Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Frangokastello

Frangokastello - ostrov Kréta

Malé a klidné letovisko Frangokastello se nachází v jihozápadní části řeckého ostrova Kréta, v provincii Chania, cca 135 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Dominantou obce je benátský hrad pocházející ze 14. století.

Kréta, Frangokastello na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Frangokastello

Přímořská vesnice Frangokastello leží u jižního pobřeží ostrova Kréta, asi 80 km jihovýchodně od města Chania a 55 km jihozápadně od města Rethymno. Vesnice získala své jméno podle známé benátské pevnosti Frangokastello, která hrála významnou roli během protitureckých povstání. Dnes s sebou její pozůstatky přínášejí i trochu tajemna.

Malá vesnice Frangokastello je hodně protáhlá, rozkládá podél silnice, a tak tu nenajdeme ani žádné centrum. Většina místních obyvatel nadále žije svým vlastním poklidným způsobem života, ale základní turistické služby jsou tu návštěvníkům k dispozici. Najdeme tu několik taveren, kaváren i menších obchodů a v poslední době se rozrostl také počet pronajímaných pokojů.

Pláž a pevnost Frangokastello

Frangokastello leží na jižní straně Bílých hor, která je plná cypřičů, cedrů i rozmanitých druhů bylinek a koření. Oblast kolem letoviska je ale hodně suchá a pobřeží je tvořeno převážně písečnými dunami. Můžete tu ale zavítat hned na několik pěkných písečných pláží, z nichž nejznámější je stejnojmenná pláž Frangokastello. Díky svému pozvolnému vstupu do moře a teplé, křišťálově čisté vodě je pláž velmi vhodná i pro malé děti.

Dominantou pláže Frangokastello i celé obce je benátský hrad z roku 1371, z něhož se do současnosti dochovaly mohutné vnější zdi s obrannými věžemi v jednotlivých rozích. Zajímavá je především historie této pevnosti a zvláště poté bitva mezi krétskými povstalci a tureckými vojáky, která se odehrála v roce 1828. Krétští bojovníci byli nakonec i přes svoji odvahu a vytrvalost poraženi a vyvražděni. Říká se, že jejich duše tu stále bloudí, a opravdu tu jsou občas spatřovány mužské stíny pohybující se po pláži a v okolí hradu (tzv. "Drosoulites").

Pobýváte-li v této oblasti déle, můžete navštívit i další blízké pláže, které jsou taktéž pěkné a klidné - například pláž Lakki, pláž Koutelos, pláž Fata Morgana nebo pláž Orthi Ammos.

Tipy na výlety v blízkém okolí

Vydáte-li se po silnici z Frangokastello směrem na východ, zhruba po 300 m dojdete k malé kapličce. Tato kaplička stojí na místě bývalé křesťanské baziliky Agios Nikitas, která byla postavena v druhé polovině 6. století. Bazilika byla dlouhá 26 m a její pozůstatky tu můžete spatřit i dnes. Součást baziliky tvořily velké mozaikové podlahy s obrázky zvířat a s geometrickými vzory a jsou i v současnosti v poměrně dobrém stavu. Bazilika byla opuštěna v době, když na ostrov vpadli Arabové, a později její kameny využívali Benátčané na stavbu pevnosti Frangokastello. Malý kostelík, co tu stojí dnes, je benátský kostel Agios Nikitas pocházející ze 13. století. Při jeho stavbě byly použity mozaikové podlahy staré baziliky i její další stavební materiál, interiér budovy zdobí nástěnné malby.

V okolí letoviska se nachází hned několik turistických tras spadajících pod evropské označení E4. Jednou z nich je propast Kallikratis, která není příliš náročná - měří asi 5 km, ale v létě nenabízí příliš stínu, a tak je potřeba myslet na dostatek tekutin a pokrývku hlavy. Další pěknou oblastí je náhorní plošina Askifou s trasou procházející soutěskou Imbros - náročností je podobná předchozí propasti, dlouhá asi 6 km a prochází vyschlým říčním korytem.

Pro koho je středisko vhodné?

Tato část Kréty zůstává stále klidná a vzdálená masové turistice nejoblíbenějších krétských prázdninových resortů. Klidné středisko Frangokastello láká především na krásné a prostorné písečné pláže a příjemné prostředí pro relaxaci a procházky. Velká část turistů vesničku navštíví pouze na chvíli, jako součást výletu k pevnosti Frangokastello.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Chora Sfakion

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám