Pláže na ostrově Kréta

Pláž Preveli - ostrov Kréta

Palmová pláž Preveli, jezero Preveli

Nádherná palmová pláž Preveli leží v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 112 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Jedinečná je tím, že se nachází při výstupu z údolí, kde se sladkovodní říčka vlévá do otevřeného moře.

Kréta, Preveli na mapě Google maps

Pláž Preveli se nachází zhruba 35 km jižně od města Rethymno a 10 km východně od městečka Plakias. Místo je známé také jako jezero Preveli, protože se rozprostírá u ústí dechberoucího údolí Kourtaliotikos, ze kterého vytéká řeka a vytváří tu malé jezírko obklopené svěží zelení datlových palem. Díky krásnému palmovému háji získává pláž nádech pravé exotiky a pláži se také říká "palmová pláž Preveli". Poté se už sladkovodní řeka vmíchává do slaných mořských vod.

Pláž Preveli pokrývá světlý písek, místy smíchaný s malými oblázky. Turistické zázemí v podobě lehátek, slunečníků či plážových barů tu nečekejte, protože se jedná o chráněnou přírodní oblast. I přesto je místo velmi turisticky oblíbené a návštěvníci si s sebou nosí vlastní vybavení. Řeka má dostatek vody po celý rok, a tak si tu turisté mohou vychutnat nevšední zážitek a vykoupat se i ve sladké vodě. Voda v řece je výrazně chladnější a o nějaký ten stupínek snižuje i teplotu moře v blízkosti pláže. Pod žhnoucím řeckým sluníčkem tak může být vítaným osvěžením. Ve východní části pláže ční z moře krásný kus skály svým tvarem připomínající srdce.

K pláži se dá dostat dvěma způsoby - po moři i po souši. Pohodlnější a rychlejší variantou je využít malé loďky, které sem pravidelně připlouvají z přístavů Agia Galini a Plakias.

Rozhodnete-li se pro suchozemskou trasu, vydejte se z vesnice Plakias po silnici směrem ke klášteru Preveli. Historický klášter Preveli pochází z 16. či 17. století a byl určen pouze mužům. Ještě před samotným klášterem ale narazíte na parkoviště, kde musíte zanechat svůj dopravní prostředek a dál pokračovat už pěšky. Cesta k pláži je velmi strmá a v letních teplotách i hodně náročná (především tedy cesta nazpět), ale odměnou vám bude nádherný výhled na jezero a pláž Preveli i na nekončící dálky moře. Odnesete si odtud překrásné fotografie.

Během 60. a 70. let si oblast Preveli oblíbili tzv. hippies a lidé tu žili v příbytcích z palmových listů až do 80. let. V roce 2010 postihl ale toto místo obrovský požár a spálil vše v dalekém okolí. Možná paradoxně, ale právě palmy se z tohoto šoku dokázaly rychle vzpamatovat a už tu vyrůstají nové mladé stromky.

Na ostrově Kréta naleznete hned několik míst, kde můžete vidět krásné vzrostlé palmy. Dva největší a nejznámější palmové háje patří k pláži Vai a pláži Preveli, ale několik palem roste i v oblastech Itanos, Martsalo, Agios Nikitas, Souda nebo Aspri Limni.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám