Pláže na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Pláže -Navagio (Pláž Ztroskotání)

Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání) - ostrov Zakynthos

Navagio (Pláž Ztroskotání)

Nejznámější pláž a symbol řeckého ostrova Zakynthos, bílá písčito-oblázková pláž Navagio, která je také v překladu známá jako pláž Ztroskotání nebo Pašerácká zátoka. Pláž Navagio se nachází na severozápadním pobřeží ostrova, cca 36 km severozápadně od hlavního města Zante, a je přístupná pouze z moře.

Zakynthos, Navagio (Pláž Ztroskotání) na mapě Google maps

Pláž Navagio (pláž Ztroskotání)

Pláž Navagio (čte se "navájo") je jednou z nejznámějších pláží nejen v celém Řecku, ale podle mnohých žebříčků oblíbenosti i v Evropě. Vysloužila si označení jako "perla nejzelenějšího řeckého ostrova" či "poklad Jónských ostrovů". Díky velice kontrastním barvám i nevšednímu doplňku v podobě rezivějícího vraku lodi je pláž velmi fotogenická.

Pláž Navagio leží ukrytá v zátoce v severozápadní části ostrova Zakynthos. Její povrch tvoří hrubý písek, resp. maličké bílé oblázky, které jsou omývány křišťálově čistým a opravdu sytě tyrkysovým mořem. Pobřeží nicméně klesá do moře poměrně prudce již po pár krocích. Společně s mohutnými skalami v pozadí, které dosahují výšky téměř 200 m, nabízí místo nevšední podívanou.

Legenda o pašerácké lodi Panagiotis

Původně byla pláž známá jako pláž Agios Georgios (sv. Jiří), dnes už ji ale většina zná pouze pod jménem pláž Navagio, tedy pláž Ztroskotání. Toto označení si pláž vysloužila podle legendy, která vypráví o tom, jak se sem dostal onen záhadný vrak lodi, odpočívající uprostřed pláže. Obyvatelé ostrova Zakynthos si vyprávějí příběh o pašerácké lodi jménem Panagiotis, která měla kolem roku 1980 převážet neproclený alkohol a cigarety, když ji u ostrova Zakynthos zastihla bouře. Kapitán lodi, ve snaze uniknout špatnému počasí i řecké námořní policii, která si lodi všimla, zaplul s lodí do zátoky, ale bohužel tu s lodí ztroskotal. Než se k lodi dostaly řecké správní orgány, obytalé ostrova prý náklad lodi vylovili a cigarety mnoha světových značek usušili. Posádka lodi poté prý při výslechu tvrdila, že převáželi cukr a ten se po ztroskotání lodi rozpustil.

Ať je pravda jakákoliv, loď uprostřed fantastické bílé pláže se stala symbolem ostrova a jednou z nejoblíbenějších atrakcí v celém Řecku. V současné době je loď zrezivělá a návštěvnící na ni pomocí bílých oblázků vyškrabávají svoje značky.

Pláž Navagio jako turistický symbol ostrova Zakynthos

Výlet na pláž Navagio patří mezi nejvyhledávanější turistické aktivity na ostrově Zakynthos. Přístup na pláž je možný pouze z moře, a lodní výlety na pláž Ztroskotání se proto organizují v hojném počtu. Většina výletních lodí i člunů vyplouvá z nedalekého malého přístavu Porto Vromi, dále také ze severního výběžku ostrova Cape Skinari nebo z přístavu Agios Nikolaos (na severovýchodním pobřeží ostrova). V rámci organizovaných výletů turisté často navštíví i další přírodní krásy ostrova Zakynthos, zejména tzv. modré jeskyně, "sirnou" pláž Xigia i jiné krásné zakynthoské pláže. Pokud se však chcete na pláži Navagio vyhnout davům turistů, dopočujeme si pronajmout spíše lodní taxi nebo si člun sami půjčit a vydat se k pláži velmi brzy ráno nebo naopak později odpoledne.

Nádhernou pláž Navagio si mohou zájemci prohlédnout i z vrcholu okolních skalních stěn, odkud pocházejí snad ty nejkrásnější a nejznámější fotografie celé zátoky. Z nedalekých vesniček Anafonitria a Volimes lze autem pokračovat dál až na malé parkoviště nahoře na útesech, kde byla zbudována i vyhlídková plošina. Útes je tu vysoký cca 180 m a je využíván i milovníky adrenalinových zážitků (seskok padákem a rope jumping).

Přístup na pláž Navagio je bezplatný a není nijak omezený. V roce 2018 byla nicméně pláž krátce pro veřejnost uzavřena a kotvení lodí bylo také zakázáno, a to z důvodu zřícení části útesu nad pláží. Kvůli obavám z dalších možných skalních sesuvů se objevují i snahy omezit přístup turistů nahoře na útesech.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější pláže na ostrově Zakynthos: Pláž Agios Nikolaos (Vassilikos), Pláž Banana, Pláž Gerakas, Pláž Laganas, Pláž Limnionas (Porto Limnionas), Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání), Pláž Porto Zoro, Pláž Tsilivi

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám