Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Platanias - ostrov Kréta

Nádherná a rušná písečná pláž Platanias leží v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 153 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Je to jedna z nejoblíbenějších pláží v blízkosti města Chania.

Kréta, Platanias na mapě Google maps

Pláž Platanias

Jedním z velkých lákadel stejnojmenného prázdninového letoviska Platanias je téměř 4 km dlouhá písečná pláž, výborně turisticky organizovaná. Společně se sousedními plážemi Agia Marina a Stalos dohromady tvoří dlouhý písečný pás pobřeží, který žije čilým turistickým ruchem ve dne i v noci a platí za největší centrum zábavy na západní polovině ostrova Kréta.

Pláž Platanias pokrývá jemný písek a pobřeží se svažuje do moře jen pozvolna, proto si resort oblíbily také rodiny s dětmi i neplavci. V období silných severních větrů se tu zvedají větší vlny, na což ale upozorňují vyvěšené vlajky a na bezpečí návštěvníků tu dohlíží také plavčík. Na východní straně místního přístavu (směrem k pláži Agia Marina) si můžete vychutnat také koupání v několika malých umělých zátokách. Moře je v této oblasti azurově čisté a pláž Platanias je pravidelně oceňována tzv. modrou vlajkou EU.

Pláž disponuje velmi kvalitním turistickým zázemím - samozřejmostí jsou lehátka se slunečníky, plážové sprchy, stánky s občerstvením a plážové bary. A zatímco přes den se o zábavu turistů starají především instruktoři vodních adrenalinových sportů, večer ožívají zdejší diskotéky a taneční bary. V blízkosti pláže se nachází také množství taveren i ubytovacích kapacit.

Ostrov svatého Theodora

Z pláže Platanias je krásný výhled na malý ostrůvek svatého Theodora (Agioi Theodori), ležící nedaleko v moři (zhruba 400 m od pobřeží). Podle legendy tu žila velká mořská obluda, která se chystala spolknout všechny obyvatele malé vesnice Agia Marina. V tom ale zasáhl bůh moří Poseidon a mořskou obludu proměnil v kámen. A ten tu vyčnívá z moře dodnes. Také se říká, že zlatá barva písku v této oblasti vznikla od plamenů, které šlehaly obludě z tlamy.

Dnes je ostrov chráněnou památkovou oblastí a veřejnost sem má zákaz vstupu. V posledních letech byla ale několika lodím udělena výjimka, a tak se omezené množství návštěvníků na ostrov podívat může. Na ostrůvku se nacházejí pozůstatky kostela svatého Theodora a pozůstatky staré benátské pevnosti, postavené v roce 1574 za účelem ochrany zdejší oblasti před nájezdy Turků. Jinak je ostrov domovem pro chráněné krétské kozy Kri-Kri.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám