Letoviska ostrova Kréta

Loutro - ostrov Kréta

Poklidné přímořské letovisko Loutro se nachází v jihozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 169 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Zajímavostí tohoto místa je, že tu neuvidíte žádná auta ani silnice.

Kréta, Loutro na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Loutro

Původně rybářská vesnice Loutro leží na jihozápadním pobřeží Kréty, mezi malými středisky Agia Roumeli a Chora Sfakion, asi 75 km jižně od krásného historického města Chania. Loutro se rozprostírá v klidné zátoce, obklopené skalami úpatí "Bílých hor" Lefka Ori.

Loutro je unikátní tím, že se sem dostanete pouze lodí nebo pěšky. Do vesničky nevede žádná silnice a její obyvatelé žádná auta ani nevlastní, celé letovisko je tak jednou velkou pěší zónou s krásnou pobřežní promenádou. Velkou část zdejších návštěvníků tvoří turisté, kteří prošli soutěskou Samaria a zastaví se tu při plavbě do sousední vesničky Chora Sfakion (odtud je autobusy rozvážejí zpět do letovisek). Zastavují tu také trajekty směřující do letoviska Paleochora nebo na ostrov Gavdos.

Loutro je malebné a poklidné turistické letovisko s menšími penziony a rodinnými vilkami. Najdete tu množství výborných taveren i příjemných kaváren, přičemž většina z nich se nachází na promenádě vedoucí podél pobřeží. Doporučujeme ochutnat pokrmy připravované z čerstvě ulovených ryb a jiných mořských darů. Funguje tu i několik barů, ale žádný bujarý noční život tu nečekejte.

Loutro a blízké pláže

Kvůli skalnatému charakteru oblasti jsou tu však pouze omezené možnosti slunění na pláži a koupání. Využít lze nicméně místní malinkou, oblázkovou pláž s několika lehátky a slunečníky nebo plážičku u východního konce vesnice.

Pokud si ale plánujete strávit odpočinkový den na nějaké pěkné pláži, doporučujeme využít taxi čluny, které zájemce vozí na blízké, opravdu krásné pláže. Mezi nejoblíbenější patří pláž Glyka Nera (či Sweet Water Beach), Marmara (či Marble Beach), Timios, Stavros nebo Pervolaki. Především pláž Glyka Nera je hodně vyhledávaná, může se chlubit pěknými oblázky a hlubokou modrou vodou a je hodnocena jako z nejkrásnějších pláží na Krétě.

Některé z těchto pláží jsou dosažitelné i pěšky stezkami vysekanými ve skalách podél pobřeží. Na pláž Glyka Nera se pěšky dostanete asi za hodinku (východním směrem).

Historie a historické památky

Současné Loutro stojí na místě starého dórského města Phoenix (Finix), které fungovalo jako přístav starověkého města Anopolis. Přístav Phoenix byl důležitý především v odbobí helénském a římském a díky malému ostrůvku naproti tvořil přírodní a dobře chráněný záliv, kam se uchylovaly lodě i v případě špatného počasí. Název Loutro znamená v řečtině "koupel" a odkazuje k mnoha lázním, které se tu dříve nacházely a ze kterých byla voda směřována do blízkého města Anopolis. Pozůstatky města Anopolis jsou veřejnosti přístupné.

Nad vesnicí se nacházejí ruiny turecké pevnosti Koules, pocházející z druhé poloviny 19. století. Pevnost měla obdélníkový tvar a dvě věže (na východní a západní straně). Některé části pevnosti se dochovaly dodnes.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Loutro je velmi unikátní a doporučili bychom ho těm turistům, kteří na Krétě hledají trochu něco jiného než rušná letoviska s velkými hotely a všemi možnými druhy zábavy. Loutro je poklidné letovisko, v těsném spojení s okolní nedotčenou přírodou. Můžete si tu vychutnávat procházky i delší túry například blízkými soutěskami. Milovníci šnorchlování budou zase mile překvapeni zdejším podmořským životem, dobře se tu dají pozorovat například mořské želvy.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Chora Sfakion

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám