Pláže na ostrově Kréta

Pláž Elafonisi - ostrov Kréta

Elafonisi

Krásná, písčitá laguna Elafonisi leží v západní části řeckého ostrova Kréta, cca 210 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Pláž je známá svým růžovým pískem.

Kréta, Elafonisi na mapě Google maps

Pláž a ostrov Elafonisi - popis

Pláž Elafonisi je tradičně hodnocena jako jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Kréta a společně s protilehlým ostrůvkem Elafonisi tvoří také jednu z největších pláží v západní části Kréty. Nejedná se ale o pláž v tradičním smyslu slova, spíše jde o dlouhý písečný val spojující ostrov Elafonisi s pevninou ostrova Kréta. Elafonisi je velmi unikátním místem, nachází se v jihozápadním rohu ostrova, cca 82 km jihozápadně od města Chania.

Ostrov Elafonisi, který je s pevninou Kréty spojen mělkým útesem, je chráněnou přírodní rezervací v programu Natura 2000, známou růžově zbarveným pískem a jedinečným ekosystémem. Růžová barva písku pochází od rozdrcených mušlí a skořápek. Ostrov je plný písečných dun a našlo zde útočiště hned několik ohrožených druhů živočichů i rostlin (například chráněná mořská želva caretta-caretta). Je tedy přísně zakázáno tu cokoliv sbírat - mušle, rostliny, písek apod.

Mělké pobřeží přiléhající k ostrůvku Elafonisi tak není organizované, naopak krásná písečná laguna naproti je plně vybavena lehátky, slunečníky, tavernami i plážovými bary. Moře je v celé laguně hodně mělké a v případě příznivého počasí se lze na ostrůvek dostat přes vodu i pěšky. Bílý až růžový písek na obou stranách laguny, malební palmové háje a tyrkysové mořské vody dávají místu nádech exotiky.

Historické momenty Elafonisi

V blízkosti parkoviště stojí památník, který odkazuje k tragédii z velikonoční neděle roku 1824. Během turecké okupace se na ostrově Elafonisi ukryly stovky žen a dětí v naději, že je odtud vyzvedne loď a odveze na bezpečné místo. Naneštěstí se naproti na pláži usadili turečtí vojáci, kteří krétské usedlíky odhalili a bez milosti povraždili (udává se asi 600 žen a dětí a 40 krétských bojovníků).

Na ostrůvku zase nalezneme velký dřevěný kříž, který připomíná neštěstí z roku 1907, kdy tu kvůli silným severozápadním větrům ztroskotal osobní parník, zvaný Imperatrix. Bohužel při tomto neštěstí zahynulo 38 lidí (celkově na parníku cestovalo asi 140 pasažérů), kteří byli následně pohřbeni na ostrově. Vrak Imperatrixu stále leží na mořském dně poblíž útesů a na kopci ostrova byl poté postaven maják, aby pomohl v budoucnu předejít podobným tragédiím.

Ostrov byl kdysi také obýván piráty, což se odráží i v jeho jméně, protože "Elafonisi" znamená "Ostrov pokladů" a odkazuje tak v legendě, že tu piráti ukryli velký poklad.

A konečně, asi 5 km severně od Elafonisi stojí pravoslavný klášter Chrysoskalitisa ze 17. století. Klášter byl postavený na vysoké skále a následně byl také opevněn. Ke klášteru se váže legenda o tom, že poslední schod vedoucí do kláštera je zlatý, což ale může vidět pouze ten, kdo skutečně věří v Boha.

Hodnocení pláže Elafonisi

Fakt, že je Elafonisi jednou z nejznámějších pláží na Krétě, s sebou nese i stinné stránky. V hlavní turistické sezoně bývá pláž hodně přeplněná turisty, protože sem jezdí jeden výletní autobus s turisty za druhým. Chcete-li si tak toto místo alespoň trochu užít, je dobré sem vyrazit hned po ránu nebo naopak navečer při západu slunce. V západní části ostrova se také ukrývají odlehlejší zátoky, poskytující návštěvníkům více klidu a soukromí.

Každopádně, pláž Elafonisi je opravdu krásné a unikátní místo, díky mělké vodě vhodná také jako výlet pro rodiny s menšími dětmi.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám