Letoviska ostrova Kréta

Argiroupoli - ostrov Kréta

Argiroupoli

Malebná vnitrozemská vesnice Argiroupoli se nachází ve střední části řeckého ostrova Kréta, cca 104 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Kromě svěží okolní přírody je Argiroupoli zajímavá také tím, že se tu nachází hned několik památek připomínajících její bouřlivou minulost.

Kréta, Argiroupoli na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Argiroupolis

Horská vesnička Argiroupoli leží asi 27 km jihozápadně od města Rethymno, na svazích hory Psiloritis. V porovnání s okolními vesničkami není úplně malá, žije tu až 700 stálých obyvatel. V historii vesnice nalezneme jak období rozmachu a slávy, tak bohužel i okamžiky téměř úplné zkázy. Argiroupoli bylo totiž několikrát zničeno a přesto znovu vystavěno, snad i pro jeho nádhernou okolní přírodu plnou zeleně a křišťálových vodopádů.

Historie Argiroupoli (Lappa, Giadorpoli)

Stopy v oblasti Argiroupoli nás zavádějí daleko do historie, a to až do mínojského období. Nedaleká kaplička Agia Paraskevi je vyzdobena různými architektonickými prvky typickými právě pro krétskou mínojskou kulturu. Největší rozkvět přineslo vesnici období starověkého Řecka, kdy byla oblast známá jako Lappa. Slovo "poli" v pozdějším názvu vesnice tak není žádnou náhodou, protože status velkého a prosperujícího města si Argiroupoli udrželo i přes římské a benátské období. To dokazuje množství historických pozůstatků nalezených v jeho okolí. V blízkosti současné vesnice se nachází archeologická oblast "Ancient Lappa", ve které můžete vidět i dobře zachovalé hrobky vyhloubené v okolních vápencových skalách nebo římské lázně.

Význam městečka prudce klesl v roce 67 př n. l., když se zapletlo do sporu dvou římských bojovníků o titul římského císaře. Místní obyvatelé se totiž postavili na stranu Octaviána, za což se jim však krutě pomstil jeho soupeř Marcus Antonius a městečko téměř vymazal z mapy ostrova. Když se později do čela Římského státu postavil Octavián, pomohl vesnici znovu vybudovat a dostat ji zpět mezi úspěšná a prosperující města.

Z těchto časů se dochovala například nádherná podlahová mozaika složená ze 7 tisíc kamínků, římské lázně, akvadukty či stará silnice spojující římské hrobky. K památkám z římského období patří také nedaleký kostel Pente parthenes s římským hrobem. Název Pente parthenes znamená v překladu "pět pannen" a odkazuje tak k události roku 250 n. l., kdy tu pět dívek obětovalo své životy pro svoji křesťanskou víru. Zemřely jako mučednice při pronásledování křesťanů césařem Deciem. Z období benátské nadvlády tu stále stojí tzv. benátská brána.

Další zkáza přišla v 9. století, kdy byla vesnice vypleněna a zničena Saracény. Pomalu se tu ale zase začali usazovat lidé, budovali si nová obydlí a vesnice se postupně rozrůstala. Ve středověku získala vesnice také nové jméno Argiroupoli, v překladu "Stříbrné město". Nelehké časy ale místní zažili i pod nadvládou Turků, kdy se vesnici říkalo Giadorpoli ("Oslí město").

Argiroupoli dnes

Dnes je Argiroupoli poklidnou horskou vesnicí, která na první pohled zaujme především nádhernou okolní přírodou. Je tak uklidňující a osvěžující vyjít mimo zástavbu do volné přírody a užívat si svěží zelené barvy místní vegetace. V okolních lesích můžete objevit i několik přírodních pramenů, vodopádů s křišťálově čistou vodou nebo tisíciletý platan.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám