Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Preveli - ostrov Kréta

Palmová pláž Preveli, jezero Preveli

Nádherná palmová pláž Preveli leží v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 112 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Jedinečná je tím, že se nachází při výstupu z údolí, kde se sladkovodní říčka vlévá do otevřeného moře.

Kréta, Preveli na mapě Google maps

Pláž Preveli se nachází zhruba 35 km jižně od města Rethymno a 10 km východně od městečka Plakias. Místo je známé také jako jezero Preveli, protože se rozprostírá u ústí dechberoucího údolí Kourtaliotikos, ze kterého vytéká řeka a vytváří tu malé jezírko obklopené svěží zelení datlových palem. Díky krásnému palmovému háji získává pláž nádech pravé exotiky a pláži se také říká "palmová pláž Preveli". Poté se už sladkovodní řeka vmíchává do slaných mořských vod.

Pláž Preveli pokrývá světlý písek, místy smíchaný s malými oblázky. Turistické zázemí v podobě lehátek, slunečníků či plážových barů tu nečekejte, protože se jedná o chráněnou přírodní oblast. I přesto je místo velmi turisticky oblíbené a návštěvníci si s sebou nosí vlastní vybavení. Řeka má dostatek vody po celý rok, a tak si tu turisté mohou vychutnat nevšední zážitek a vykoupat se i ve sladké vodě. Voda v řece je výrazně chladnější a o nějaký ten stupínek snižuje i teplotu moře v blízkosti pláže. Pod žhnoucím řeckým sluníčkem tak může být vítaným osvěžením. Ve východní části pláže ční z moře krásný kus skály svým tvarem připomínající srdce.

K pláži se dá dostat dvěma způsoby - po moři i po souši. Pohodlnější a rychlejší variantou je využít malé loďky, které sem pravidelně připlouvají z přístavů Agia Galini a Plakias.

Rozhodnete-li se pro suchozemskou trasu, vydejte se z vesnice Plakias po silnici směrem ke klášteru Preveli. Historický klášter Preveli pochází z 16. či 17. století a byl určen pouze mužům. Ještě před samotným klášterem ale narazíte na parkoviště, kde musíte zanechat svůj dopravní prostředek a dál pokračovat už pěšky. Cesta k pláži je velmi strmá a v letních teplotách i hodně náročná (především tedy cesta nazpět), ale odměnou vám bude nádherný výhled na jezero a pláž Preveli i na nekončící dálky moře. Odnesete si odtud překrásné fotografie.

Během 60. a 70. let si oblast Preveli oblíbili tzv. hippies a lidé tu žili v příbytcích z palmových listů až do 80. let. V roce 2010 postihl ale toto místo obrovský požár a spálil vše v dalekém okolí. Možná paradoxně, ale právě palmy se z tohoto šoku dokázaly rychle vzpamatovat a už tu vyrůstají nové mladé stromky.

Na ostrově Kréta naleznete hned několik míst, kde můžete vidět krásné vzrostlé palmy. Dva největší a nejznámější palmové háje patří k pláži Vai a pláži Preveli, ale několik palem roste i v oblastech Itanos, Martsalo, Agios Nikitas, Souda nebo Aspri Limni.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám