Letoviska ostrova Kréta

Matala - ostrov Kréta

Příjemné a oblíbené přímořské letovisko Matala se nachází v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 70 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Pobřeží letoviska zdobí velmi zvláštní skály s malými vyhloubenými jeskyněmi.

Kréta, Matala na mapě Google maps

Městečko Matala - historie a zajímavosti

Během mínojského období se starověká Matala stala přístavem pro Festos (Faistos). V roce 220 př. n. l. ji obsadili Gortýňané a v dobách římské nadvlády fungovala jako přístav pro Gortys, tehdejší hlavní město ostrova. Pozůstatky tohoto starého osídlení jsou dnes ukryté pod mořskou hladinou. Poté postupně význam přístavního městečka upadal a malá rybářská vesnička Matala znovu ožila v 60. a 70. letech 20. století, kdy ji obsadili tzv. Hippies. Usadili se v místních pobřežních jeskyních, odkud byli ale nedlouho poté vyhnáni. Dnes městečko Matala žije především z turistického ruchu.

Zajímavostí městečka Matala je velký útes, který se táhne z pobřeží letoviska až do moře a jeho celistvost narušuje množství menších i větších jeskyní. Má se za to, že jeskyně byly do skály vyhloubeny už pradávno v období neolitu a později, v dobách římských a raně-křesťanských, se využívaly coby hrobky. Jedna z jeskyní nese název "Brutospeliana", protože ji měl podle legendy navštívit sám římský generál Brutus. Unikátní jeskyně sem každoročně přitahují davy turistů a z pláže Matala tak činí jednu z nejznámějších pláží na ostrově Kréta.

A co se týká legend... Záliv Matala je spojen i s řeckou mytologií. Právě na pláž Matala měl doplout nejvyšší bůh Zeus, když v podobě bílého býka unesl na zádech krásnou Europu. Odtud už jako bílý orel odletěl s Europou do Gortýny.

Letovisko Matala - charakteristika a vybavenost

Matala je součástí okrsku Timbaki (Tympaki) a spadá pod regionální jednotku Heraklion. Leží na turisticky klidnějším jižním pobřeží Kréty, přesto si na nezájem turistů stěžovat nemůže. Návštěvníky sem láká především proslulá pláž Matala a jeskyně vytesané ve skalách. Díky větší vzdálenosti od nejrušnějších krétských resortů ale není nápor turistů nějak veliký, a tak si letovisko Matala i nadále zachovává svoji tradiční, poklidnou řeckou atmosféru.

Jedná se o malebné letovisko spíše s menšími hotely a apartmány, několika restauracemi a tavernami i s množstvím různorodých obchůdků. Procházkou se můžete vydat i do staré zástavby původní vesnice a užít si proplétání se úzkými uličkami nebo posezení v malé kavárně.

Památky v okolí letoviska Matala

Ve staré části městečka Matala se nachází krásný kostelík zasvěcený Zvěstování Panny Marie, který je vytesaný přímo ve skále a připomíná tak spíše malou katakombu. Kostelík je na první pohled nenápadný, sledujte tak cedule s nápisem "Old Church".

Asi 10 km severovýchodně od letoviska se nacházejí pozůstatky mínojského paláce Faistos, kde byl mj. nalezen tzv. "disk z Faistu" s dosud nerozluštěným písmem. Nedaleko od Mataly, zhruba 15 km východně, nalezneme také stopy z další historické etapy ostrova - a to pozůstatky města Gortys, které bylo hlavním městem Kréty v dobách nadvlády Římanů. Součástí tohoto archeologického areálu jsou i ruiny baziliky Agios Titos, pocházející z 6. století př. n. l.

Několik kilometrů jihovýchodně od letoviska stojí v nadmořské výšce asi 250 m pěkný klášter Moni Odigitrias.

Matala - pláže

Středisko Matala se rozkládá na březích zálivu Messara a z obou stran je ohraničené velkými skalními útvary. Skalní masiv na severní straně pláže je onou proslulou skálou s vyhloubenými jeskyněmi. Tyto skály pobřeží částečně chrání před velkými vlnami, ale občas je tu vítr i tak hodně silný. Hlavní pláž Matala se táhne po celém pobřeží v délce asi 250 m. Pláž je pokrytá tmavými oblázky, vybavená lehátky a slunečníky a trochu přirozeného stínu návštěvníkům poskytnou i tamaryškové stromy.

Sousední pláž Red Beach leží přes kopec směrem na jih. Sportovní nadšenci to mohou vzít přímo - nahoru přes skalní masiv, ostatním ale doporučujeme spíše vyznačenou cestu kolem hotelů, dál od pobřeží. Díky tomu, že je už od hlavního turistického centra trochu vzdálená, sem občas zavítají i vyznavači nudismu. Svůj název pláž získala podle dočervena zbarveného písku, který ji pokrývá.

Pláž Kommos se nachází naopak severně od pláže Matala. Vydáte-li se k ní z Mataly pěšky, užijete si pěknou a příjemnou procházku zdejším údolím (cca 5 km). Kommos je krásná, téměř 2 km dlouhá písečná pláž.

Pláže Red Beach, Matala a Kommos spadají pod ochranu programu "Natura 2000", který zřídila Evropská unie za účelem dlouhodobé ochrany a zachování těch nejvzácnějších druhů živočichů i rostlin.

Pro koho je středisko vhodné

Dovolenou v letovisku Matala můžeme doporučit těm, kteří na Krétě hledají hlavně klidné prostředí s dobrým turistickým zázemím a krásnými plážemi. Chcete-li ale během svého pobytu také více cestovat, je Matala svojí polohou už trochu z ruky a do nejznámějších turistických míst to budete mít dál. A nebudete-li chtít využít možnosti pronájmu auta, četnost autobusového spojení s okolními městy je velmi omezená.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kalamaki (Matala)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám