Pláže na ostrově Kréta

Pláž Platanias - ostrov Kréta

Nádherná a rušná písečná pláž Platanias leží v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 153 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Je to jedna z nejoblíbenějších pláží v blízkosti města Chania.

Kréta, Platanias na mapě Google maps

Pláž Platanias

Jedním z velkých lákadel stejnojmenného prázdninového letoviska Platanias je téměř 4 km dlouhá písečná pláž, výborně turisticky organizovaná. Společně se sousedními plážemi Agia Marina a Stalos dohromady tvoří dlouhý písečný pás pobřeží, který žije čilým turistickým ruchem ve dne i v noci a platí za největší centrum zábavy na západní polovině ostrova Kréta.

Pláž Platanias pokrývá jemný písek a pobřeží se svažuje do moře jen pozvolna, proto si resort oblíbily také rodiny s dětmi i neplavci. V období silných severních větrů se tu zvedají větší vlny, na což ale upozorňují vyvěšené vlajky a na bezpečí návštěvníků tu dohlíží také plavčík. Na východní straně místního přístavu (směrem k pláži Agia Marina) si můžete vychutnat také koupání v několika malých umělých zátokách. Moře je v této oblasti azurově čisté a pláž Platanias je pravidelně oceňována tzv. modrou vlajkou EU.

Pláž disponuje velmi kvalitním turistickým zázemím - samozřejmostí jsou lehátka se slunečníky, plážové sprchy, stánky s občerstvením a plážové bary. A zatímco přes den se o zábavu turistů starají především instruktoři vodních adrenalinových sportů, večer ožívají zdejší diskotéky a taneční bary. V blízkosti pláže se nachází také množství taveren i ubytovacích kapacit.

Ostrov svatého Theodora

Z pláže Platanias je krásný výhled na malý ostrůvek svatého Theodora (Agioi Theodori), ležící nedaleko v moři (zhruba 400 m od pobřeží). Podle legendy tu žila velká mořská obluda, která se chystala spolknout všechny obyvatele malé vesnice Agia Marina. V tom ale zasáhl bůh moří Poseidon a mořskou obludu proměnil v kámen. A ten tu vyčnívá z moře dodnes. Také se říká, že zlatá barva písku v této oblasti vznikla od plamenů, které šlehaly obludě z tlamy.

Dnes je ostrov chráněnou památkovou oblastí a veřejnost sem má zákaz vstupu. V posledních letech byla ale několika lodím udělena výjimka, a tak se omezené množství návštěvníků na ostrov podívat může. Na ostrůvku se nacházejí pozůstatky kostela svatého Theodora a pozůstatky staré benátské pevnosti, postavené v roce 1574 za účelem ochrany zdejší oblasti před nájezdy Turků. Jinak je ostrov domovem pro chráněné krétské kozy Kri-Kri.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Agia Marina, Pláž Tavronitis

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám