloostrovů, náleží k prefektuře Chania.

Kréta, Kissamos na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Kissamos

Kissamos, Kastelli nebo Kasteli Kissamos? S názvem této řecké vesnice to není tak jednoduché. V období benátské nadvlády tu vyrostla mohutná pevnost a obec přijala jméno Kastelli (tedy "hrad"). Jenže nebyla jedinou vesnicí "Kastelli" na ostrově Kréta, a tak se jí říkalo spíše Kasteli Kissamos (v překladu "hrad Kissamos"), aby se lépe odlišila. Pozor tedy na záměnu s malebnou krétskou vesničkou Kastelli, která se nachází ve vnitrozemí ostrova, jihovýchodně od hlavního města Heraklion. V současnosti se často setkáváme s úspornějším a jednoduchým označením Kissamos.

Kissamos je hlavním přístavem v severozápadní části Kréty. Nachází se asi 40 km západně od regionálního města Chania, v zálivu mezi dvěma poloostrovy Gramvousa a Rodopou. Okolí letoviska je hodně kopcovité a ponecháno spíše volné a divoké přírodě. Oblast Kissamos je významným producentem vína, olivového oleje i dalších zemědělských produktů. Vyrábí se tu známé víno Kissamos a vyhlášené jsou i další místní produkty jako tymiánový med, oregano či raki.

Letovisko Kissamos patří sice mezi menší a turisticky klidnější oblasti, ale disponuje dobrým turistickým zázemím. Vedle rozmanitých ubytovacích kapacit mohou návštěvníci využít služeb několika restaurací a taveren, které místní rybáři zásobují čerstvými mořskými úlovky, menších obchodů, banky, pošty či půjčovny automobilů.

Dobrou dopravní dostupnost zajišťuje městečku severokrétská dálnice. Ta sice vede přímo letoviskem, ale jeho klid nijak nenarušuje, protože letovisko se nachází až na samém konci dálnice, a tak tu sem už moc aut nezavítá.

Pobřeží kolem letoviska a pláž Kissamos

Kolem celého letoviska se táhne dlouhá písečná pláž Kissamos (někdy známá také jako Kasteli), omývaná křišťálově čistou vodou. Pláž je zčásti organizovaná a zčásti ponechána volně, v čistě přírodním rázu. Nejrušnější úsek pláže, který je zároveň vybavený lehátky, slunečníky a plážovými sprchami, leží v západní části letoviska. Na dosah ruky jsou tu návštěvníkům i výborné rybí taverny a plážové bary.

Městečko Kissamos se může chlubit dokonce dvěma přístavy. Jen pár kroků severozápadně od letoviska narazíme na starý přístav Kissamou, který v dnešní době využívají spíše místní rybáři pro kotvení svých loděk. Nový přístav Kasteli Kissamos leží ještě o něco výše směrem na sever a zastavují v něm mimo jiné i trajekty mířící z Peloponésu do Kythiry. V jeho okolí pak funguje hned několik taveren a barů i mnoho menších obchůdků a jedná se tak o poměrně živé místo plné turistů.

Historické památky a tipy na výlety v okolí

Nedaleko od vesnice (zhruba 7 km jižním směrem) se nachází významné archeologické naleziště, které odhalilo osídlení z již 8. století př. n. l. - starobylé město Polyrrinia (Polyrrhenia). Polyrrinia je považována za nejstarší město postavené na Krétě. Polyrrinia bývala důležitým obchodním městem, které dokonce razilo vlastní mince, a právě Kissamos fungoval jako jeho přístav.

Na místě dnešního města stával kdysi benátský hrad Kissamos, ze kterého se dochovaly už jen střípky, například v podobě původních kamenů použitých jako stavební materiál pro novější stavby. Dochovanou památkou z období benátské nadvlády je ale například krásná velká kašna z roku 1520, která stojí poblíž městského náměstí a dokonce je dodnes funkční. Obecně je okolí letoviska velmi krásné a při procházkách můžete narazit hned na několik byzantských kostelů, uvnitř zdobených pěknými freskami.

Přímo v městečku se nachází Archeologické muzeum Kissamos, umístěné do krásné dvoupatrové, benátské budovy. Muzeum vystavuje vzácné předměty nalezené v oblasti Kissamos a jejím okolí, pocházející od dob pravěku až do pozdního starověku (raně křesťanského období). Mezi exponáty tak můžete vidět krásné sochy, vázy, skleněné předměty, šperky i mince. Zvlášť pyšné je muzeum na dvě nádherné a téměř neporušené mozaikové podlahy.

Z přístavu vyplouvají loďky ke zdejším historickým i přírodním památkám, a tak sem míří i turisté ze sousedních letovisek. Můžete se odtud vydat na plavbu např. kolem poloostrova Gramvousa k jeho západnímu břehu, kde se nacházejí nejkrásnější pláže ostrova Kréta - laguna Balos, pláž Falassarna a Elafonisi. K písečné pláži Falassarna lze snadno a rychle dojít i pěšky. Další pěkný lodní výlet má za cíl pirátský ostrov Gramvousa.

Preferujete-li spíše pěší výlety, můžete podniknout výšlap na nejvyšší kopec poloostrova Gramvousa (762 m) a odměnou vám bude nádherný výhled na křišťálově čisté moře a jedinečnou okolní přírodu. Štěrková cesta vedoucí na vrchol začíná na západní straně pláže Falassarna, brzy se ale terén stává náročnější, proto doporučujeme pevnou obuv (pro děti a méně zdatné jedince není tento výlet vhodný).

Za návštěvu jistě stojí také malebné historické město Chania, které bylo hlavním městem Kréty až do roku 1972. Výlet do města si můžete také zpestřit tím, že jednu cestu místo autobusu využijete lodní dopravu právě z Kissamos.

Pro koho je středisko vhodné?

Malé středisko Kissamos láká návštěvníky především na klid, zajímavé okolí a přírodu, příjemnou písčitou pláž i výborné rybí taverny s krásným výhledem na moře. Kissamos je opravdu už odlehlé letovisko a pokud toužíte po ruchu vyhlášených prázdninových letovisek a nočním životě, budete za nimi muset už cestovat dál (mezi nejbližší živější letoviska patří např. Platanias, Agia Marina a pak samozřejmě historické město Chania). Kissamos se ale může hodit naopak jako ideální výchozí bod pro poznávání krás západní části ostrova Kréta.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Falassarna

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám