Pláže na ostrově Kréta

Pláž Balos - ostrov Kréta

Balos

Nádherná laguna Balos s jemným světlým pískem a křišťálově čistou vodou patří k nejfotografovanějším místům řeckého ostrova Kréta. Leží až na samém západním pobřeží Kréty, cca 191 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Balos na mapě Google maps

Pláž Balos nebo výstižněji také laguna Balos se nachází v odlehlé části ostrova, na jeho severozápadním výběžku, v blízkosti malého ostrůvku Imeri Gramvousa. Pobřeží pokrývá jemný písek zbarvený především do bílé až narůžovělé barvy, kterou mu propůjčují rozdrcené skořápky mořských živočichů. Voda v samotné laguně je velmi mělká, a tím i krásně prohřátá. V některých částech se ale můžete nohama propadat do bahnitého mořského dna a malé množství vody tak může být i na škodu, protože se tu snáze množí různé mikroorganismy a voda tak může i zapáchat. Směrem k okrajům laguny a k otevřenému moři roste hloubka mořského dna a moře získává i nádhernou azurovou barvu. Zvlášť oblasti kolem skalnatých útesů jsou oblíbené pro šnorchlování a sportovní potápění.

Laguna Balos je unikátní především nádhernou okolní přírodou a divokými sceneriemi. Nad okolními skalami můžete běžně zahlédnout kroužit sokoly nebo kormorány a zdejší vody jsou domovem vzácných tuleňů a mořských želv caretta-caretta. Oblast patří mezi chráněná území ostrova Kréta a byla zařazena do programu Natura 2000. I přesto je ale místo velmi turisticky oblíbené a v hlavní letní sezoně sem denně míří davy návštěvníků, dokonce tu vyrostl i menší stánek s občerstvením a několik lehátek se slunečníky.

Existují dvě hlavní cesty, jak se k laguně dostat - po moři a po souši. Pohodlnější a většinou také rychlejší varianta je nalodit se v přístavu Kissamos na trajekt a doplout sem se skupinou ostatních návštěvníků. Často jsou tyto plavby organizované jako celodenní výlety, kdy se nejprve podíváte k blízkému ostrovu Imeri Gramvousa s jeho starými pevnostmi i vraky ztroskotaných lodí. Před polednem se poté přesouváte k pláži Balos.

Druhá trasa po pevnině je jistě náročnější, za to vám ale bude odměnou nezapomenutelný pohled na celou lagunu, když budete poslední úsek cesty sestupovat po strmém chodníku dolů k pobřeží (výšlap zpátky nahoru už ale tak oblíbený není). K parkovišti nad chodníkem se můžete dostat autem či na motorce po prašné cestě z vesnice Kaliviani, podél mysu Gramvousa. Ale jste-li vyznavači pěší turistiky, můžete sem dojít také po turistické cestě z vesnice Kaliviani, přes divokou a suchou krajinu Gramvousa a hřeben Platyskinos (cesta trvá přibližně 3 hodiny, doporučujeme mít s sebou dostatek tekutin a nezapomenout na pokrývku hlavy).

Chcete-li si nádhernou krétskou lagunu užít v poklidnější atmosféře a vychutnat si zdejší přírodu, doporučujeme vydat se sem mimo hlavní turistickou sezonu nebo hned v brzkých dopoledních hodinách, než sem připluje první trajekt z přístavu Kissamos. Pláž Balos je krásná přírodní zajímavost a jistě zajímavý tip na výlet v západní části ostrova Kréta, byla by tak škoda nechat se od její návštěvy odradit.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Falassarna

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám