Letoviska ostrova Kréta

Fodele - ostrov Kréta

Paralia Fodele

Poklidné letovisko Fodele se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, obklopené krásnou zelenou přírodou. Jeho vzdálenost je cca 32 km severozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Fodele na mapě Google maps

Původní vesnice Fodele a její zajímavosti

Samotná vesnička Fodele se nalézá asi 5 km od pobřeží směrem do vnitrozemí a podle historiků leží na místě starobylého města Pantomantrion. Jméno Pantomantrion nese zdejší říčka, která protéká vesnicí a poskytuje oblasti tolik potřebnou vláhu. Okolí říčky je domovem velkého množství živočichů i různorodých rostlin a není proto divu, že do Fodele míří zejména milovníci přírody a klidného prostředí. Přirozenou krásu tohoto místa ještě umocňuje velký pomerančovníkový háj, který je se svojí rozlohou více jak 300 hektarů největším hájem pomerančovníků na ostrově Kréta. Sytě zelené listy těchto keřů jsou opravdu nádherné a celkový pohled na vesničku a její okolí je velmi příjemný.

Vesnička Fodele se pyšní ale ještě jednou zajímavostí. V roce 1541 se zde narodil známý malíř Domenikos Theotokopoulos, nazývaný El Greco. Na jeho počest byl na náměstí Fodele, ve stínu stromu staršího více jak tisíc let, postaven památník ve formě umělcovy bysty. Můžete také nahlédnout do rodného domu slavného malíře ("El Greco Museum"), který stojí hned za vesnicí v části jménem Arhontiko. Zde najdete i malý byzantský kostel Panagia Church ze 14. století, vyzdobený krásnými nástěnnými malbami.

Půjdete-li podél říčky Pantomantrion směre na jih (cca 5 km), dojdete k dalšímu pěknému klášteru Moni Pandeleimen (Agios Panteleimon), který hrál důležitou roli v historii Fodele. Tuto trasu tak můžete využít jako tip na příjemný pěší výlet ve stínu keřů a stromů, rostoucích na březích říčky.

Turistické letovisko Fodele - charakteristika a vybavenost

Původní Fodele je malou a tradiční krétskou osadou, čítající zhruba 500 stálých obyvatel. Středisko Fodele (či Paralia Fodele), které mají v nabídkách i české cestovní kanceláře a kam turisté míří častěji, bylo vytvořeno uměle novou zástavbou přímo na pobřeží Krétského moře. Jedná se o menší a klidné přímořské letovisko ležící v malé zátoce Fodele, kam ústí i říčka Pantomantrion. Záplava zeleně tvořená keři kolem řeky a pomerančovníky tak pokračuje z vnitrozemí ostrova až sem k pobřeží.

Fodele je menší letovisko s dobrým turistickým zázemím. Nalezneme tu několik hotelů a apartmánů, spoustu skvělých taveren, barů i obchůdků s rozličným zbožím. Zábavu pro děti i dospělé nabízí místní vodní park (Fodel Water Park), který má ve své výbavě kromě tradičních tobogánů, skluzavek a bazénů i "suchozemské" atrakce jako minigolf nebo tenisové hřiště. Za nočním životem se spíše vydejte do hlavního města Heraklion.

Letovisko Fodele - pláže

Letovisko Fodele disponuje dvěma hlavními plážemi, břehy zdejšího zálivu ale nabízejí i několik skrytých plážiček a zátok, které mohou návštěvníci při svých procházkách objevit.

Hlavní, stejnojmenná pláž Fodele leží v blízkosti místní silnice spojující Heraklion a Rethymno. Pláž pokrývá jemný písek a je plně vybavená. V jejím okolí funguje i několik krásných hotelů, taveren a barů a milovníci vodních atrakcí mohou navštívit i zdejší vodní park.

Druhá pláž, která se nachází pár set metrů východně, je neorganizovaná a je dostupná pouze z vesnice. Je také písčitá s pozvolným vstupem do moře.

Pro koho je středisko vhodné

Letovisko Fodele společně s původní stejnojmennou vesnicí je ideálním místem pro ty, kteří na své dovolené hledají především klid, příjemné prostředí, ale zároveň chtějí mít na dosah i turisticky živější oblasti. Fodele návštěvníkům nabízí krásné zelené okolí vhodné pro romantické procházky a pěší výlety i možnosti koupání v pěkném, čistém moři. Zároveň letovisko leží v blízkosti hlavního města Heraklion, odkud sem zajíždějí i pravidelné autobusové linky.

Ve srovnání s jinými typově podobnými letovisky jsou ale hotely a restaurace umístěné přímo na pobřeží letoviska trochu dražší.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám