Pláže na ostrově Kréta

Pláž Matala - ostrov Kréta

Matala

Matala je jednou z nejznámějších pláží řeckého ostrova Kréta, a to díky velkému skalními masivu s několika vyhloubenými jeskyněmi. Pláž leží v jižní části ostrova, cca 67 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Matala na mapě Google maps

Pláž společně s celým letoviskem Matala se rozprostírají na břehu menšího zálivu Messara, na turisticky klidnějším jižním pobřeží ostrova Kréta. Pláž Matala je krásná písčito-oblázková pláž, dlouhá asi 250 metrů a z obou stran ohraničená velkými útesy, které se táhnou z pobřeží až daleko do moře. A právě skála na severním konci pláže je to, co sem láká turisty i z větších dálek, protože je plná větších či menších jeskyní.

Má se za to, že jeskyně byly do skály vyhloubeny už pradávno v období neolitu a později, v dobách římských a raně-křesťanských, se využívaly coby hrobky. Jedna z jeskyní nese název "Brutospeliana", protože ji měl podle legendy navštívit sám římský generál Brutus. Skalní jeskyně znovu ožily v 60. a 70. letech 20. století, kdy je obsadili tzv. Hippies. Nedlouho poté byli ale odsud vyhnáni.

Povrch pláže tvoří hrubý písek až oblázky, které jsou zbarveny tmavě a vytvářejí pěkný kontrast s okolními světlými útesy a průzračně čistou vodou. Kvůli tmavé barvě může být písek v létě hodně rozpálený. Pobřeží ale klesá do moře rychleji a místo je oblíbené i mezi potápěči a vyznavači šnorchlování. Především okolí útesů žije bohatým podmořským životem a v hloubkách moře jsou i dnes dobře patrné pozůstatky starého osídlení z dob římské nadvlády, kdy město Matala fungovalo jako přístav pro tehdejší hlavní město Gortys.

Pro pohodlí návštěvníků jsou na pláži rozmístěna lehátka se slunečníky, k dispozici je tu také plážová sprcha a několik barů. Další taverny se poté nacházejí směrem k centru letoviska. Příjemné prostředí pláže dokreslují malé tamaryškové stromy a na bezpečnost plavců dohlíží na Matale i plavčík, protože moře tu bývá občas velmi rozbouřené.

Za svoji čistotu a vybavenost si pláž Matala vysloužila ocenění tzv. modré vlajky EU. Pláž Matala společně se sousedními plážemi Red Beach a Kommos spadají také pod ochranu programu "Natura 2000", který zřídila Evropská unie za účelem dlouhodobé ochrany a zachování těch nejvzácnějších druhů živočichů i rostlin.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Kalamaki (Matala), Pláž Kommos, Pláž Vathi

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám