Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Askos Stone Park

Askos Stone Park - ostrov Zakynthos

Kamenný park Askos (Agios Nikolaos)

Askos Stone Park

Přírodní rezervace Askos Stone Park (Kamenný park Askos) se rozprostírá v severní části vnitrozemí řeckého ostrova Zakynthos, nedaleko přímořského letoviska a přístavu Agios Nikolaos. Ve svém přirozeném prostředí zde žijí stovky zvířat a roste tu velké množství nejrůznějších stromů a keřů, to vše vhodně doplněné o menší kamenné a dřevěné stavby.

Zakynthos, Askos Stone Park na mapě Google maps

Kamenný park Askos získal své jméno podle několika kamenných staveb, které se na území parku nacházejí. Stojí tu například staré kamenné stáje, sklepy nebo do skály vytesané nádrže na sběr děšťové vody, staré několik stovek let. Ty byly postupně doplněny o kamenné chodníky a další menší stavby z kamene a dřeva, které vhodně zapadají do zdejšího přírodního prostředí.

Na území rezervace o celkové rozloze 124 hektarů žijí divocí jestřábi, holubi, velcí pávi a mnoho dalších druhů ptáků, velké množství zástupců savců, obojživelníků, hmyzu i dalších původních živočichů ostrova Zakynthos. V oddělených úsecích tu mohou návštěvníci pozorovat jeleny, králíky, poníky, krávy a koně, ovce a kozy, želvy i rodiny veverek či malých činčil. Zvířata se pohybují v jejich přirozeném prostředí tvořeném nejrůznějšími rostlinami, keři a menšími stromy, které se tu rozšiřují pomocí tzv. samovýsevů, tedy tak, jak si určí matka příroda.

Park Askos je veřejnosti otevřen po celý rok, s výjimkou dnů či období s nepříznivým počasím. Návštěvníkům jsou k dispozici průvodci parku, kteří rádi zodpoví veškeré otázky a předvedou některé činnosti, či dokonce v případě zájmu mohou turisty do některých aktivit přímo zapojit, např. do krmení zvířat, sběru oliv nebo dojení koz a krav. Část parku je však pro veřejnost uzavřena a slouží jako chráněný les pro volný pohyb zvířat i k pěstování ovoce a jiné potravy pro zvířata.

Askos Stone Park se rozkládá v severní části ostrova Zakynthos, cca 2 km od známého přístavu Agios Nikolaos, ze kterého se vyplouvá např. k blízkým modrým jeskyním, majáku Skinari (cca 6 km od přírodního parku severním směrem) nebo k proslulé pláži Navagio (cca 11 km jihozápadním směrem k vyhlídce nad zátokou). Do parku Askos se obvykle cestuje přes známé letovisko Volimes (cca 7 km odtud).

V těsné blízkosti parku Askos funguje bezplatné parkoviště, u vchodu do rezervace poté stojí pokladna, kde kromě vstupenky dostanou turisté také láhev balené vody. Po prohlídce rezervace doporučujeme také návštěvu nedaleké restaurace ve starém větrném mlýnu (The Old Windmill Restaurant).

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám