Letoviska ostrova Kréta

Maleme - ostrov Kréta

Poklidné přímořské letovisko Maleme se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 156 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Maleme je historicky významným místem s odkazem na tvrdé boje druhé světové války.

Kréta, Maleme na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Maleme

Vesnice Maleme leží asi 18 km západně od regionálního města Chania, na pobřeží dlouhého Chanijského zálivu, které je přímo poseté většími i menšími prázdninovými letovisky. Maleme patří mezi menší a turisticky klidné oblasti ostrova Kréta, kde se cestovní ruch spíše teprve rozvíjí. Krásu tomuto místu dodává především spousta zeleně a nádherná okolní příroda. Vesnička je obklopena olivovými poli a vinicemi, k vidění jsou tu i platany, fíkovníky a krásné palmy.

Název vesnice je pravděpodobně odvozen od slova "malama", což v překladu znamená "zlato". Podle místních tu totiž v dávných dobách existoval zlatý důl, žádné nálezy toto však zatím nepotvrdily.

Ve vesnici postupně vyrostlo několik menších hotelů a penzionů, které jsou rozesety mezi původními domky místních obyvatel, v krásných květinových zahradách. Nedávno tu přibyl i jeden velký hotel s all inclusive, luxusnějšími pokoji a velkým bazénem se skluzavkami. Maleme ale postrádá nějaké centrum nebo něco jako náměstí, a tak se většina ubytovacích kapacit i dalších služeb nachází podél dlouhé písčito-oblázkové pláže. K dispozici je tu turistům také několik taveren, kaváren i obchodů s různorodým zbožím. V západní části letoviska můžete navštívit diskotéky a noční bary. Máte-li ale rádi divočejší noční život, doporučujeme spíše vyrazit do nedalekých letovisek Platanias či Agia Marina nebo rovnou do krásného a rušného města Chania.

Maleme má dobré dopravní spojení, přímo střediskem prochází hlavní silnice spojující města Chania a Kissamos / Kasteli. Nedaleko od vesnice vede také krétská dálnice. Budete-li si chtít oživit svůj pobyt v letovisku nějakým výletem nebo nákupy, doporučujeme vypůjčit si auto. Pro cestování pro blízkých střediscích lze využít také místní autobusovou dopravu, zastávka autobusu se nachází přímo ve vesnici.

Pobřeží a pláž Maleme

Prostorná a velmi příjemná pláž Maleme se táhne po celé délce letoviska a tvoří tak součást dlouhého Chanijského zálivu, ve kterém prakticky navazuje jedna pláž na druhou. Západním směrem se vám z pláže otevírá pohled na skalnatý poloostrov Rodopou a po pravé ruce zase můžete v moři pozorovat ostrůvek Agia Theodori (svatého Theodora), dnes chráněnou památkovou oblast.

Pláž Maleme pokrývá písek s oblázky, místy i s menšími a ostřejšími kamínky. Pozvolný vstup do vody a nádherně čisté moře si oblíbily zejména rodiny s dětmi, naopak větší vlny v období silných severních větrů (tzv. meltemi) sem lákají milovníky vodních sportů jako windsurfing či paragliding.

Maleme je částečně organizovaná pláž. Lze si zde pronajmout lehátka se slunečníky a k dispozici jsou tu turistům také plážové sprchy, blízké taverny a bary. Budete-li si chtít zpestřit odpočinek na pláži i aktivnější zábavou, zkuste nějaký z nabízených adrenalinových vodních sportů. V hlavní turistické sezoně dohlíží na bezpečnost návštěvníků plavčík. Klidnější část pláže hledejte na jejím západním konci, vedle starého vojenského letiště.

Historie oblasti Maleme a jedinečné historické památky

Významnou roli sehrála vesnice Maleme v období druhé světové války. V průběhu tzv. "bitvy o Krétu" probíhaly boje mezi místními obyvateli a spojenci na jedné straně a německou armádou na straně druhé, přičemž tvrdé konflikty zasáhly i oblast Tavronitis a Maleme. A právě na Maleme zaútočili v roce 1941 němečtí výsadkáři s cílem převzít moc nad místním vojenským letištěm. Celá tato akce však pro ně byla jednou velkou katastrofou, někteří utrpěli smrtelná zranění při dopadu na skály a útesy a ostatní se setkali s nečekaně silným odporem místních obyvatel. Většina vojáků z elitní německé výsadkářské jednotky tak v boji padla. I přes tyto citelné ztráty ale nakonec německé vojsko místní letiště obsadilo.

Maleme se tak pro krétské obyvatele stala symbolem národního odporu proti německé okupaci. Nahoře na kopci na vesnicí vznikl také hřbitov pro padlé německé vojáky, více než 4 tisíce převážně velmi mladých mužů. Pietní místo s krásným výhledem na záliv a Středozemní moře, které snad nikoho nenechá zapomenout na hrůzy druhé světové války.

Kromě historického letiště a německého válečného hřbitova můžete v Maleme objevit ještě další významnou historickou památku - hrobku z mínojského období. Hrobka byla ale bohužel vyrabována už na počátku 20. století a poté, během bojů druhé světové války, na ni dopadla navíc bomba. V roce 1966 byly však její pozůstatky odkryty a v současnosti je hrobka přístupná veřejnosti. Zvláště pěkným zážitkem je projít se pod 2 m vysokou, impozantní vstupní bránou.

Tipy na výlety v okolí

Vesnička Maleme je zasazena do nádherného prostředí vinic a olivových hájů a její okolí tak láká k romantickým procházkám i delším túrám. Krásným tipem na výlet mohou být i nedaleké Bílé hory (Lefka Ori) nebo soutěska Samaria, o které se praví, že je nejdelší v Evropě.

Díky dobré dopravní dostupnosti letoviska budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek nebo navštivte blízké malebné historické město Chania, které vám nabídne jak krásné historické památky, tak i větší možnosti zábavy a nákupů. Z vesničky Maleme vede také silnice klikatící se až k samému jižnímu pobřeží ostrova Kréta, k městečku Sougia. Cesta na jih je to velmi malebná a prochází mnoha tradičními řeckými vnitrozemskými vesničkami, ve kterých jako by se čas zastavil.

Milovníky vodních radovánek a aktivní děti jistě nadchne výlet do největšího vodního světa v západní části Kréty parku Limnoupolis. Můžete se vydat také na zajímavý celodenní výlet do přírodní rezervace Elafonissi s krásnými písčitými plážemi a především pak jedinečnou pláží Elafonissi. Zajímavé jsou také pláže a pobřeží kolem dun ve Falassarně, krásné také pláže Gramvousa nebo Balos.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Maleme bychom doporučili těm turistům, kteří na své dovolené hledají především klid a odpočinek. Místo je ideální pro romantické procházky malebným, zeleným okolím nebo pro rozjímání na místní příjemné oblázkovo-písečné pláži. O základní turistické služby je tu dobře postaráno, ale žádnou větší zábavu nebo rušný noční život od letoviska neočekávejte. Díky dobré dopravní dostupnosti se ale do větších letovisek dostanete během chvíle a místo může být ideální i jako výchozí bod pro cestování po západní části Kréty.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Gerani, Platanias (Chania), Rapaniana, Tavronitis

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám