Pláže na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Pláže -Glyka Nera (Sweet Water)

Pláž Glyka Nera (Sweet Water) - ostrov Kréta

Čistá, oblázková pláž Glyka Nera (Sweet Water) leží v jihozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 154 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Pláž Sweet Water patří mezi nejkrásnější krétské pláže, přitom ale zůstává klidná a nekomerční.

Kréta, Glyka Nera (Sweet Water) na mapě Google maps

Pláž Glyka Nera se řadí nejen k nejkrásnějším, ale také k nejčistějším plážím ostrova Kréta. Najdeme ji zhruba 75 km jižně od regionálního města Chania, mezi přímořskými letovisky Loutro a Chora Sfakion. Pláž se ukrývá za hradbou vysokých skal a přístup k ní je poměrně obtížný, nebývá proto přeplněná turisty. A ti, co si sem cestu najdou, volí především lodní dopravu.

Pláž Glyka Nera je pokrytá malými bílými oblázky, které pokračují dál i po mořském dně a jsou docela příjemné na chůzi. Zpočátku je voda mělká, ale poté prudce klesá do mořských hlubin a citelně se také ochladí. Jedinečnost a malebnost pláže spočívá v tom, že je široká pouze několik metrů a pak už se prudce zvedají vysoké a strmé skály, které tvoří přirozenou hradbu této malé zátoky. Doporučujeme proto nelehat si úplně dozadu pláže, přímo pod skály, protože občas tu horské kozy uvolní ze skály nějaké kameny, které by vás mohly zranit.

Pláž je specifická ještě z jednoho důvodu, díky kterému získala i svůj název "Sweet Water Beach" (nebo řecky "Glyka Nera"), tedy "čistá voda". Pod povrchem pláže se totiž ukrývá zdroj pramenité pitné vody. Není tu žádný konkrétní pramen, ale stačí, když odhrnete několik oblázků, a díra se během chvíle naplní čerstvou vodou.

Pláž je částečně organizovaná, během hlavní letní sezony tu funguje malá tavernička, která stojí na kameni v moři a ve které se můžete občerstvit a osvěžit chlazenými nápoji. Nachází se tu i několik lehátek a slunečníků k pronájmu a preferuje-li někdo spíše přirozený stín, na pláži roste i několik tamaryškových keřů. Jinak je pláž ponechána přírodní, tolerován je tu i nudismus či kempování.

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak se na pláž Sweet Water dostat, je loďkou - nejlépe pomocí taxi člunů z blízkých letovisek Loutro a Chora Sfakion. Autem sem bohužel nedojedete, ale existuje přece jen ještě jedna cesta, a to pěšky pomocí stezek vyhloubených ve skalách podél pobřeží. Z vesnice Loutro sem pěší cesta trvá asi hodinu a z vesnice Chora Sfakion zhruba půl hodiny. Cesty jsou to nicméně trochu náročné a ne příliš vhodné pro ty, kteří trpí strachem z výšek, na druhou stranu vám ale přinesou nádherný výhled na otevřené moře.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Frangokastello

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám