Pláže na ostrově Kréta

Pláž Vai - ostrov Kréta

Palmová pláž, Finikodassos

Proslulá písečná pláž Vai leží na severovýchodním cípu řeckého ostrova Kréta, obklopená krásným palmovým hájem. Její vzdálenost je cca 151 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Vai na mapě Google maps

Pláž Vai se nachází v turisticky klidné oblasti východního pobřeží ostrova Kréta, v již poměrně velkých vzdálenostech od jeho nejoblíbenějších středisek (cca 25 km z města Sitia, cca 95 km z letoviska Agios Nikolaos a cca 150 km z hlavního města Heraklion). Přesto tato nádherná pláž dokázala okouzlit spoustu místních i turistů, až se stala jedním z přírodních symbolů Kréty a její obraz nalezneme ve spoustě propagačních materiálů.

Hlavním poznávacím znakem pláže Vai je rozlehlý háj datlových palem, podle kterého se jí přezdívá "Palmová pláž" ("Palm Beach"). Palmy v pozadí pláže dodávají místu velmi romantický i exotický vzhled a jejich unikátnost spočívá v tom, že se jedná o jedinou oblast na Krétě, kde se tyto palmy vyskytují přirozeně a v takovém velkém počtu (uvádí se číslo kolem 5 000 stromů), že jsou schopny se samy i množit. Rostou tu prý už od starověku, kdy je sem přivezli egypští námořníci. Přední část palmového háje u pláže je návštěvníkům volně přístupná a poskytuje pláži i přirozený stín. Zbylá část palmového lesa je oplocená a slouží vědeckým účelům (pláž spadá pod oblast chráněného národního parku).

Pláž Vai leží v malebné zátoce, ohraničená skalnatými výběžky. Je písčitá, s křišťálově čistou vodou a pozvolným vstupem do moře, který tvoří směs písku a různobarevných oblázků. Turistům jsou tu k dispozici lehátka se slunečníky, plážové sprchy, bary i menší taverny. Na skalnatém výběžku (při pohledu na moře vpravo) se nachází malá vyhlídka, ze které lze krásně pozorovat celou zátoku. Překonáte-li tento útes na jeho druhou stranu, uvidíte menší a o poznání klidnější pláž.

K pláži Vai vedou dvě hlavní trasy - jedna podél severního pobřeží z města Sitia a druhá po východní straně ostrova z městečka Palekastro. Z města Sitia vás zaveze přímo k pláži i autobus. V blízkosti pláže funguje větší parkoviště, v hlavní turistické sezoně placené.

Jedinečnost a propagace pláže s sebou nesou samozřejmě i stinnou stránku v podobě velké pozornosti turistů. V letních měsících tak bývá místo často plné lidí (návštěva pláže tvoří součást i některých fakultativních výletů) a nápoje a občerstvení v místních barech a tavernách jsou dost předražené. Každopádně je to kouzelné místo, které stojí za to vidět.

Oblast Vai a okolí je velmi úrodná, pěstují se tu banány a na místních plantážích je tak můžete koupit přímo od pěstitelů. U vinohradů můžete zase zkusit zakoupit sladké hrozny. Chcete-li výlet na pláž spojit s návštěvou jedné z krétských památek, nedaleko pláže (severním směrem) se nacházejí pozůstatky významného starověkého města Itanos, zčásti zalité mořem.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Maridati

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám