Pláže na ostrově Kréta

Pláž Stavros - ostrov Kréta

"Zorbas Beach"

Slavná filmová pláž Stavros leží v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, na poloostrově Akrotiri. Tato krásná písečná pláž se nachází cca 152 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Stavros na mapě Google maps

Dlouhá písečná pláž Stavros je jednou ze tří hlavních pláží stejnojmenného přímořského letoviska Stavros, které se rozprostírá na poloostrově Akrotiri, asi 16 km severovýchodně od zdejšího regionálního města Chania. Tím, že se středisko nachází až na samém cípu poloostrova, jedná se o poměrně klidnou oblast.

Pláž Stavros leží v severovýchodní části letoviska, vedle místního malebného přístavu Stavros a přímo naproti strmému kopci Vardies, který svým tvarem připomíná velbloudí hrb. Pláž a její okolí je známá ze slavného filmu "Řek Zorba" s Anthony Quinnem v hlavní roli (rok 1964), neboť se tu natáčely jeho závěrečné scény. Mezi místními se jí tak přezdívá "Zorbas´ Beach". I přes svoji unikátnost si ale pláž zachovává většinou klidnou atmosféru bez davů turistů, protože je už přece jen poměrně odlehlá od hlavních krétských silnic.

Povrch pláže tvoří jemný písek a pobřeží tu klesá do moře jen pozvolna. Vody září tyrkysovou barvou a s bílým pískem tak vytváří pěkný barevný kontrast. Díky tomu, že je pláž částečně skrytá v laguně a od volného moře je chráněná vysokou skálou, bývá hladina moře velmi klidná. S oblibou sem proto míří i rodiny s menšími dětmi.

Stavros je částečně organizovaná pláž, návštěvníkům jsou tu k dispozici lehátka a slunečníky k pronájmu, ale mohou využít i volné prostranství. V blízkosti pláže se nachází několik taveren a barů a dalších turistických služeb. Vodní sporty se ale na žádné z místních pláží neprovozují.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám