Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Matala - ostrov Kréta

Matala je jednou z nejznámějších pláží řeckého ostrova Kréta, a to díky velkému skalními masivu s několika vyhloubenými jeskyněmi. Pláž leží v jižní části ostrova, cca 67 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Matala na mapě Google maps

Pláž společně s celým letoviskem Matala se rozprostírají na břehu menšího zálivu Messara, na turisticky klidnějším jižním pobřeží ostrova Kréta. Pláž Matala je krásná písčito-oblázková pláž, dlouhá asi 250 metrů a z obou stran ohraničená velkými útesy, které se táhnou z pobřeží až daleko do moře. A právě skála na severním konci pláže je to, co sem láká turisty i z větších dálek, protože je plná větších či menších jeskyní.

Má se za to, že jeskyně byly do skály vyhloubeny už pradávno v období neolitu a později, v dobách římských a raně-křesťanských, se využívaly coby hrobky. Jedna z jeskyní nese název "Brutospeliana", protože ji měl podle legendy navštívit sám římský generál Brutus. Skalní jeskyně znovu ožily v 60. a 70. letech 20. století, kdy je obsadili tzv. Hippies. Nedlouho poté byli ale odsud vyhnáni.

Povrch pláže tvoří hrubý písek až oblázky, které jsou zbarveny tmavě a vytvářejí pěkný kontrast s okolními světlými útesy a průzračně čistou vodou. Kvůli tmavé barvě může být písek v létě hodně rozpálený. Pobřeží ale klesá do moře rychleji a místo je oblíbené i mezi potápěči a vyznavači šnorchlování. Především okolí útesů žije bohatým podmořským životem a v hloubkách moře jsou i dnes dobře patrné pozůstatky starého osídlení z dob římské nadvlády, kdy město Matala fungovalo jako přístav pro tehdejší hlavní město Gortys.

Pro pohodlí návštěvníků jsou na pláži rozmístěna lehátka se slunečníky, k dispozici je tu také plážová sprcha a několik barů. Další taverny se poté nacházejí směrem k centru letoviska. Příjemné prostředí pláže dokreslují malé tamaryškové stromy a na bezpečnost plavců dohlíží na Matale i plavčík, protože moře tu bývá občas velmi rozbouřené.

Za svoji čistotu a vybavenost si pláž Matala vysloužila ocenění tzv. modré vlajky EU. Pláž Matala společně se sousedními plážemi Red Beach a Kommos spadají také pod ochranu programu "Natura 2000", který zřídila Evropská unie za účelem dlouhodobé ochrany a zachování těch nejvzácnějších druhů živočichů i rostlin.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám