Letoviska ostrova Kréta

Archanes - ostrov Kréta

Arhanes

Malé a tradiční vnitrozemské městečko Archanes se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 15 km jižně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Osada Archanes je pod ochranou organizace UNESCO.

Kréta, Archanes na mapě Google maps

Mínojské období a jiné historické památky

Městečko Archanes se do turistických průvodců dostalo coby typická ukázka krétské vnitrozemské vesničky, která je ale zajímavá tím, že v minulosti byla důležitým místem mínojské kultury a stával tu letní palác krále Mínoa. Archeologické výzkumy odhalily, že starověké mínojské osídlení leží přímo pod novější vesnicí Archanes a možnost vykopávek je tak velmi omezená.

V Archanes a jeho okolí nalezneme tři menší archeologická naleziště (Anemospilia, Giouhas a Likastot) a malinké muzeum. Muzeum sídlí v budově, která tu v minulosti sloužila jako první škola, a mapuje osídlení zdejší oblasti už do mladší doby kamenné. V městečku můžete spatřit pozůstatky královského letního paláce a navštívit několik krásných kaplí a kostelíků vyzdobených byzantskými freskami. Na náměstí stojí kostel Panagia, který na první pohled zaujme tradiční bílou zvonicí a uvnitř ukrývá rozsáhlou sbírku ikon ze 16. století. Na okraji města poté můžete nakouknout do kostela Agia Triada (Nejsvětější Trojice) a pokochat se nádhernými byzantskými freskami ze 14. století. Velmi staré fresky (pravděpodobně také ze 14. století) zdobí i stěny kostela Agia Paraskevi. Nejsou již ale tak dobře zachované.

Archanes leží na úpatí "posvátné hory" Jouchtas (Juktas), na jehož vrcholku stojí kostelík s krásným výhledem po širokém okolí. V sousední vesničce Fourni se zachoval starobylý hřbitov se zajímavými kopulovými hrobkami a v oploceném areálu naleziště Anemospilia je možné vidět malou mínojskou svatyni.

Archanes dnes - vinohrady a olivové háje

Dnes je Archanes proslulou vinařskou oblastí, která produkuje především sladké stolní hrozny známé jako "rozaki". Údolí pohoří Jouchtas platí za velmi úrodnou oblast, což jen potvrzuje množství vinohradů, olivových hájů a malých políček rozprostírajících se po celém jeho okolí. Výlet do vesničky Archanes tak můžete spojit i s návštěvou nedaleké vinařské osady Vathipetro nebo prohlídkou lisovny oliv a hroznového vína Anemospilia.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám