Letoviska ostrova Kréta

Milatos - ostrov Kréta

Paralia Milatos, Milatos Beach

Malé a tiché přímořské letovisko Milatos se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 47 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Milatos na mapě Google maps

Přímořské letovisko Milatos - charakteristika a vybavenost

Letovisko Milatos tvoří dvě části - původní vesnice Milatos nahoře na kopci směrem do vnitrozemí a novější, turistická část Milatos Beach (v řečtině Paralia Milatou) vybudovaná v těsné blízkosti moře. Uvidíte-li v nabídkách cestovních kanceláří "Milatos", pak jistě zamíříte do některého ze zdejších přímořských hotýlků. Oblast Milatos je známá díky stejnojmenné jeskyni Milatos.

Poklidné letovisko Milatos leží asi 8 km východně od rušného přímořského letoviska Sissi a zhruba 15 km východně od velkého oblíbeného prázdninového resortu Hersonissos - Stalida - Malia. Rozlohou je Milatos malé středisko, k ubytování tu návštěvníkům slouží především apartmány, rodinné penziony a menší hotely. Najdete tu několik restaurací a taveren a zvlášť ty v blízkosti místního přístavu se specializují na pokrmy z čerstvě ulovených mořských ryb. Turistům je tu k dispozici také menší supermarket.

Stará vesnice Milatos

Příjemnou procházkou směrem do vnitrozemí ostrova dojdete do "horního" Milatos, tradiční řecké vesničky se starými kamennými domky a úzkými uličkami. Je to velmi tichá vesnička s malou tavernou a kavárnou, jinak tu žádné výraznější zázemí nečekejte, i když v posledních letech tu vyrostlo i několik nových prázdninových domků. Ve vesnici stojí krásný kostel Panagia.

Okolí staré vesnice Milatos tvoří převážně pole s olivovníky.

Pobřeží a pláže letoviska Milatos

Pobřeží letoviska je hodně skalnaté a vytváří tu množství malých zátok, které lze využít ke koupání v klidu a soukromí. V blízkosti místního přístaviště se nachází větší, neorganizovaná, písčito-oblázková pláž Milatos a obecně jsou místní pláže spíše menší a tiché, ale často ovlivněné silnými větry, které s sebou přinášejí velké vlny. Přímo v přístavišti tak vznikla malinká písečná pláž nazývaná Limani, vybavená lehátky a slunečníky a chráněná před velkými vlnami.

Směrem na západ, v části Volaki, leží pěkná písečná pláž vybavená lehátky a slunečníky. Pláž tu byla vytvořena uměle a patří k oblíbenému hotelu Minos Imperial.

Pláže letoviska Milatos ale nejsou nikterak výjimečné, a proto turisté často s osuškami míří více na západ směrem k sousednímu letovisku Sissi. Mezi vesnicemi Milatos a Sissi leží hned tři pláže, vybavené slunečníky a lehátky.

Jeskyně Milatos

Nedaleká jeskyně Milatos (známá také pod jménem Rapas) patří k oblíbeným turistickým cílům této oblasti, nese s sebou ale dost smutný historický odkaz. Jeskyně Milatos je totiž známá kvůli tragédii, která se tu odehrála během turecké okupace, v únoru roku 1823. Po vyplenění plošiny Lassithi se turečtí vojáci přesouvali dál k zálivu Mirabello a obyvatelé vesnice Milatos a jejího okolí se tak, ve snaze zachránit vlastní životy, ukryli právě ve zdejší jeskyni. Říká se, že jeden turecký obyvatel z Voulismeni donesl tuto informaci tureckému veliteli a ten k jeskyni poslal hned několik tisíc svých mužů. Obléhání trvalo několik dní, ale nakonec skončilo pro řecké občany špatně, a to včetně mužů, žen i dětí - ti, co nebyli zabiti, byli dál prodáni jako otroci.

Jeskyně Milatos leží mimo obydlenou oblast, musíte projet starou vesnicí Milatos a dále sledovat značky, které vás dovedou až k parkovišti. Odtud je to ještě asi tak 200 m pěšky k samotné jeskyni. Jeskyně má hned několik vchodů, je velká více než 2 tisíce m2 a hluboká více než 70 metrů. Projdete-li hlavním vchodem, dostanete se do velké místnosti, kde byla v roce 1935 vybudována kaple zasvěcená apoštoli Tomášovi. V blízkosti jeskyně stojí také kostnice s ostatky obětí z roku 1823.

Jeskyně je snadno přístupná a veřejnosti otevřená. Vzhledem k její velikosti doporučujeme mít s sebou ale baterku, protože odlehlejší části jeskyně jsou dost tmavé. Nachází se tu hned několik jeskynních místností a zákoutí, a to navíc v různých úrovních.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Milatos je malé a tiché, doporučujeme ho tak spíše těm turistům, kteří si na své dovolené chtějí především odpočinout od ruchu jejich každodenního života. Na druhou stranu, bude-li toho klidu už příliš, v blízkosti vesničky se nachází hned několik větších a rušnějších přímořských letovisek, např. letoviska Sissi nebo Agios Nikolaos, či celá prázdninová oblast Hersonissos - Stalida - Malia.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Varvara (Malia), Sissi

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám