Letoviska ostrova Kréta

Gouves - ostrov Kréta

Tradiční, menší řecké městečko Gouves se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 19 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Gouves na mapě Google maps

Městečko Gouves vs. přímořské letovisko Kato Gouves

Pár kilometrů od severního pobřeží Kréty směrem do vnitrozemí leží původní, typicky řecké městečko Gouves. To dalo jméno i oblíbenému přímořskému resortu Kato Gouves, který každoročně vyhledávají davy nadšených turistů. České cestovní kanceláře často tato dvě pojmenování zaměňují a pro oblíbené turistické středisko na pobřeží Krétského moře používají názvy "Kato Gouves" i "Gouves".

Zatímco Kato Gouves patří mezi živá prázdninová střediska, dobře turisticky vybavená a lemovaná krásnými plážemi, Gouves je malebnou a tichou vesnicí, která si žije svým vlastním poklidným životem. Vydáte-li se sem na výlet, můžete si koupit čerstvý chléb ve zdejší pekárně nebo si zajít na chutné jídlo do jedné z místních taveren. Za koupáním místní obyvatelé jezdí právě do blízkého Kato Gouves, které se pyšní krásnými písečnými plážemi, včetně stejnojmenné pláže Kato Gouves (či jen Gouves).

Výlety a památky v okolí Gouves

Velkým lákadlem pro všechny vodní živly je bezesporu rozsáhlý vodní park Star Beach Water Park, ležící na pobřeží resortu Hersonissos (vzdálený zhruba 9 km od Gouves). Do nedalekého Hersonissos míří i milovníci bujarých tanců a nočního veselí. Naopak severozápadním směrem, v blízkosti přímořského letoviska Gournes, naleznete zábavní park Dinosauria a akvárium Thalassokosmos. Tyto atrakce mohou být zajímavým tipem na výlet, pokud tu dovolenou trávíte i s dětmi. Vydáte-li se přes vesničku Gouves dál do vnitrozemí ostrova, dojedete k jeskyni Skotino.

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě nedaleké historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Z přírodních zajímavostí bychom měli vyzdvihnout největší horskou planinu ostrova Lasithi Plateau, která se nachází ve vnitrozemí ostrova a kterou dříve zavlažovalo množství malých větrných mlýnů. Pozůstatky mlýnů jsou tu patrné dodnes a v těsné blízkosti planiny nalezneme i další zajímavosti a krásné památky, jakými jsou např. klášter Moni Vidianis nebo krápníková jeskyně Dikteo Andro, kde se podle jedné z legend řecké mytologie narodil bůh Zeus.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Analipsi, Gournes, Kato Gouves

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám