Letoviska ostrova Kréta

Missiria - ostrov Kréta

Misiria

Oblíbené přímořské letovisko Missiria se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, na předměstí krásného historického města Rethymno. Od hlavního města Heraklion (Iraklion) je středisko vzdáleno cca 78 km západním směrem.

Kréta, Missiria na mapě Google maps

Missiria - charakteristika a vybavenost letoviska

Několik původně malých rybářských osad, rozesetých podél pobřeží východně od města Rethymno, se postupně rozrostlo a spojilo v jeden celistvý úsek označovaný jako "East Rethymno". Tato dlouhá oblast nádherných písečných pláží se táhne od města Rethymno až po letovisko Skaleta. Vesnice Missiria leží zhruba 4 km východně od Rethymno, v malebné a rovinaté přímořské oblasti.

Vesnice získala své jméno z arabského slova "Misr", což je předměstí Káhiry s velmi úrodnou půdou. Taktéž tato oblast kolem města Rethymno je velmi úrodná a patří k důležitým producentům zeleniny na ostrově Kréta.

Missiria leží v docházkové vzdálenosti od městského centra Rethymno a návštěvníkům poskytuje velmi kvalitní turistické zázemí pro jejich dovolenou. Nacházejí se tu krásné, vybavené hotely a příjemnou atmosféru letoviska podtrhuje zejména množství zeleně mezi jednotlivými hotely a budovami. Typickým poznávacím znakem střediska Missiria jsou vysoké palmy, mnohé z nich dokonce vyšší než okolní budovy, které letovisku propůjčují i jemný exotický nádech.

Kromě množství hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit jsou tu turistům k dispozici také výborné restaurace a taverny, malebné kavárny a pro vyznavače nočního života i několik barů a diskoték. Celkově je Missiria mnohem živější než okolní letoviska rozprostírající se dál na východ od Rethymna. Samozřejmostí jsou obchůdky s rozmanitým zbožím, lekárna, půjčovny automobilů a centra denní i noční zábavy (např. minigolf).

Missiria - cestování a výlety po okolí

Letoviskem prochází severokrétská dálnice spojující města Rethymno a Heraklion, hotely u pláže ale nejsou hlukem z dopravy zasaženy. Díky místní dálnici tak není problém vypůjčit si auto a vydat se na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí. Z vesnice Missiria odjíždějí také pravidelné autobusové linky do města Rethymno i do sousedních letovisek Perivolia, Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Sfakaki ad.

Z letoviska je také dobré dopravní spojení směrem na jih, a tak můžete poměrně snadno navštívit i jižní pobřeží ostrova Kréta, například záliv s krásnými letovisky Kalamaki či Matala. Především pláž Matala a zdejší jeskyně vytesané ve skalách mohou být zajímavým tipem na výlet. Máte-li rádi historické a architektonické památky, jihovýchodním směrem od Missiria stojí slavný benátský klášter Arkadi.

Pobřeží kolem letoviska a pláž Missiria

Oblast východně od města Rethymno je vyhledávaná zejména díky nádherným písčitým plážím a ani Missiria není v tomto směru výjimkou.

Pláž Missiria je především písčitá, místy s příměsí malých oblázků. Hlavními výhodami pláže jsou křišťálově čistá voda a mělké pobřeží, které sem často lákají především rodiny s dětmi. Záliv Rethymno je ale otevřený proudění severních větrů (tzv. meltemi), a tak tu často zažijeme i zvlněnou mořskou hladinu.

Pláž je dobře turisticky organizovaná, návštěvníkům je tu k dispozici dostatečné množství lehátek a slunečníků, najdeme tu i několik plážových sprch, převlékáren a toalet. Přímo na pláži fungují také plážové bary a chcete-li zažít trochu adrenalinu, doporučujeme zajít do místního centra vodních aktivit a nějaký nezvyklý sport si vyzkoušet na vlastní kůži.

Mořské želvy karety obrovské

Místní zajímavostí zálivu Rethymno jsou mořské želvy karety obrovské, které v období od května do září vylézají především v noci z moře a do písku na pláži kladou svá vajíčka. Z vajíček se poté líhnou malé želvičky a putují zpět do moře. Karety jsou ohroženým a chráněných druhem, a proto na zdejších pláží pracují ochránci přírody, kteří označí želví hnízda, a tím dávají turistům najevo, aby byli v jejich okolí opatrní a obezřetní. Želvičky se ale nemají brát do rukou, protože pro jejich další vývoj je důležité, aby se zpátky do moře dostaly samy. Uvidíte-li ale takovou ževličku během dne, můžete ji svým tělem udělat stín, aby ji silné řecké sluníčko příliš nevyčerpalo.

(Hlavním hnízdištěm těchto ohrožených želv je řecký ostrov Zakynthos - více se o nich tak dozvíte zde - želví ostrov.)

Pro koho je středisko vhodné?

Prázdninové středisko Missiria je v porování s okolními vesničkami už živější a lépe vybavené letovisko, stále je ale mnohem klidnější než blízký resort města Rethymno. To společně s nádhernou písečnou pláží dělá z místa ideální destinaci pro rodinnou či romantickou dovolenou.

Díky dobré dopravní dostupnosti se lze snadno dostat do některého z větších letovisek a vychutnat si tamní historické památky, zábavu či větší nákupy.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Rethymno

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám