Letoviska ostrova Kréta

Stalos - ostrov Kréta

Kato Stalos

Moderní a rušné přímořské letovisko Stalos se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 147 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Společně se sousedními středisky Platanias a Agia Marina tvoří centrum turistické zábavy pro západní část Kréty.

Kréta, Stalos na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Stalos (Kato Stalos)

Oblíbené středisko Stalos leží asi 8 km západně od regionálního města Chania, v dlouhém Chanijském zálivu. Letovisko je primárně zaměřeno na turistický ruch a každoročně sem přitahuje velké množství návštěvníků, kterým se snaží zajistit co nejlepší servis.

Přímořské letovisko se někdy také označuje jako Kato Stalos (tedy "nižší Stalos"), protože o necelý 1,5 km výše směrem do vnitrozemí ostrova nalezneme původní vesničku Pano Stalos (tedy "vyšší Stalos"). Je to krásné a tiché místo, ideální pro procházku, pokud chcete na chvíli uniknout od čilého turistického ruchu na pobřeží. Díky mírnému převýšení je z vesničky i krásný výhled do okolí.

Postupem času a novou výstavbou se oblast Stalos propojila s okolními letovisky Platanias a Agia Marina a dnes tak dohromady tvoří největší zábavní prázdninový resort v západní části Kréty, ve kterém se návštěvníci mohou těšit nejen na čilý společenský život a kvalitní turistické zázemí, ale také na krásnou písčitou pláž a množství vodních aktivit. Obdobně tak pro východní část Kréty funguje resort Hersonissos - Stalida - Malia.

Stalos je dobře rozvinuté letovisko, které svým návštěvníků nabízí kvalitní turistické zázemí. Nachází se tu množství nejrůznějších hotelů, rodinných vilek i menších apartmánů, obklopených restauracemi, tavernami a bary. Návštěvníci letoviska mohou počítat také s množstvím rozmanitých obchůdků, bankomatem, půjčovnou aut, čerpací stanicí, lékarnou a dalšími potřebnými službami. Noční život ve Stalos zajišťuje několik barů, ale více to žije v sousední vesnici Agia Marina nebo turisté jezdí do nedalekého města Chania.

Přímo střediskem prochází hlavní silnice, která bývá v hlavní turistické sezoně poměrně dost vytížená. Půjčíte-li si auto, budete během chvilky v některém ze sousedním letovisek či krásném městečku Chania. Na druhou stranu může tato hlučná silnice kazit celkový dojem z centra letoviska.

Legenda o ostrově

Z pláže letoviska je krásný výhled na malý ostrůvek svatého Theodora (Agioi Theodori), ležící nedaleko v moři. Podle legendy tu žila velká mořská obluda, která se chystala spolknout všechny obyvatele malé vesnice Agia Marina. V tom ale zasáhl bůh moří Poseidon a mořskou obludu proměnil v kámen. A ten tu vyčnívá z moře dodnes. Také se říká, že zlatá barva písku v této oblasti vznikla od plamenů, které šlehaly obludě z tlamy.

Dnes je ostrov chráněnou památkovou oblastí a veřejnost sem má zákaz vstupu. V posledních letech byla ale několika lodím udělena výjimka, a tak se omezené množství návštěvníků na ostrov podívat může. Na ostrůvku se nacházejí pozůstatky kostela svatého Theodora a pozůstatky staré benátské pevnosti, postavené v roce 1574 za účelem ochrany zdejší oblasti před nájezdy Turků. Jinak je ostrov domovem pro chráněné krétské kozy Kri-Kri.

Pláž Stalos

Součástí letoviska je krásná písečná pláž Stalos, která je díky své čistotě a vybavenosti pravidelně oceňována tzv. modrou vlajkou EU. Pláž pokrývá jemný písek a pobřeží klesá do moře velmi pozvolna, oblast si tak oblíbily i rodiny s dětmi nebo starší osoby.

Stalos je poměrně prostorná pláž, vybavená lehátky, slunečníky, plážovými sprchami a bary. Vše pro pohodlí návštěvníka. A zatoužíte-li po troše adrenalinu, funguje tu také centrum vodních sportů.

Tipy na výlety v okolí

Máte-li rádi ducha starých řeckých vesnic, budete se muset vydat z letoviska do vnitrozemí ostrova, dál od současného moderního světa. Procházkou lze dojít do původní vesničky Pano Stalos, krásným tipem na výlet mohou být i blízké Bílé hory (Lefka Ori) nebo soutěska Samaria.

Díky dobré dopravní dostupnosti vesnice budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek nebo navštivte blízké malebné historické město Chania. V letovisku si můžete zapůjčit auto a spolehlivě tu funguje i veřejná autobusová doprava. Budete-li si chtít zalenošit i na nějaké jiné pláži, doporučujeme navštívit například pláže Gramvousa, Balos, Falassarna či Elafonisi. Milovníci vodních atrakcí mohou vyzkoušet také vodní park Limnoupolis u Chanie.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Stalos je vhodné pro ty návštěvníky, kteří na své dovolené hledají především dobré turistické zázemí a kvalitní služby. S množstvím hotelů, restaurací a zábavních podniků se ale pojí také čilý turistický ruch a zábava v denních i nočních hodinách. Za nočním životem turisté vyrážejí spíše do sousedního letoviska Agia Marina, které je tímto vyhlášené.

Letovisko se pyšní také krásnou písečnou pláží a zeleným, hornatým okolím. Na druhou stranu ale postrádá tradiční řeckou zástavbu a atmosféru těch pravých řeckých vesniček. Za historickými památkami a tradičním řeckým způsobem života tak doporučujeme vyrazit jinam, ale například jako výchozí bod pro cestování po západní části Kréty může posloužit velmi dobře.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Marina, Daratso, Kato Galatas (Kalamaki - Chania), Platanias (Chania)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám