Letoviska ostrova Kréta

Lentas - ostrov Kréta

Lendas, Lenta

Malebné přímořské letovisko Lentas se nachází v zálivu, v jižní části řeckého ostrova Kréta. Jeho vzdálenost je cca 73 km jižně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Lentas na mapě Google maps

Historie a historické památky

Lentas je malá vesnice na jižním pobřeží Kréty, která se rozkládá na místě starobylého přístavu Lebena (Levina). Nejstarší archeologické nálezy z této oblasti pocházejí už z dob neolitu a rané mínojské civilizace, největší rozkvět ale nastal právě v dobách helénisticko-římských, kdy byl Lentas jedním ze dvou přístavů města Gortys. Město Gortys se po dobytí Kréty Římany a po pádu do té doby nejmocnějšího mínojského města Knossos stalo novým správním i společenským centrem ostrova Kréta.

Zhruba ve 4. století př. n. l. objevili Gortýni v blízkosti přístavu Lentas léčivý pramen a nechali zde vybudovat svatostánek věnovaný božskému lékaři Asklépiovi. Během římské nadvlády se sem údajně jezdili léčit bohatí Římané (především z oblasti severní Afriky), kteří podstupovali léčbu pomocí minerálního pramene, vyvěrajícího v blízkosti Asklépiova chrámu. Ničivé zemětřesení v roce 46 př. n. l. bohužel napáchalo velké škody i na chrámu, který byl následně zrekonstruován a přestavěn.

V období raného křesťanství, na přelomu 5. a 6. století, vyrostla na ruinách chrámu malá byzantská bazilika. Na její stavbu byl využit právě materiál z poničeného Asklepiova chrámu. Později, ve 14. století, byl v areálu staré baziliky vystavěn nový kostelík sv. Jana Evangelisty, který se dochoval až do současnosti.

Archeologické naleziště Lentas se nachází na východ od vesnice a ukrývá několik zajímavých pozůstatků z Asklépiovy svatyně - zbytky oltáře, dva mramorové sloupy, podstavec sochy Asklépia a část římské podlahové mozaiky Hippokampa (což je bájné zvíře, napůl kůň a napůl ryba). V místě vyvěrajícího pramene byly odkryty zbytky římských lázní. Dnes malému archeologickému areálu dominuje kaple sv. Jana.

Vesnice Lentas dnes

Stará rybářská osada se začala probouzet společně s nástupem 20. století, ale teprve v 70. letech, pod vlivem vzrůstajícího turistického ruchu, zaznamenala viditelný rozvoj. Dnes je Lentas menší a oblíbené turistické středisko, které naleznete v malé zátoce na úpatí hory Asterousia. Letovisko Lendas leží v turisticky velmi klidné oblasti, na jižním pobřeží ostrova Kréta, v blízkosti města Gortys. Lentas spadá pod regionální jednotku Heraklion.

Jméno Lentas pochází z řeckého slova "Leondas", v překladu "lev". A na západní straně pobřeží uvidíte do moře vybíhající skálu, která svým tvarem jednoho takového lva opravdu připomíná.

Letovisko Lentas - vybavenost a pláže

Svůj tradiční a příjemný charakter si vesnička uchovává i díky tomu, že tu nenajdete žádné velké hotelové resorty, ale naopak menší apartmány, většinou v typickém řeckém stylu a s krásným výhledem na moře. Ale i náročnější klienti budou spokojeni, protože některé apartmány jsou velmi luxusní.

Během svého pobytu v přímořském městečku můžete vyzkoušet hned několik zdejších restaurací a taveren podávajících chutná řecká jídla a lahodné nápoje. Takovým pěkným místním zvykem je to, že budete pozváni do kuchyně restaurace, abyste si sami vybrali z čerstvých mořských úlovků a dalších surovin. Funguje tu i pár barů, kde si po západu slunce ještě můžete vychutnat nějaký ten letní koktejlík.

Stejnojmenná, oblázkovo-písčitá pláž Lendas těsně přiléhá k městečku a pozvolna se noří do křišťálově čistého moře. Skalnaté stěny zátoky chrání pláž i moře před nepříznivými povětrnostními podmínkami a pláž Lendas je tak ideální ke koupání i k odpočinku na lehátkách.

Pro koho je středisko vhodné

Lentas je malé a tiché letovisko, ideální pro romantické procházky a pozorování úžasných horských scenerií. Díky tomu, že se turistické středisko nachází ukryté v malebné zátoce, bývá zdejší moře klidné a krásně teplé. Nevýhodou tohoto místa je horší dopravní dostupnost a velká vzdálenost od hlavních turistických center ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám