Letoviska ostrova Kréta

Mochlos - ostrov Kréta

Malá rybářská vesnička Mochlos se nachází v klidné oblasti severovýchodní části řeckého ostrova Kréta. Její vzdálenost je cca 97 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Mochlos na mapě Google maps

Letovisko Mochlos - charakteristika a vybavenost

Malinké a tiché letovisko Mochlos se rozprostírá na březích zátoky Mirabello, zhruba uprostřed cesty mezi letovisky Agios Nikolaos a Sitia (vesnička leží asi 48 km východně od Agios Nikolaos a 35 km západně od Sitie). Okolí vesničky je spíše pusté a skalnaté, ale výhled na třpytivě modré moře a malinký ostrůvek Mochlos je opravdu nádherný. Hlavním důvodem, proč sem míří turisté i Řekové, jsou zdejší vyhlášené rybí taverny, které navazují na dlouhou rybářskou tradici a připravují vynikající pokrmy z čerstvě ulovených ryb a dalších mořských plodů.

V zimních měsících vesničku obývá asi jen sto stálých obyvatel, v hlavní turistické sezoně se ale zaplní zdejší malé penziony a apartmány turisty, kteří tu hledají především klid a přátelskou atmosféru. Mochlos je opravdu zapadlou vesnicí, nezajíždí sem ani autobusy - nejbližší autobusová zastávka je v sousední vesnici Sfaka a ve vesnici Mochlos fungují i dva taxikáři, kteří zajišťují spojení s nejbližším okolím.

Pláž Mochlos a ostrov Mochlos

Mochlos leží na skalnatém výběžku pevniny a pobřeží kolem letoviska je především skalnaté a kamenité. Jedinou upravenou pláží je malá písčito-kamenitá pláž Mochlos s azurově čistými vodami a pozvolným vstupem do moře. V blízkosti vesničky se ale dá se najít spousta malých zákoutí a skalnatých ploten, kde se dá také dobře koupat a ještě si užijete více soukromí. Díky skalnatému podloží a čisté vodě si místo oblíbili i sportovní potápěči.

Na dohled z pláže leží v moři malinký ostrůvek Mochlos, na který lze i doplavat (nachází se asi 150 metrů od pevniny) a za příznivého počasí sem zájemce vozí také malé loďky. V dobách mínojské civilizace býval Mochlos významným přístavem a ostrov byl také v minulosti pravděpodobně spojen s pevninou, což dokládají ruiny římských budov nalezené pod mořskou hladinou (na spojnici ostrůvku a pevniny nepřesahuje hloubka moře více jak 2,5 m). V současné době se na ostrově nachází malá archeologická lokalita.

Pro koho je středisko vhodné

Středisko je vhodné pro turisty, kteří chtějí na své dovolené u moře především odpočívat, užívat si pravého řeckého klidu a vychutnávat si výborné speciality z mořských plodů. Kvůli horší dopravní dostupnosti ho nedoporučujeme těm návštěvníkům, kteří touží cestovat nebo si užívat bujarého nočního života.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám