Pláže na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Pláže -Navagio (Pláž Ztroskotání)

Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání) - ostrov Zakynthos

Navagio (Pláž Ztroskotání)

Písčito-oblázková pláž Navagio (řecky "vrak lodi"), známá také pod jménem pláž Ztroskotání ("Shipwreck Beach"), se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Zakynthos, cca 36 km severozápadně od hlavního města ostrova. Mezi průvodci a turisty si získala titulek "místo, které musí každý alespoň jednou za život navštívit". A opravdu to stojí za to. Její původní název před ztroskotáním lodi byl zátoka svatého Jiří (Agios Georgios).

Zakynthos, Navagio (Pláž Ztroskotání) na mapě Google maps

Navagio je nejznámější pláží na ostrově Zakynthos, jedna z nejznámějších v celém Řecku a podle mnohých i v Evropě. Váže se k ní spousta superlativů jako nejatraktivnější, nejkouzelnější, nejfotografovanější, perla nejzelenějšího řeckého ostrova, poklad Iónských ostrovů a mnoho dalších. Je to opravdu zážitek, který byste si při pobytu na řeckém ostrově Zakynthos neměli nechat ujít.

Pláž pokrývá hrubý písek, resp. velmi malé oblázky, které svojí úžasnou bílou barvou v kontrastu s křišťálově čistým tyrkysovým mořem a mohutnými skalami v pozadí vytvářejí opravdu nezapomenutelný zážitek. Přístup na pláž je možný pouze po moři a tak se v hojném počtu organizují výlety na pláž Ztroskotání. I kvůli nim je pláž většinu dne naprosto přeplněná a v zátoce kotví spousta výletních lodí. Proto pokud byste si chtěli pláž a vrak lodi vychutnat více, vezměte si vodní taxi (např. v malém přístavu Porto Vromi, Cape Skinari nebo St. Nikolas) a vydejte se sem velmi brzy ráno nebo později odpoledne.

Jak už název napovídá, na pláži se nachází vrak lodi, ke kterému se váže spousta legend a příběhů. Nejčastěji se říká, že kolem roku 1980 pašerácká loď jménem Panagiotis převážela neproclený alkohol a cigarety, když se jim za záda dostala řecká námořní policie. Pašeráci ve snaze uniknout najeli na mělčinu a aby se vyhnuli vězení, naházeli všechno zboží do vody. Při výslechu pak tvrdili, že převáželi cukr a ten se rozpustil. Obytalé ostrova prý cigarety vylovili a usušili a po pár let se na Zakynthosu kouřili cigarety mnoha světových značek. Ať je pravda jakákoliv, loď uprostřed fantastické bílé pláže se stala symbolem ostrova a jednou z nejoblíbenějších atrakcí v celém Řecku. V současné době je loď zrezivělá a návštěvnící na ní pomocí bílých oblázků vyškrabávají svoje značky.

Za zmínku stojí i vrchol mohutných skal, odkud se pořizují ty nejznámější fotografie pláže, a při většině výletů po Zakynthosu se zde zastavuje. Útes je vysoký cca 180 m a je využíván i milovníky adrenalinových zážitků (seskok padákem a rope jumping).

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Pláže v blízkém okolí: Pláž Porto Vromi, Pláž Porto Stenitis

Nejoblíbenější pláže na ostrově Zakynthos: Pláž Agios Nikolaos (Vassilikos), Pláž Alykanas (Alikanas), Pláž Argassi, Pláž Banana, Pláž Kalamaki, Pláž Laganas, Pláž Marathonisi, Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání), Pláž Tsilivi, Pláž Xigia

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám