Pláže na ostrově Zakynthos

Pláž Laganas - ostrov Zakynthos

Laganas

Dlouhá a rušná písečná pláž Laganas leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, ve stejnojmenném zálivu Laganas. Nachází se cca 9 km jihozápadně od hlavního města Zante. Laganas patří k nejoblíbenějším plážím ostrova.

Zakynthos, Laganas na mapě Google maps

Laganas patří mezi nejdelší a nejrušnější pláže ostrova Zakynthos. V některých místech je pláž široká, v některých místech naopak úzká, ale na délku měří dlouhých 9 km. Nádherná písečná pláž Laganas leží ve stejnojmenném rozlehlém zálivu Laganas. Pobřeží lemují vody Jónského moře, které zůstává i přes velké množství lidí čisté a průzračné. Vstup do moře je v této oblasti pozvolný, písek zlatavý a voda příjemně teplá, ideální tedy i pro rodiny s dětmi.

Pláž Laganas tvoří součást stejnojmenného turistického střediska Laganas, které patří mezi nejoblíbenější turistické resorty na ostrově Zakynthos, má výborné turistické zázemí a patří také k nejrušnějším místům na ostrově. Ve stejném duchu se nese i samotná pláž Laganas. Pláž je organizovaná, lze si tu pronajmout lehátka a slunečníky a k dispozici je návštěvníkům i sociální zázemí v podobě toalet, sprch a převlékáren. Podél pláže se nachází mnoho plážových barů, taveren s výhledem na moře a restaurací. Návštěvníci mají možnost vyzkoušet si adrenalinové vodní sporty, funguje tu i potápěčský klub.

Pláž Laganas je sice několik kilometrů dlouhá a místo si tu tak najde každý, ale i přesto je velmi rušná. Zejména centrální část pláže bývá neustále přeplněná. Návštěvníci hledající trochu klidu a soukromí, mohou zamířit k okrajovým částem pláže, kde se však už více promíchává písek s oblázky a v moři mohou častěji narazit na kameny a mořské ježky.

Pláž Laganas patří ale na druhou stranu také mezi chráněné pláže ostrova Zakynthos, protože slouží jako hnízdiště ohrožených druhů želv Caretta-Caretta (karety obecné) a je součástí organizace Národní mořský park Zakynthos. Především v nočních hodinách připlouvají k pláži želvy a do písku kladou svá vajíčka, ze kterých se zhruba za 50 dní vylíhnou mladé želvičky. Želvičky se líhnou zejména v brzkých ranních hodinách nebo dopoledne a míří do moře. Uvidíte-li želvičku, jak se snaží dostat z hnízda do vody, dělejte jí stín a směřujte ji, aby se dostala k moři co nejrychleji a v pořádku. Nikdy ji ale neberte do rukou a neodnášejte do moře sami. V moři můžete spatřit také chráněného tuleně středomořského Monachus Monachus.

V období od června do září jsou tak na určitých místech pláže vyhlášena speciální opatření na ochranu želv. Tzv. trojnožky značí želví hnízda, ke kterým by se turisté neměli přibližovat. Je zakázáno se v noci pohybovat po pláži nebo zapichovat do písku slunečníky. Někdy mohou být také omezeny motorizované vodní sporty.

Východním směrem navazuje na pláž Laganas další krásná písečná a organizovaná pláž Kalamaki, západní směrem dojdete na malou písečnou pláž Agios Sostis. V zálivu Laganas se nacházejí tři malé ostrůvky Marathonisi, Pelouzo a Cameo (Sostis), které jsou z pláže dobře viditelné. Ostrov Marathonisi je známý také jako "želví ostrov" a vyhlídkové plavby za želvami Caretta vedou právě kolem něj. Některé pláže ostrova Marathonisi jsou pro veřejnost zcela uzavřeny, na některé je ale vstup turistům povolen. Můžete se tu tak slunit, koupat v moři a při štěstí i pozorovat chráněné želvy. Ostrůvek Pelouzo je však turistům uzavřen zcela, neboť se stal útočištěm chráněných mořských tuleňů Monachus Monachus. Ostrov Cameo (Agios Sostis) je malý borovicový ostrov, ke kterému se lze dostat po dřevěném mostu z pláže Agios Sostis. Jedná se však o přírodní rezervaci a vstup na ostrov je zpoplatněn.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Pláže v blízkém okolí: Pláž Agios Sostis, Pláž Cameo, Pláž Kalamaki

Nejoblíbenější pláže na ostrově Zakynthos: Pláž Agios Nikolaos (Vassilikos), Pláž Banana, Pláž Gerakas, Pláž Laganas, Pláž Limnionas (Porto Limnionas), Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání), Pláž Porto Zoro, Pláž Tsilivi

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám