Letoviska ostrova Kréta

Koutsouras - ostrov Kréta

Koutsouras

Středně velké, stále ale poklidné přímořské letovisko Koutsouras leží v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 116 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Turisty sem láká především krásná oblázková pláž.

Kréta, Koutsouras na mapě Google maps

Koutsouras - charakteristika letoviska a jeho vybavenost

Turistické letovisko Koutsouras se nalézá na poklidném jihovýchodním pobřeží Kréty, které tvoří převážně malé tradiční řecké vesničky. Koutsouras je ve srovnání s těmito vesničkami už větším letoviskem a návštěvníkům nabízí kvalitní zázemí a široké turistické služby. Stále však patří mezi klidná krétská letoviska.

Západním směrem od letoviska leží menší vesničky Achlia, Agia Fotia či Ferma a zhruba 20 km odtud i další větší letovisko Ierapetra. Zamíříte-li naopak na východ, plynule přejdete do dalšího většího letoviska a přístavního městečka Makrigialos. Koutsouras je de facto takovým jeho předměstím. Oblast Koutsouras spadá pod správu prefektury Lassithi.

Jednotlivé ubytovací kapacity (menší hotely i apartmány k pronájmu) jsou rozesety v příjemném prostředí okolních skal a borovicových lesů. Návštěvníkům je tu k dispozici množství taveren, obchůdků s rozličným zbožím, najdete tu i lékárnu, bankomat, půjčovnu automobilů, poštu nebo dokonce také policejní stanici.

Pobřeží a pláže letoviska Koutsouras

Pobřeží kolem letoviska Koutsouras je hodně členité a nabízí tak hned několik možností, kde si můžete vychutnat krásu zdejších křišťálově čistých vod a v klidu si i zaplavat. Nejznámější pláží letoviska je stejnojmenná, oblázková pláž Koutsouras s pozvolným vstupem do moře, která se nalézá v západní části letoviska, v příjemném prostředí okolních tamaryšků a útulných taveren.

Kromě vybavené a turisticky oblíbené pláže Koutsouras můžete procházkou podél pobřeží letoviska objevit i další, malé a tiché plážičky. Hned vedle místního přístavu leží malinká, oblázková pláž a krásná je například pláž Macheridia, která se rozprostírá v uzavřené zátoce za západním okrajem letoviska Koutsouras. Naopak východně od Koutsouras je pěkná, písečná pláž Koutsoureli, doporučovaná rodinám s dětmi.

Koutsouras a výlety do okolí

Pěkným tipem na výlet je tzv. Údolí motýlů, rokle nacházející se asi 15 km od Achlie a jen pár kilometrů od letoviska Koutsouras. První 2 km rokliny se dají projít poměrně snadno a můžete se sem tak vydat na příjemnou procházku krásnou přírodou, kterou vám zpestří i různé druhy zde žijících motýlů. Hlouběji se už ale začínají zvedat skály a terén je mnohem náročnější. Záleží pak na tom, kam až se dostanete, ale můžete tu spatřit hned několik potůčků i malých vodopádů (jejich počet a intenzita jsou největší na jaře).

V roce 1993 ale bohužel lesy na jižním svahu pohoří Thripti, včetně tzv. Údolí motýlů, zasáhly rozsáhlé a ničiné požáry. Od té doby se oblast pomalu zotavuje, i když překrásných červených motýlů je tu stále viditelně méně, než bývalo. Lesní požáry nejsou totiž v Řecku a na řeckých ostrovech ničím ojedinělým.

Mezi návštěvníky jihovýchodní části Kréty jsou oblíbené zejména lodní výlety. Z přístavu městečka Ierapetra se vyplouvá na malý, ale velmi zajímavý ostrov Chrissi (tzv. "Oslí ostrov"). Ostrov Chrissi je vyhledávaný především pro své nádherné bílé pláže a krásnou přírodu, najdeme tu i takové věci jako zkameněliny mořských skořápek nebo velký jalovcový les.

Výlet na ostrov Chrisi je moc krásný, ale v posledních letech už hodně turisticky exponovaný. Pokud máte radši klidnější cestování, zkuste plavbu na ostrůvek Koufonisi. Koufonisi je neobydlený a tichý ostrov s úžasnými plážemi a azurově zářící vodou. Lodní lístek si můžete zakoupit v přístavu letoviska Makrigialos.

Doporučit můžeme také unikátní "palmovou" pláž Vai, která leží na severovýchodním výběžku ostrova, v těsné blízkosti velkého háje datlových palem. Takovou velkou oblast přirozeně rostoucích palem nikde jinde na Krétě neuvidíte.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Koutsouras nabízí návštěvníkům kvalitní turistické zázemí a komfort, na druhou stranu je stále spíše klidným letoviskem. Koutsouras tak doporučujeme především těm turistům, kteří si letí na svoji dovolenou především odpočinout a načerpat energii z okolní krásné přírody.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Makrigialos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám