Výlety na ostrově Zakynthos

Hora Skopos - ostrov Zakynthos

Hora Skopos

Hora Skopos (496 m n. m.) se nachází v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, na poloostrově Vasilikos. Vytrvalí turisté, kteří dojdou až na její vrchol, budou odměněni překrásným výhledem do okolí i možností nahlédnout do malého kostelíku Panagia Skopiotissa.

Zakynthos, Hora Skopos na mapě Google maps

Dominantou krajiny kolem dlouhého zakynthoského zálivu Laganas je hora Skopos s nadmořskou výškou 496 metrů (mimochodem, nejvyšším vrcholem ostrova Zakynthos je hora Vrachionas s výškou 758 m n. m.). Skopos se nachází na začátku poloostrova Vasilikos, v blízkosti turisticky oblíbených letovisek Laganas, Kalamaki či Argassi. Výšlap na vrchol hory bývá oblíbeným tipem na výlet právě turistů z této oblasti.

Cesta na horu Skopos začíná ve středisku Argassi. Nejoblíbenější a také nejromantičtější možností, jak se na její vrchol dostat, je pěšky. Po cestě se vám bude postupně otevírat nádherný výhled do blízkého i vzdálenějšího okolí a svoje vítězství na konci trasy si vychutnáte o to víc. Stezka je navíc lemována množstvím keřů a nejrůznějších bylin, jejichž vůně vás budou doprovázet celý výlet. Ale upřímně, jedná se o náročnější turistickou trasu, která vede do kopce, místy nepříliš zpevněným terénem a celkově měří zhruba 4 km. Někteří tak volí možnost motorizované dopravy - nejlépe, když si v půjčovně vyberete čtyřkolku nebo terénní typ auta.

Na vrcholu hory Skopos stojí starý klášter Panagia Skopiotissa (Panny Marie ze Skopiotissy), či spíše jeho pozůstatky. Z celého kláštera se totiž dochovala pouze jeho část, a to krásný kostel Panny Marie. Klášter s kostelíkem pocházel původně z roku 1446 a vystavěn byl na zřícenině starého chrámu zasvěceného bohům Apollonovi a Artemis. Postupem času ale klášter chátral a byl poničen i zemětřesením, a proto byl v roce 1638 přestavěn. Jeho současná podoba tak pochází ze 17. století a váže se k němu jedna zajímavost - prý se jedná o jediný kostel s kopulí na ostrově Zakynthos. Před několika lety byl kostelík renovován a otevřen veřejnosti.

Těsně pod vrcholem hory funguje také malý bar, kde prodávají osvěžující nápoje a zmrzliny. Doporučujeme se tu zastavit, protože majitel baru chodí nahoru turistům odemknout kostel, aby mohli nahlédnout i dovnitř. Interiér kostela je zdoben krásnými nástěnnými malbami, a byla by tak škoda ho nevidět i zevnitř.

A teď už jen stůjte a kochejte se nádherným výhledem z hory Skopos. Ostrov Zakynthos odtud máte jako na dlani - zátoku Laganas, letovisko Argassi, hlavní město i přístav Zakynthos. A můžete odtud vidět také řeckou pevninu (Peloponéský poloostrov) i sousední ostrov Kefalonia.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám