Letoviska ostrova Kréta

Ferma - ostrov Kréta

Přímořské letovisko Ferma potěší především milovníky klidu a divoké okolní přírody. Nachází se v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 106 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Ferma na mapě Google maps

Ferma - charakteristika letoviska a jeho vybavenost

Původně rybářská vesnička, dnes malé a tiché přímořské letovisko Ferma leží v poklidné oblasti u jižního pobřeží Kréty, asi 10 km východně od oblíbeného turistického střediska Ierapetra. Vesnička se nachází ve východní části ostrova Kréta, která spadá pod regionální jednotku Lassithi.

Centrum letoviska Ferma tvoří místní silnice, která je po obou jejích stranách lemována menšími hotýlky a apartmány k pronájmu, několika tavernami a bary i menšími obchůdky s rozličným zbožím. Typická turistická promenáda s dobrým zázemím pro návštěvníky letoviska. Stará zástavba vesnice se nachází kousek dál.

Noční život si tu ale příliš neužijete. Za noční zábavou či většími nákupy turisté míří do blízkého střediska Ierapetra.

Pláže a příroda v okolí letoviska Ferma

Pobřeží kolem letoviska Ferma je hodně skalnaté a tvoří ho hned několik nádherných zátok s malebnými plážemi, chráněnými okolními vysokými útesy. Na většinu z pláží tak musíte sestoupit dolů, zpravidla po dřevěných schodech. Moře je v této oblasti křišťálově čisté a koupání je tu opravdovým požitkem. Díky skalnatým stěnám zátok sem míří i milovníci šnorchlování a potápění.

Největší zátokou a pláží v okolí letoviska je pláž Ferma, nazývaná také jako pláž Livadi. Jejích povrch tvoří hřejivý písek, místy směs písku a oblázků, které pozvolna pokračují i po mořském dně. Mělké vody zátoky lákají také rodiny s dětmi a neplavce. Pláž leží ve východní části letoviska a je částečně organizovaná - na jedné straně funguje taverna, ke které patří i několik lehátek se slunečníky, druhá část pláže je ponechána přirozená.

Půjdete-li podél pobřeží směrem na západ, narazíte na další menší pláže a plážičky, které poskytují dostatek klidu a soukromí. Nachází se zde například pláže Pigadi a Giorgakis.

Pěkným tipem na výlet je rokle Mylonas (nebo také rokle sv. Jana), v mapách ji najdete spíše jako "vodopády Mylonas". Roklina začíná v blízkosti obce Saint John, v nadmořské výšce asi 500 m, a klesá postupně okolní přírodou až k pobřeží, k pláži Kakia Skala. Roklinou bohužel po celé její délce projít nelze, protože zde narazíte na překážku právě v podobě vysokých vodopádů. Nicméně k samotným vodopádům Mylonas, které leží od letoviska necelých 7 km směrem do vnitrozemí, se vypravit můžete. Nahoru k vodopádům (ty leží v nadmořské výšce asi 300 m) vás zavedou hned dvě stezky začínající u pláže Kakia Skala. První trasa začíná u borovicového lesa a velká část cesty vede kolem starého betonového příkopu, kudy se dříve dopravovala voda dolů do Koutsounari. Druhá cesta kopíruje řečiště a zvlášť v zimě je velmi náročná. Samotné vodopády mají výšku zhruba 20 metrů a vytvářejí malý rybníček s křišťálově čistou a velmi osvěžující vodou.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko leží v oblasti poseté spíše malými a tradičními řeckými vesničkami a ani Ferma není v tomhle směru výjimkou, proto ho doporučujeme hlavně těm turistům, kteří si letí na svoji dovolenou především odpočinout a načerpat energii z okolní krásné přírody.

Dáváte-li přednost zábavě a bujarému nočnímu životu, hledejte spíše mezi letovisky na severním pobřeží ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Fotia, Koutsounari

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám