Letoviska ostrova Kréta

Bali - ostrov Kréta

Mpali

Malebné přímořské letovisko Bali se nachází severní části řeckého ostrova Kréta, cca 50 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Turisticky oblíbené jsou zejména místní krásné pláže, písčité i oblázkové.

Kréta, Bali na mapě Google maps

Bali - historie města a charakteristika letoviska

Původně rybářská vesnice Bali (nebo spíše uskupení několika menších vesniček) leží v nížinaté oblasti na pobřeží poměrně prostorného stejnojmenného zálivu Bali, jehož okolní skalnaté stěny chrání letovisko i přilehlé pláže před silnými severními větry. Středisko Bali nalezneme zhruba v polovině cesty mezi velkými městy Rethymno a Heraklion a mezi jeho výhody patří dobrá dopravní dostupnost, protože za vesnicí můžete najet přímo na dálnici probíhající podél severního pobřeží Kréty.

Současná vesnice Bali stojí na místě starobylého města Astali (Astale), které sloužilo jako přístav pro město Axos. Město Astali bývá spojováno s legendárním krétským gigantem jménem Talos, který se tu zastavil během svých cest a podle kterého dostaly okolní hory své jméno Talean Mountains. Během benátské éry bylo jméno města upraveno na Atali a toto pojmenování se tu dochovalo dodnes v podobě nedalekého kláštera Attali. Dnešní název Bali poté pochází z období turecké nadvlády a můžeme nalézt hned dvě možné varianty toho, co znamená. Podle jednoho výkladu bylo odvozeno z tureckého slova "balli", což znamená "med" (v oblasti se nacházelo mnoho včelích úlů), nebo je dáváno do souvislosti se slovem "ballik", tedy "ryby" (jde o rybářskou vesnici).

Dnes je Bali moderní turistické letovisko s množstvím restaurací, taveren a nejrůznějších obchůdků, ale i s několika diskotékami a bary. K dispozici je tu také lékárna a pohotovost. Návštěvníci letoviska si užívají především vodní radovánky a lenošení na pláži, využít mohou také služeb centra vodních sportů a potápěčské školy. I přes výborné turistické zázemí a zvyšující se počet návštěvníků si ale stále dokáže alespoň částečně zachovat klid a atmosféru rybářské vesnice.

Pláže letoviska Bali

Součástí letoviska jsou hned čtyři pěkné pláže, souhrnně označované jako pláže Bali, které se rozprostírají uvnitř zálivu, v jeho jednotlivých menších zátokách. Směrem od severu k jižnímu konci zálivu tu najdeme pláže Karavostasi, Limani, Varkotopos a Livadi, plus občas se také části pobřeží mezi plážemi Varkotopos a Livadi říká pláž Kouskouras.

Limani funguje také jako přístav, ze kterého denodenně odplouvají výletní lodě do větších měst Rethymno a Heraklion. Můžete si odtud objednat i výlet lodí na "pirátský" ostrůvek Gramvousa nebo dokonce plavbu na sousední řecký ostrov Santorini.

Pláže Bali jsou většinou písčité, místy spíše písčito-oblázkové, omývané nádherně čistou vodou zelenkavých odstínů. Moře tu bývá klidné, s pozvolným klesáním, a tak tu často uvidíte rodiny s malými dětmi. Pláže patří mezi organizované a dobře turisticky vybavené.

Klášter Attali

Klášter Agios Ioannis Prodromos (svatého Jana Křtitele), známý spíše jako klášter Attali, stojí nedaleko městečka Bali, ukrytý v okolních skalnatých kopcích. Podle nápisu nad vchodem pochází z roku 1635, ale podle odhadů je jeho vnitřní část (samotný byzantský kostel) ještě mnohem starší. Dvě lodě kláštera byly poté přistavěny v 17. století a z tohoto období pocházejí i fresky, kterými jsou vyzdobeny.

Vrchol Apakoui, na kterém klášter stojí, nepatří k nejvyšším v rámci pohoří Talea, ale je důležitým archeologickým nalezištěm. Místo bylo izolováno až do roku 1970, kdy tu vyrostla severokrétská dálnice, a do té doby fungovalo jako mnišský klášter. Kromě samotné církevní budovy komplex zahrnoval také starý mlýn, keramickou dílnu nebo pekařství.

Klášter Attali uchvátí nádherným panoramatickým výhledem na moře a návštěvníky zaujme i krásným okolím, neboť se tu nachází hned několik starých zdobených fontán a květinová zahrada.

Pro koho je středisko vhodné?

Letovisko Bali bychom tak doporučili především rodinám s dětmi nebo například párům, které hledají tu pravou letní pohodu a klid. Bonusem je příjemné okolní prostředí a krásné pláže. Díky dobrému dopravnímu spojení je místo také ideální pro podnikání nejrůznějších výletů po okolí.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám